Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Powiat. Puchar jest nasz!

2013-11-27 14:55:05 (ost. akt: 2013-11-27 15:00:57)
Zespół Artystyczny ZNP oddział Żuromin podczas występu w Płocku

Zespół Artystyczny ZNP oddział Żuromin podczas występu w Płocku

Autor zdjęcia: fot. Tadeusz Orłowski

Podziel się:

W auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku zaśpiewały żuromińskie słowiki. W słowach tych nie ma żadnej przesady. Występ Zespołu Artystycznego z Żuromina podobał się tak bardzo, że nasi muzycy otrzymali Puchar Prezesa Okręgu Mazowieckiego ZNP Tomasza Korczaka.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Puchar Prezesa Okręgu Mazowieckiego ZNP Tomasza Korczaka zdobył Zespół Artystyczny Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas V Mazowieckiego Przeglądu Chórów Nauczycielskich ZNP.
- To dla nas ogromny sukces – mówi Marzena Więckowska Prezes Powiatowego Oddziału ZNP w Żurominie – Działamy dopiero dwa lata – dodaje.
Przegląd zorganizowany został w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego 16 listopada. Zespół Artystyczny z Żuromina (umownie, bo oczywiście w chórze występują nauczyciele z całego powiatu) wystąpił tam obok pięciu innych chórów. Najstarszy z nich to chór „Festa Allegra” z Radomia (20 – letni dorobek), poza tym w Płocku zaśpiewały chór ZNP w Ostrołęce, chór nauczycielski „Vivacze” z Sochaczewa, chór nauczycielski „Canto” z Przysuchy (chór ten występuje w Przeglądzie od 5 lat, a więc od początku tej imprezy) i Chór Nauczycielski Ośrodka Szkoleniowo – Wychowawczego z Wyszkowa (najmłodszy chór z rocznym stażem).
Zespół z Żuromina zaprezentował 4 utwory. Z repertuaru obowiązkowego „Pierwszą brygadę”, natomiast z dowolnego znane nam z lokalnych imprez „Allelujah”, poloneza rycerskiego oraz polkę łowicką.
Ogromną niespodziankę śpiewającym nauczycielom sprawili burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek i wójt Lutocina Ryszard Gałka. Pojawili się oni w Płocku i wręczyli muzykom kosz kwiatów.
- Zespół Artystyczny ZNP to prawdziwa perła powiatu żuromińskiego – mówił ze sceny burmistrz Nosek.
Oprócz pucharu Prezesa Okręgu Mazowieckiego ZNP zespół z Żuromina zyskał wielkie uznanie i wiele słów pochwały. Jury wyróżniło także dyrygenta Zespołu Romana Pawlaka, który wykazał się ogromnym kunsztem, prowadząc jednocześnie zespół wokalny oraz towarzyszącą mu orkiestrę.
Jak podkreślają organizatorzy, celem przeglądu była prezentacja dorobku artystycznego chórów i zespołów wokalnych, konfrontacja osiągnięć, wymiana doświadczeń pomiędzy chórami i także pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej .
Chórom ze sceny podziękowała też Prezes Okręgu Mazowieckiego ZNP w Płocku Ewa Kowalak. Prezes zaprosiła uczestników do wspólnego zaśpiewania znanej polskiej piosenki „Przybyli ułani pod okienko”. W auli rozbrzmiała ta wojskowa piosenka na 350 głosów.


To nasza pasja

Zespół Artystyczny Nauczycielstwa Polskiego działa od kwietnia 2011 roku. Od tamtej pory niezmordowanie uatrakcyjnia różne powiatowe imprezy. A to wystąpi podczas WOŚP-u, a to uświetni uroczyste otwarcie hali sportowej, zaśpiewa kolędy podczas Wigilii, zaprezentuje się w kościołach… w muzykach tych widać radość śpiewania i pasję.
- Jesteśmy pasjonatami śpiewania, to prawda – mówi jedna z wokalistek Zofia Chrzanowska - Chórzyści to pasjonaci śpiewu, ale też niezwykli ludzie, którzy chętnie dzielą się swoją radością śpiewania, poświęcając dużo własnego wolnego czasu. My nie mamy sponsora i wszystko lub prawie wszystko robimy we własnym zakresie finansowym – tłumaczy.
Chrzanowska podkreśla przy tym ogromne zasługi osób, bez których trudno byłoby sobie chór wyobrazić –Marzeny Więckowskiej, która jest dobrym duchem tego zespołu, a także troje ludzi, którzy wykonują tytaniczną pracę, przygotowując chór pod względem technicznym, tworząc aranżację, dyrygując. Są to Roman Pawlak, Krystyna Kowalska i Jacek Gronkiewicz.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #1255734 | 178.42.*.* 28 lis 2013 06:59

  Może za rok będzie vickiem?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. he he #1255709 | 5.173.*.* 28 lis 2013 05:57

   Gronkiewicz wolał być vickiem niźli skrzypkiem na dachu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)