Poniedziałek, 5 grudnia 2016. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Sportowy rok 2013 zakończony. Przeżyjmy to jeszcze raz.

2014-01-12 12:00:00 (ost. akt: 2014-01-10 08:33:09)
Rosario Lubowidz najlepszym zespołem na Mazowszu w kategorii młodziczek

Dwadzieścia najważniejszych zdarzeń, które miały miejsce się w 2013 roku. Sportowe podsumowanie wydarzeń w powiecie! Koniec roku to czas podsumowań, również w sporcie. Dwanaście miesięcy upłynęło pod znakiem występów zespołów i indywidualnych zawodników z powiatu żuromińskiego. Cieszyliśmy się ich występami, oglądaliśmy ich wyczyny na stadionach, halach i przed telewizorami. W tym roku mieliśmy także jedno smutne wydarzenie. Przypomnijmy kibicom 2013 rok.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

1. Łukasz Teodorczyk zmienia klub. Wychowanek Wkry Żuromin 13 stycznia podpisał kontrakt z Lechem Poznań, który miał obowiązywać od lipca. Niedługo później oba kluby porozumiały się w sprawie transferu gotówkowego już zimą. „Teo” zrzeka się zaległości finansowych wobec swojej osoby. Od lutego jest piłkarzem „Kolejorza”.

2. Swoje rozgrywki kończy AGG Liga Żuromin 2013. Dwa razy w tygodniu zmagania piłkarskie gromadziły na trybunach stadionu rzesze fanów. Rozegrano piętnaście kolejek spotkań. Pewne zwycięstwo zaliczył Artex Dachy Unitra.

3. Fenomenalny debiut w reprezentacji Polski zaliczył żurominianin Łukasz Teodorczyk. Dwa gole i asysta to bilans spotkania z Rumunią przeciwko, której wystąpili zawodnicy z polskiej ligi. Ostatecznie spotkanie nie zostało uznane za oficjalne przez FIFA. Powód – drużyna Rumunii przeprowadziła za dużo zmian.

4. … i „drugi debiut” Teodorczyka w meczach z Ukrainą oraz San Marino. Te spotkania liczone są jako oficjalne. W nich pojawił się wychowanek żuromińskiej Wkry i zdobył swoją pierwszą, oficjalną, bramkę dla reprezentacji.

5. W Dębnie Lubuskim odbyły się XI Mistrzostwa Polski Policjantów. Artur Piotrowski maratończyk, policjant pracujący w żuromińskiej komendzie, zajął piąte miejsce. Natomiast startując w półmaratonie w Pile, okazał się najlepszy. Został mistrzem kraju wśród policjantów.

6. To jedyna smutna wiadomość w sportowym podsumowaniu roku 2013. Lokalny świat sportu stracił niezwykłego człowieka. Pasjonat piłki nożnej, trener i wychowawca Marek Kubiński odszedł od nas w kwietniu. Szkoleniowiec Wkry Bieżuń zmarł w skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym.

7. W 2013 roku żurominianie odnosili sukcesy w sportach indywidualnych. Sebastian Rama zdobył złoty, a Alicja Lipska srebrny medal w układach indywidualnych na Mistrzostwach Polskiej Federacji Taekwon-do w Brzegu Dolnym.

8. Sukcesy w 2013 roku odnosiło także Rosario Lubowidz. Młodziczki klubu z Lubowidza zostały najlepszym zespołem na Mazowszu. Zagrały także w półfinałach Mistrzostw Polski. Awans na tak wysoki szczebel rozgrywek to wielki sukces klubu.

9. W Żurominie po raz 21. rozegrano ogólnopolski turniej brydża sportowego. W zawodach wzięły udział 34 pary. Organizatorem była sekcja brydża sportowego Wkra Żuromin działająca przy Żuromińskim Centrum Kultury.

10. Wojewódzki turniej Coca-Cola Cup był szczęśliwy dla piłkarzy nożnych Gimnazjum nr 1 w Żurominie. Podopieczni Wojciecha Błaszkiewicza odnieśli historyczny sukces, zdobywając srebrny medal.

11. Pierwsze skojarzenie z trójbojem siłowym - Mariusz Grotkowski. To był udany rok dla zawodnika z Chamska. Najpierw zdobył tytuł akademickiego Mistrza Polski (maj), a później (grudzień) wywalczył tytuł Mistrza Polski seniorów.

12. Grand Prix Lidzbarka 2013 dla Mikołaja i Radosława Rochny. Siatkarze plażowi z Zielonej wygrali wszystkie z turniejów.

13. XIII Polska Gra w Żurominie. Turniej warcabów stupolowych z międzynarodową obsadą znów zawitał do powiatu żuromińskiego. W turnieju wzięło udział dwóch żurominian – Filip Przystup i Konrad Stawiski. Zwyciężył Holender tajlandzkiego pochodzenia Andrew Tjon A Ong.

14. Wkra Żuromin (rocznik 2000) w finale ogólnopolskiego turnieju „Mała Piłkarska Kadra Czeka”. Podopieczni Roberta Piotrowskiego skończyli zmagania na szóstym miejscu w Polsce.

15. Piotr Małachowski zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Moskwie. Bieżuński dyskobol przegrał tylko z Niemcem Robertem Hartingiem. – Przecież drugie miejsce na świecie też nie jest złe – mówił.

16. Wkra Żuromin zagrała na Konwiktorskiej. Jeszcze niedawno Polonia Warszawa walczyła na najwyższym szczeblu ligi piłkarskiej w kraju, a teraz mierzy się w rozgrywkach IV ligi. Niestety sportowo mecz ten to totalna klęska.

17. OVB Liga Miejska 2013 zakończona. Najlepszym zespołem amatorskim w powiecie FC Wylazłowo.

18. Żurominianin Piotr Kołaciński wprowadził zespół Dekorglass Działdowo na tenisowe salony. Trener pingpongistów z Działdowa nie ukrywał radości z sukcesu. W Superlidze podopieczni po pierwszej rundzie zajmują wysokie czwarte miejsce.

19. Prawdziwe święto sportów walki w Bieżuniu. Gala PLMMA przyniosła wiele emocji i odniosła niesamowity sukces. To zasługa organizatorów – Kamila Łebkowskiego, Cezarego Karczewskiego i Daniela Liszewskiego.

20. Fighter z Żuromina Kamil Łebkowski mistrzem federacji PLMMA w kategorii do 66 kilogramów po pokonaniu Kamila Maronia. Łebkowski w efektowny sposób posłał na deski Kamila Maronia i dobił rywala ciosami w parterze. „Bomba” w najnowszym rankingu zajmuje siódme miejsce w kraju w swojej kategorii wagowej.