Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Żuromin. Czujnik uratował życie sześciu osobom

2014-01-14 12:41:34 (ost. akt: 2014-01-14 12:46:26)
Strażacy interweniowali, nikomu nic się nie stało

Strażacy interweniowali, nikomu nic się nie stało

Podziel się:

W jednym z domów wielorodzinnych w Chamsku ulatniał się czad. Na szczęście w mieszkaniu był zainstalowany specjalny czujnik, który zaalarmował o obecności groźnego dla życia i zdrowia gazu. Przyjechała straż pożarna. Z mieszkań ewakuowano 6 osób.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W środę 11 grudnia w bloku w Chamsku ulatniał się czad. W jednym z mieszkań zaalarmował o jego obecności specjalny czujnik. Kobieta wezwała straż pożarną. Strażacy wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, zmierzyli stężenie tlenku węgla. Natychmiast w mieszkaniu pootwierali okna i drzwi. W sąsiadujących mieszkaniach również sprawdzili obecność gazu. Okazało się, że CO jest obecny również w innym mieszkaniu. Strażacy ewakuowali mieszkańców obydwu lokali. W sumie mieszkania musiało opuścić 6 osób, w tym 2 dzieci. Również pozostali mieszkańcy bloku zostali poinformowani o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. W trakcie interwencji strażaków okazało się, że jeden z właścicieli mieszkania, w którym ulatniał się tlenek węgla, na własna rękę przebudował komin. Najprawdopodobniej instalacja była wadliwa i to było przyczyną całego zdarzenia. W związku z tym na miejsce zostali wezwani pracownicy Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Urzędnik musi w takich przypadkach stwierdzić czy instalacja grzewcza może być bezpiecznie użytkowana. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał użytkowania centralnego ogrzewania w tym mieszkaniu do czasu dokonania kontroli przez kominiarza oraz przedstawienia tych wyników w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Żurominie.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie prowadzi już od października działania informacyjne dotyczące czadu i sposobów zabezpieczania nie przed nim.


- Niektórzy mieszkańcy zrozumieli i poważnie podeszli do sprawy czujników w mieszkaniach – mówi oficer prasowy KP PSP w Żurominie bryg. Józef Dobies – W tym przypadku dzięki urządzeniu straż przyjechała w sama porę i nic się nikomu nie stało.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ka #1299209 | 31.174.*.* 17 sty 2014 20:51

    zakup czujnika - 30zł, a życie jest bezcenne... ja kupiłam czujnik gazu swojej teściowej, starszej zapominalskiej osobie i mam spokojną głowę, że nie wysadzi mnie w powietrze...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz