środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

NA ZDROWIE !!!

2013-12-03 11:48:31 (ost. akt: 2013-12-03 11:53:29)

Podziel się:

Takim życzeniem pozdrawiamy z reguły ludzi będących w pobliżu nas, gdy „zdrowo” kichną. Bardzo miły zwyczaj. Kichającemu jest przyjemnie, a po kichnięciu zazwyczaj odczuwa „świeżość” w nosie. Wszystko dobrze, jeżeli jest to sporadyczne kichnięcie. Gorzej, gdy katar męczy podczas infekcji. Przykra to dolegliwość. Jaka jest więc istota kataru i co zrobić, gdy dotyka ona nasze dzieci ?

Zacznijmy od początku. Co to jest katar ? To potoczna nazwa nieżytu nosa czyli zapalenia jego błony śluzowej, niekiedy także zatok przynosowych. Do objawów kataru należy nie tylko kichanie, ale też „drapanie” w nosie i gardle. Następnie kaszel, pieczenie spojówek, wyciek płynnej wydzieliny z nosa, zatkany nos, ogólne osłabienie, ból głowy, stan podgorączkowy.

Jest wiele przyczyn kataru. Najważniejsze to: infekcyjne i alergiczne. Ważne są także przyczyny hormonalne, polekowe, zawodowe oraz katar wywołany przez niealergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Specyficznym stanem jest tzw. smakowy nieżyt nosa czyli wyciek wodnistej wydzieliny wywołany przez gorące lub ostro przyprawione przyprawy.

Najczęstszą przyczyną infekcyjną nieżytu błony śluzowej są zakażenia wirusowe, szerzące się drogą kropelkową. Dlatego należy unikać kontaktów z chorymi i ograniczyć przebywanie w większych skupiskach ludzi wiosną i jesienią.
Alergiczne podłoże kataru powoduje reakcję uczuleniową u osób cierpiących na alergie wziewne na skutek reakcji z czynnikami uczulającymi, oddziaływującymi drogą oddechową. Mogą to być pyłki roślinne, roztocze kurzu domowego, zarodniki pleśni, sierść i naskórek zwierząt. Gdy są to pyłki, to dolegliwości nasilają się w okresach podwyższonego ich stężenia (luty-październik). Jeżeli jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego, to objawy trwają przez cały rok z nasileniem w okresie grzewczym.
Leczenie kataru jest najczęściej objawowe. Skuteczne są różnego rodzaje krople, zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa poprzez obkurczanie drobnych naczyń krwionośnych. Przy katarze alergicznym, jeżeli nie można wyeliminować czynnika alergicznego, skuteczne są preparaty antyhistaminowe wpływające na hamowaniu reakcji alergicznej w jej różnych stadiach. Stosuje się też leki p/zapalne, hamujące mediatory odczynu zapalnego.

A co z dziećmi ?
Często rodzice zatrzymują zakatarzonych kilkulatków w domu. Błąd. Jeśli katar to jedyna dolegliwość i nie ma gorączki, to świeże powietrze odblokuje nos. Zalecam więc spokojny „kontrolowany” spacer. Nie podawać leków z wapniem. Wapń co prawda zmniejsza wodnistą wydzielinę, ale poprzez jej zagęszczenie. Powoduje to zaleganie w nosie i staje się ona znakomitą pożywką dla bakterii. Zamiast wyzdrowienia możemy wtedy spodziewać się anginy, zapalenia ucha lub zatok. Pamiętajmy, że katar nie jest przeciwskazaniem do szczepienia.
Zbyt suche powietrze w mieszkaniu nie jest korzystne dla nosa. Korzystajmy więc z różnego rodzaju nawilżaczy. Nie ubierajmy dzieci cieplej niż zwykle. Przeciwnie – dodatkowa bielizna czy sweter nic nie dadzą, a mogą doprowadzić do przegrzania. Najważniejsze, by zimą nie marzły stopy i głowa. Bardzo dobrze działają przy katarze spraye z wodą morską lub z solą fizjologiczną. Dziecko szybko pozbywa się wydzieliny i swobodnie oddycha. Poza tym znakomicie nawilżają śluzówkę, chroniąc przed wnikaniem drobnoustrojów. Może pomóc też stosowanie wit. C w zestawie z rutyną. Uszczelnia ona naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i wodnistą wydzielinę. Poza tym czosnek plus miód też stanowią dobrą parę w walce z katarem.
Stosowanie przy zatkanym nosie antybiotyków to ostateczność. Nie muszę dodawać, że o tym decyduje lekarz.
Katar według obiegowej opinii to dolegliwość banalna. Nie do końca jest to stwierdzenie prawdziwe. Może on bowiem zapoczątkować cały ciąg infekcyjnych zdarzeń w obrębie górnych dróg oddechowych i nie tylko.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1266992 | 109.243.*.* 10 gru 2013 17:33

  Była jakaś tragedia na Unitrze, szukam info, Redakcja wolno działa a może mają artykuł bez korekty???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piąteczka #1266212 | 83.28.*.* 9 gru 2013 18:50

  Pomylił adresata ! On o swojej chorobie najwidoczniej coś chciał powiedzieć .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pokręt #1265516 | 109.243.*.* 8 gru 2013 19:48

  Stawiasz diagnozę jak pracownik Watykanu,kto nie ma zdania identycznego z nimi jest przeciw nim. Kto pokazuje miejsca szatana,miejsce roznoszenia choroby umysłowej i fizycznej to jest ble.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do Pokreta #1262027 | 109.243.*.* 5 gru 2013 08:27

  Artykuł jest o zdrowiu, a Ty o swojej chorobie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pokręt #1260867 | 31.174.*.* 3 gru 2013 20:18

  Podoba mi się wypowiedź doktora "Dlatego należy unikać kontaktów z chorymi i ograniczyć przebywanie w większych skupiskach ludzi wiosną i jesienią". Nie dodał, ze takim skupiskiem jest pewne miejsce obok parku , gdzie to ludzie kichają jak z armaty, zaziębiają się i zarażają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)