Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Żuromin. Policja przekonuje, że jest bezpiecznie

2013-12-20 11:18:06 (ost. akt: 2013-12-20 11:20:43)
Debata o bezpieczeństwie w ŻCK

Debata o bezpieczeństwie w ŻCK

Podziel się:

Statystyki dotyczące pracy policji oraz oczekiwania mieszkańców w zakresie zapewnienie bezpieczeństwa, to główne sprawy poruszone na debacie. Tego typu spotkanie odbyło się w Żurominie po raz drugi i zapewne nie po raz ostatni.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Starosta Powiatu Żuromińskiego, Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin oraz Komenda Powiatowa Policji w Żurominie zorganizowali debatę społeczną na temat bezpieczeństwa w powiecie Żuromińskim. Odbyła się ona 12 grudnia w Żuromińskim Centrum Kultury. Tego typu spotkanie odbyło się w naszym powiecie już po raz drugi. Mógł w nim wziąć udział każdy. Oprócz mieszkańców w debacie uczestniczyli Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz, Komendant Powiatowy Policji w Żurominie mł. insp Piotr Leonarcik, Starosta Żuromiński Janusz Welenc, kierownicy posterunków policji, kierownicy poszczególnych wydziałów w żuromińskiej komendzie i policjanci.

Sprawozdanie z działań policji
Komendant mł. insp Piotr Leonarcik przedstawił sprawozdanie z działań policji w zakresie bezpieczeństwa oraz podjęte działania, o które na poprzedniej debacie wnioskowali mieszkańcy.
- Mam nadzieje że większość tych problemów zgłoszonych przez państwa udało się rozwiązać – mówił komendant żuromińskiej policji mł. insp Piotr Leonarcik.
Komendant poinformował, że policjanci z KPP Żuromin przez ostatni rok wykonali 340 kontroli pojazdów ciężarowych i 53 kontrole autobusów. W związku z nieprawidłowościami nałożyli 318 mandatów karnych, 2 wnioski do sądu oraz zastosowali 45 pouczeń. Przeprowadzili również wiele innych kontroli. Kierowcy byli również badani narkotestami. W jednym przypadku wynik był pozytywny. Na wniosek, który zgłoszono rok temu na debacie, zostały zwiększone patrole policji w Lutocinie.
- Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy sytuację, policjanci mają to na uwadze, a dzielnicowy współpracuje z dyrektorem szkoły i z wójtem – mówił Leonarcik - sytuacja jest pod naszą kontrola i nie ma tam niepokojących zjawisk.
Komendant poinformował również, że zostały zwiększone patrole policji w mieście przy szkołach i przedszkolach.
- Staramy się jak najwięcej realizować patroli pieszych, ale przy tych skromnych zasobach, jakie posiadamy, nie zawsze jest to możliwe – wyjaśnił komendant - bezpieczeństwo najmłodszych w tych rejonach przyszkolnych jest naszym oczkiem w głowie.
Mniej przestępstw

Komendant przedstawił również statystyki dotyczące przestępczości na terenie powiatu żuromińskiego. Wynika z nich, że z roku na rok przestępczość jest mniejsza.
W porównaniu z rokiem 2012 zanotowano spadek kradzieży o 10, zmniejszyła się także ilość kradzieży z włamaniem. Co do przestępczości wśród młodzieży Leonarcik również uspokaja.
- Nie można też mówić o tym, że przestępczość wśród młodzieży wzrosła. Nie wiadomo, może to policja jest bardziej skuteczna lub tych czynów nieletnich przestępców jest więcej – tłumaczył komendant - Może nam udało się tych młodych ludzi wychwycić więcej i nie tylko ich ukarać, ale także zapobiec popełnieniu gorszych przestępstw.
Zmniejsza się znacząco ilość kolizji drogowych. Liczba wypadków jest wyższa, ale liczba osób, która w ich wyniku poniosła śmierć, jest mniejsza
- To świadczy o tym, że policjanci ruchu drogowego skutecznie realizują swoje zadania i na naszych drogach jest bezpiecznie – mówił Leonarcik.

Dzielnicowi
Oprócz statystyk mieszkańcom zostali przedstawieni dzielnicowi. Komendant wyjaśnił, że każdy dzielnicowy dysponuje służbowym telefonem komórkowym, do którego numer jest ogólnie dostępny (można go znaleźć w Internecie, na tablicy ogłoszeń).

Mieszkańcy
Mieszkańcy na debacie poruszyli kilka kwestii dotyczących bezpieczeństwa w mieście. Mówiono o problemie spożywania alkoholu pod oknami i w klatkach bloków przy ulicy Szkolnej. Mimo że policja często przyjeżdża tam na wezwania mieszkańców, nie przynosi to oczekiwanych efektów. Poruszono również kwestię większego zasięgu miejskiego monitoringu, bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze.
Spotkanie trwało około 2 godzin. Dzięki niemu policja i władza mogły poznać oczekiwania społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czesio #1277201 | 79.191.*.* 22 gru 2013 13:21

  Faktycznie jesteś " lewy " i to super oryginał, nawet prostego zdania sklecić nie potrafisz , pewnie to wina nauczycieli. Wesołych Świat kolego.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lewy #1277176 | 164.127.*.* 22 gru 2013 12:39

  czemu nie ma pieszych patroli,,boja sie czy co..sami widzimy jakich mamy policjantow jak chodzili do szkoly to podpierali sciany a teraz maja pilnowac zuromina jaja jak berety

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zuromin #1277174 | 164.127.*.* 22 gru 2013 12:35

  bezpieczny zuromin jakies jaja ostatnio widzialem jak policja podjechala pod blok na szkolnej bo sie narkomani tłukli podjechali zobazcyli ze jest ich wiecej i odjechali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Czesio #1277108 | 79.191.*.* 22 gru 2013 10:33

  Stuknij w stół a nożyce się odezwą. Najwyraźniej jesteś taki sam jak hej. Wesołych Świat.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. do Czesia #1276942 | 188.33.*.* 21 gru 2013 22:53

  Czesiu nie bądź taki do przodu, bo Ci tyłu zabraknie . Stan wojenny i zastraszanie mamy już chyba za sobą. W kapelana i moralistę się nie baw...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)