środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Żuromin. Rada decyduje. Zapłacimy więcej za śmieci

2013-11-25 08:50:47 (ost. akt: 2013-11-25 08:54:29)
W gminie Żuromin będą droższe śmieci. Taką uchwałę podjęli radni

W gminie Żuromin będą droższe śmieci. Taką uchwałę podjęli radni

Podziel się:

Od nowego roku będą wyższe opłaty za śmieci. Rada Miejska w Żurominie podjęła decyzję, że podwyżka wyniesie złotówkę od osoby.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Od nowego roku więcej będziemy płacić za śmieci. Taką propozycję złożył do radnych burmistrz Zbigniew Nosek, a ci ją zaakceptowali. Niemal jednogłośnie.

Projekt podwyżki o złotówkę
Z wnioskiem o podniesienie opłat za śmieci do radnych wystąpił burmistrz Zbigniew Nosek. Jego zdaniem podwyżka jest konieczna. Po prawie pół roku funkcjonowania nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, jasno wynika, jak wyjaśnił na sesji burmistrz, że opłaty nie wystarczają na pokrycie kosztów odbioru i wywozu śmieci. Do budżetu wpływa mniej pieniędzy z opłat za śmieci niż Urząd założył. Mieszkańcy zaczęli zmieniać swoje deklaracje, żeby zaoszczędzić. Podawali więc mniejszą ilość osób zamieszkałych w gospodarstwie domowym i część zdecydowała, że odpady będzie segregować . Dlatego, jak mówi Nosek, z budżetu miejskiego do śmieci w tym roku trzeba dołożyć ponad 200 tys. złotych. Pozostawienie opłaty na takim poziomie jak jest obecnie, spowoduje, że w przyszłym roku, miasto musiałoby dołożyć ponad 400 tys. złotych do wywozu nieczystości. Podwyżka o jedną złotówkę od mieszkańca sprawi, że z opłat za śmieci do kasy miasta wpłynie dodatkowe 102 tysiące. Z wyliczeń Noska wynika również, choć jak sam burmistrz podkreśla, są to wyliczenia hipotetyczne, przy nowych opłatach zabraknie około 200 tys. zł. Ta kwota będzie musiała zostać pokryta z miejskiej kasy. Przy jednym głosie wstrzymującym radni poparli propozycję burmistrza.

Ale więcej podwyżek nie będzie
Nosek zapowiedział, że to jedyna podwyżka opłat jaką w tym roku zafunduję mieszkańcom. Na sesji poinformował radnych, że w tym roku nie będzie wnosił o zwiększenie opłat m.in. za wodę, ścieki oraz podatku od nieruchomości.

Nowe stawki
Nowe stawki opłat za śmieci zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Mieszkańcy miasta za nieposegregowane śmieci zapłacą 11 złotych od osoby i 44 złote gdy w gospodarstwie domowym zamieszkuje więcej niż trzy osoby, za posegregowane śmieci zapłacimy 8 złotych od osoby i 34 od gospodarstwa. Na wsi za posegregowane odpady trzeba będzie zapłacić 6 złotych od osoby a od gospodarstwa 24 złote. Za śmieci zmieszane opłata będzie wynosić 8 złotych od osoby i 32 złote od gospodarstwa w którym mieszka więcej niż 3 osoby.

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #1266128 | 83.6.*.* 9 gru 2013 17:15

  Czy Szanowna Redakcja może podać ile miasto, gminy pobierają opłaty za śmieci od mieszkańców a ile ich kosztuje umowa z firmą odbierającą śmieci?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PREZES #1262820 | 83.28.*.* 5 gru 2013 20:50

  Przykra sprawa. Myśleliśmy, że nikt nie będzie się bawił w jakąś segregację śmieci bo przecież diety mamy wysokie i stać nas na to żeby sypać wszystko do jednego kubła. Mieszkańcy robią nam na złość i rozdzielają śmieci. Przez to spadły nam dochody wysypiska śmieci bo dużo jest posegregowanych a od tych jest niższa opłata. Dobrze, że chociaż Zakłady Komunalne mimo tego, że śmieci jest mniej i mniejsze są opłaty za wysypisko to dostają tyle samo. Za to, że ktoś chce segregować śmieci zrobimy tak: za 3 osoby po 8 zł a za czwartą 10. Odechce im się segregowania.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. to prawda #1257635 | 5.173.*.* 29 lis 2013 22:18

   Już niedługo wybory do PE. Oj będzie walka. 30 tys na miesiąc to ładna kasa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. yes yes #1257453 | 5.173.*.* 29 lis 2013 20:15

   Na szczytny cel nie ważne są pieniądze,wasze pieniądze.Czemu śmiecimy,za śmieci powinniśmy płacić podwójnie,za opakowania też płacimy.Płacic należy za oddychanie,wydalanie gazów,pracownicy unii muszą się za cos utrzymac,a tam pensje są spore,wieksze po pięciokroć niźli w naszym Sejmie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. W Żurominie zawsze odwrotnie #1256705 | 31.175.*.* 29 lis 2013 07:37

   U nas podwyżka, a w Mławie ogłoszono obniżkę. Tam śmieci po 6 złotych od osoby.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)