Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Poniatowo. Zamiast dworku miejsce do rekreacji

2013-12-02 08:39:42 (ost. akt: 2013-12-02 08:40:34)
Już wkrótce po dworku nie zostanie ani śladu

Już wkrótce po dworku nie zostanie ani śladu

Autor zdjęcia: fot. Adam Ejnik

Podziel się:

Dni dworku w Poniatowie są policzone. W przyszłym roku zostanie rozebrany. Powstanie tam miejsce do wypoczynku i rekreacji.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej 15 listopada, radni podjęli uchwałę o przekazaniu na zasadzie użyczenia Stowarzyszeniu Społecznej Samopomocy Lokalna Grupa Działania części parku przy ulicy Parkowej w Poniatowie. Nieruchomość zostanie użyczona stowarzyszeniu na najbliższe 5 lat. Jak poinformował radnych burmistrz Zbigniew Nosek, stowarzyszenie w tym miejscu stworzy bazę do wypoczynku letniego i uprawiania turystyki w pasie rzeki Wkry. Nie obędzie się jednak bez ofiar. 200 - letni dworek zostanie rozebrany.
- W ubiegłym roku otrzymaliśmy zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dworek zostanie rozebrany – oznajmił burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek – to jest ruina.
Już wkrótce place zabaw i spływy kajakowe
W Poniatowie będzie realizowany projekt pod nazwą ,,Łączy nas historia, tradycja i natura”. Będą go realizować dwie Lokalne Grupy Działania - Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy – Lokalna Grupa Działania i Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego. W ramach projektu zostanie utworzona baza do czynnego wypoczynku. Teren zostanie ogrodzony i zapełniony przez altany, boisko do piłki plażowej, plac zabaw. Na rzece powstanie pomost. W ramach projektu będą organizowane spływy kajakowe i imprezy plenerowe. Podobne miejsce Stowarzyszenie planuje utworzyć nad rzeką w Bieżuniu. Projekt obejmuje również oznakowanie szlaku kajakowego i stworzenie infrastruktury technicznej tj. powstaną pomosty, miejsca przenoszenia kajaków, miejsca biwakowania na odcinku Lidzbark – Strzegowo. Realizacje projektu planuje się od marca 2014 roku do maja 2015.

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. IVO #1260926 | 83.6.*.* 3 gru 2013 21:07

  Polecam wszystkim zwiedzenie pałacu w Zielonej. Ruinę pozostawioną przez PGR nowy właściciel wyremontował pięknie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. ww #1260507 | 178.42.*.* 3 gru 2013 15:48

   Ciekawe czy tam jakas praca sie znajdzie i do kogo można się zgłaszać?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Piąteczka #1259745 | 83.31.*.* 2 gru 2013 18:33

   Wyremontować tzn odbudować od podstaw , ogrodzić , drzewa posadzić, alejki wykonać , a później znajdzie się prawowity właściciel z aktem notarialnym i trzeba mu to za friko przekazać no bo jak by było inaczej. Dobrze ,ze nie wypalił projekt Szczerkowskiego , bo gdyby był tam zalew z tym dworkiem problemu by nie było

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. he #1259664 | 31.174.*.* 2 gru 2013 16:49

   Chyba cie prąd popieścił,perełki w prywatnym ręku ale sponsorem to najlepiej jak bedzie budżet, juz my wszyscy inwestujemy w perełkę co nazywa się Świątynia Opatrzności Bozej. Dobry szpital z wyposażeniem idzie co roku a tam końca nie widać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Adam Ejnik #1259662 | 212.160.*.* 2 gru 2013 16:47

   Dwory i dworki to jedyne atrakcje naszej gminy i powiatu. To perły architektury. To jedyny wytwór cywilizacji w naszym rejonie, który pretenduje do miana bycia pięknym. Niedbanie o te miejsca jest według mnie przestępstwem wobec naszej ziemi. Nie wiem, jakie są zamysły burmistrza i radnych względem zabytkowego do niedawna dworku. To jasne, że dziś tej ruiny nie da się uratować i wyremontować. Ale nie możemy umywać rąk, bo to nasza własność i jesteśmy dziedzicami wieloletnich zaniedbań wobec dworku nie tylko w Poniatowie, ale i w Chromakowie, Bieżuniu, długo w Chamsku. Mając do dyspozycji sztab ludzi i unijne programy władze powinny zaopiekować się dworkami. Ciężko mi, gdy dowiaduje się, że dworek poniatowski, który powstał na początku XIX wieku, trzeba rozebrać. Trudno się z taką decyzją pogodzić, choć jasne jest, że z tej ruiny nic już być nie mogło. Pozostało mi zwrócić się do radnych i burmistrza, żeby zastanowili się, czy w miejscu rozebranego już dworku nie postawić jego wiernej kopii.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (17)