Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Bieżuń. Poeci nagrodzeni w Bieżuniu

2013-12-09 08:38:13 (ost. akt: 2013-12-09 08:42:56)

Podziel się:

Rozstrzygnął się XVIII Konkurs Poezji im. Stefana Gołębiewskiego. Tym razem laureaci pochodzili z Otwocka i Warszawy.

Wiesław Paszta
redakcja@kurierzurominski.pl

W poniedziałek 25 listopada w Muzeum Małego Miasta miało miejsce podsumowanie XVIII edycji konkursu poetyckiego im. Stefana Gołębiowskiego. Wśród przybyłych gości byli: dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski, starosta żuromiński Janusz Welenc, burmistrz Bieżunia Andrzej Szymański, przedstawicielka Kuratorium Oświaty Delegatura w Ciechanowie, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Żurominie, dyrektor Muzeum w Opinogórze , proboszcz bieżuńskiej parafii , ksiądz rektor Sanktuarium w Ratowie no i laureaci - poeci.
– Cieszy nas to, że na konkurs zgłoszono rekordową ilość zestawów , bo napłynęło ich w dwóch kategoriach wiekowych aż 208. Także poziom nadesłanych wierszy był naprawdę bardzo wysoki - powiedział po powitaniu gości gospodarz muzeum Jerzy Piotrowski.
Na tle prezentacji audiowizualnej przygotowanej przez Izę Kubińską postać i twórczość Stefana Gołębiowskiego przybliżył przewodniczący jury Wiktor Mieszkowski. Następnie przystąpiono do ogłoszenia wyników konkursu i wręczania nagród , a w trakcie ceremonii, czytane były przez uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych nagrodzone wiersze. Młodzież z ZPO złożyła także kwiaty i zapaliła znicz na grobie poety na bieżuńskim cmentarzu. W listach gratulacyjnych , które otrzymał każdy z laureatów Marszalek Adam Struzik napisał między innymi : -„Dziewiętnastowieczny angielski poeta Percy Shelley powiedział kiedyś, że „ poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku….” I rzeczywiście, pisząc wiersze, stwarzamy inny , nowy jakościowo świat, przekazujemy swoje najskrytsze myśli , poruszamy wyobraźnię obiorcy i przemawiamy do jego serca” …W tym uroczystym dniu pragnę wyrazić słowa podziwu i uznania dla niezwykłych zdolności i wytrwałości w rozwijaniu talentu . Wierzę, że ów sukces będzie początkiem wspaniałej kariery poetyckiej , czego z całego serca życzę” – zakończył w liście do laureatów Adam Struzik.
W krótkim wystąpieniu burmistrz Andrzej Szymański pogratulował laureatom oraz ich opiekunom - nauczycielom.

– Mam także nadzieję , że niedługo wśród nagrodzonych znajdzie się i ktoś z naszego miasta lub okolic – dodał Andrzej Szymański.
- Pierwszy raz wygrałem konkurs poetycki w czwartej klasie szkoły podstawowej mówi Rafał Vobożil lat 13, obecnie uczeń gimnazjum nr 113 Warszawa –Włochy - Potem brałem udział w kilku konkursach, ale w tym po raz pierwszy, gdzie mój wiersz „Wspomnienia Podróży” zyskał uznanie w oczach jury. Z poetów cenię sobie Herberta - dodaje Rafał.
Po rozdaniu nagród i wspólnym posiłku na stół wjechał olbrzymi tort w kształcie otwartej książki .

W Kategorii I – dzieci szkół podstawowych (nadesłano 103 zestawy) przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagroda – dla Mai Boguckiej, lat 12, uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Michała Elwiro Andriollego w Otwocku, za zestaw wierszy,
II Nagroda – dla Marka Moryca, lat 12, ucznia Szkoły Podstawowej Nr 41 im. Stanisława Staszica w Warszawie za zestaw wierszy,
III Nagroda – dla Agaty Sadowskiej, lat 11, uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sierpcu, za zestaw wierszy,
Wyróżnienie – dla Kacpra Miriuka, lat 9, ucznia Szkoły Podstawowej Nr 41 im. Stanisława Staszica w Warszawie, za wiersz „Majowe impresje”, dla Natalii Wojciechowskiej, lat 11, uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 118 w Warszawie za wiersz „Moje miejsce” i dla Zofii Goyke, lat 12, uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie za zestaw wierszy.
W Kategorii II – młodzież starsza (nadesłano 105 zestawy) przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
I Nagroda – dla Rafała Vobożila, lat 13, ucznia Gimnazjum Nr 113 w Warszawie, za zestaw wierszy,
II Nagroda – dla Doroty Dyry, lat 14, uczennicy Publicznego Gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi w Warszawie, za zestaw wierszy,
III Nagroda – dla Andrzeja Jagiełłowicza, lat 14, ucznia Gimnazjum Nr 40 im. Żołnierzy AK Grupy Bojowej KRYBAR w Warszawie, za zestaw wierszy,
Wyróżnienia – dla Jolanty Szczepańskiej z Nowego Dworu Mazowieckiego za zestaw wierszy, dla Macieja Henryka Modzelewskiego, lat 14, ucznia Niepublicznego Gimnazjum „Siódemka” w Białobrzegach za zestaw wierszy i dla Aleksandry Natalii Jeżowskiej, uczennicy III klasy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Garwolinie za zestaw wierszy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB