Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Lubowidz. Przestępstwo radnego! Sprawa umorzona!

2013-11-29 08:40:38 (ost. akt: 2013-11-29 08:42:42)
Oświadczenie radnego Jerzego Chojnacki było pod lupą prokuratury

Oświadczenie radnego Jerzego Chojnacki było pod lupą prokuratury

Podziel się:

Urząd Kontroli Skarbowej stwierdził nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym radnego gminy Lubowidz Jerzego Chojnackiego i złożył zawiadomienie do prokuratury. Po zapoznaniu się z pismem UKS zawiadomienie do prokuratury złożył także przewodniczący rady Michał Zieliński. – Nie mogłem postąpić inaczej – mówi. Radny w oświadczeniu wykazał, że posiada na swoim koncie 50 000 złotych w polskiej walucie, a to było niezgodne ze stanem faktycznym. Sprawa znalazła już swój finał i została umorzona.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie, który swoim zasięgiem obejmuje m.in. powiat żuromiński dopatrzył się przestępstwa ściganego z urzędu, kontrolując oświadczenie majątkowe radnego gminy Lubowidz Jerzego Chojnackiego. Sprawa trafiła do prokuratury.
- Jak każdy radny pan Chojnacki złożył oświadczenie majątkowe na początku w 2010 roku, gdy został radnym, a później w roku kolejnym następne oświadczenie majątkowe. Zbitka tych
oświadczeń nie zgadzała się – mówi przewodniczący rady gminy Michał Zieliński. Dostałem informację na piśmie od UKS i musiałem poinformować o tym prokuraturę, nie było innego wyjścia. Jeżeli bym tego nie zrobił to mógłbym zostać posądzony o niedopełnienie obowiązków i zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej – dodaje.

Pretensje Chojnackiego

Radny z Bądzyna miał pretensje do przewodniczącego rady. Podczas sesji Chojnacki sugerował, że przewodniczący nie musiał przekazywać sprawy do prokuratury i podkreślał, że Urząd Gminy oraz przewodniczący powinni zostać powiadomieni dopiero wówczas, gdy sprawa będzie rozstrzygnięta. W obecności mecenasa kwestia zakresu obowiązków przewodniczącego była wyjaśniana, a przewodniczący rady po raz kolejny podkreślał, że nie mógł postąpić inaczej jak skierować sprawę do prokuratury.

Sprawa umorzona


Cała sprawa dobrze zakończyła się dla radnego z Lubowidza. Po przesłuchaniach, złożeniu wszelkich wyjaśnień odstąpiono od wszczęcia postępowania karnego wobec radnego.
- Prokurator uznał, że to był błąd czysto techniczny. Radny wpisał w punkcie zasoby pieniężne, środki zgromadzone w walucie polskiej kwotę 50 000 złotych, a tak naprawdę nie posiadał takich środków – dodawał przewodniczący.

Sprawa Chojnackiego ma być nauczką dla reszty rady

- Wypełniania oświadczeń majątkowych nie można lekceważyć – mówi wójt gminy Krzysztof Ziółkowski. Ta sprawa ma być nauczką dla reszty rady, że do wypełniania oświadczeń należy podchodzić z pełną odpowiedzialnością – dodawał.
Na sesji poinformowano również, że za rok ubiegły mniejsze błędy w oświadczeniach znaleziono także u czterech radnych i dwóch dyrektorów szkół. Nieprawidłowości dotyczą przychodu, dochodu z gospodarstwa, diety radnego, posiadania samochodu o wartości powyżej 10.000 złotych czy też nabycia gruntów w drodze przetargu od Skarbu Państwa.

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dar #1266303 | 178.42.*.* 9 gru 2013 20:40

  Popieram Pana Ejnika !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bądzyniak #1266302 | 178.42.*.* 9 gru 2013 20:39

  Chujnacki kreuje się na gwiazdę medialną....tak jest oblatany po Sądach i w gazetach miejscowych jak jego świnie w oborze, a on przed laty ( bo dziś już nie może ) w rynsztoku pod sklepem.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pokręt #1265497 | 109.243.*.* 8 gru 2013 19:29

  Redakcja wróciła komentarz czy piszący go wcześniej bo nie wiem,komu gratulować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dziwny przypadek #1264901 | 5.173.*.* 7 gru 2013 21:38

  Radny podał, że miał zasoby pieniężne, a ich nie posiadał. Czy to powód do skierowania sprawy do prokuratury? Uważam, że przestępstwem jest zatajenie lub zaniżenie majątku, a tak robią niemal wszyscy radni, burmistrzowie, wójtowie i posłowie. Gdy zaniża swój majątek to łatwiej im wygrać wybory. Dla przykładu najwięcej zarabiający wójt w powiecie Gałka z Lutocina co roku wykazuje pożyczki z banku na "bieżące potrzeby". Inny znany włodarz posiada w Trójmieście mieszkanie, które nie wykazuje, bo ma zapisane na innego członka rodziny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pokręt #1264875 | 31.174.*.* 7 gru 2013 21:03

   Niech Pan wróci wpisy bo one nie uwłaczały godności radnego,żyje to może się bronić pisząc odpowiedź. Cóż to,gazeta Pańska i informacje jak w Korei Północnej. Zauważam,że brak u Pana poszanowania równości piszących,np przy tym temacie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (46)