Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Siemiątkowo. Jak obchodzimy Boże Narodzenie

2014-01-08 13:35:56 (ost. akt: 2014-01-08 13:37:09)
Jasełka w Siemiątkowie

Jasełka w Siemiątkowie

Podziel się:

Uczniowie Gimnazjum w Siemiątkowie przygotowali ciekawy projekt dotyczący Świąt Bożego Narodzenia. Prezentowali go tuż przed Świętami.

Wiesław Paszta
redakcja@kurierzurominski.pl


W środę 18 grudnia w siemiątkowskiej szkole można było obejrzeć wyniki szkolnego projektu „Jak obchodzimy święta Bożego Narodzenia”. Temat realizowany był przez kilka grup. Każda zajęła się innym elementem bożonarodzeniowej tradycji. Grupa pierwsza przygotowała temat „Jak wygląda dekoracja choinkowa dawniej a jak dziś”. W ramach projektu uczniowie przygotowali wystawę choinek przystrojonych własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Była choinka z ozdobami tylko z papieru, na innej były materiały z plastiku, nie zabrakło także choinki pięknie ozdobionej dekoracjami wykonanymi z ptasich piór. Podczas pokazu projektów można było się też wykazać w przeglądzie poezji bożonarodzeniowej pt.” Święta tuż, tuż....” lub w konkursie rzeźbiarskim na najpiękniejszą szopkę betlejemską 2013 r. Był przegląd kolęd i pastorałek w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej czy wykonanie kartek świątecznych różnymi technikami m.in. wycinanki ludowej czy kolażu. Nie mogło też zabraknąć wigilijnego stołu. Uczniowie przygotowali potrawy, które uznane są za tradycyjne wigilijne.

- Projekt miał za zadanie kultywować aktywną i twórczą postawę dzieci i młodzieży wobec sztuki i tradycji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia – mówi organizator Ewa Kaźmierczak i jedna z autorek projektu.
- Nie można byłoby zrealizować naszego projektu, gdyby nie Teresa Orłowska, Anna Nowicka i Ewa Bodek, które uczestniczyły w projekcie, a nad oprawą muzyczną całości czuwał Marian Grabowski - dodaje Ewa Kaźmierczak.

W Siemiątkowie nie zabrakło tradycyjnych jasełek w wykonaniu gimnazjalistów i dzieci z szkoły podstawowej, złożenia życzeń świątecznych oraz podzielenia się opłatkiem.


Wyniki konkursu „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2013”

W kategorii klasy IV-V
I miejsce Agata Puszcz kl. V
II miejsce Ewelina Grabowska kl. IV
III miejsce Piotr Wójcik kl. V

W kategorii klasy VI oraz I gimnazjum
I miejsce Andżelika Ludwiczak kl. Ib
II miejsce Patrycja Topolewska kl. Ib
III miejsce Tomasz Piwoński kl. Ia

W kategorii II i III gimnazjum
I miejsce Pamela Dobiesz kl. IIa
II miejsce Magdalena Dobies kl. IIIb
III miejsce Katarzyna Stępniak kl. IIa
Wyróżnienia: Piotr Rutkowski i Piotr Markiewicz kl. II
Laureaci przeglądu poezji bożonarodzeniowej „ Święta tuż, tuż...”
Udział wzięło 14 uczniów z klas I-III gimnazjum
I miejsce Wiktoria Rogozińska
II miejsce Mariusz Szlom
III miejsce Alicja Klimowska i Klaudia Koc
Wyróżnienie: Paulina Grabowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1289740 | 31.175.*.* 9 sty 2014 07:18

    Tradycja tradycją i oby została tradycją jak wszystko ku temu zmierza. Gorzej z indoktrynacją i zastraszaniem dzieci od przedszkola mściwym i pamiętliwym Bogiem. A tradycja,cóż,dobrze zjeść, odpocząć po pracy przy święcie wymyślonym przez nieznaną nam grupę ludzi a przejęto przez czarnych i rozpowszechniano na siłę wśród plemion na terenie obecnej Polski.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz