Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Żuromin. Dokumentacja budynku do poprawki

2014-01-28 13:31:24 (ost. akt: 2014-01-28 13:33:41)
Sprawa nieruchomości przy ulicy Piłsudskiego trwa od kilku lat

Sprawa nieruchomości przy ulicy Piłsudskiego trwa od kilku lat

Podziel się:

Spór o budynek handlowy w centrum miasta dalej trwa. Już po raz kolejny Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie musiał sprawdzić dokumentację powstającej inwestycji i podjąć decyzję o dalszych losach budynku.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Budowa budynku przy ulicy Piłsudskiego w Żurominie rozpoczęła się ponad dwa lata temu. Od samego początku inwestycja jest przyczyną sporu pomiędzy inwestorem a niektórymi właścicielami sąsiadujących działek. Budowa jest prawie ukończona, ale spór nadal trwa.

Budynek przeszkadza sąsiadom


O sprawie budynku powstającego w centrum miasta pisaliśmy już wielokrotnie w Kurierze. Przypominamy, że jego budowa rozpoczęła się ponad dwa lata temu. Od początku nie podoba się to właścicielom sąsiadujących działek. Ich zdaniem budynek utrudnia korzystanie z ich własności. Po jednej z kontroli urzędników, okazało się, że inwestycja nie jest zgodna z projektem. Została wydana decyzja o wstrzymaniu budowy. Prace będą kontynuowane, jeżeli budynek zostanie dostosowany do projektu. Budowa jest prawie ukończona.

Sąd unieważnił pozwolenie

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ponieważ właściciele sąsiadujących działek zaskarżyli pozwolenie na budowę. Zdaniem skarżących budynek utrudnia wjazd na ich posesję, jego projekt jest niezgodny z zasadami prawa budowlanego oraz z przepisami dotyczącymi prawa warunków technicznych budynków i ich usytuowania. Sąd uznał skargę za zasadną i uchylił pozwolenie na budowę. Nie wszystkie zarzuty uznał jednak za zasadne. W uzasadnieni zostały wykazane szczegółowo kwestie, które nadzór budowlany powinien wyjaśnić.

Postępowanie Nadzoru Budowlanego niezgodne z wyrokiem sądu

Sąd nakazał Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Żurominie jeszcze raz przeprowadzić procedurę dotyczącą inwestycji. Urzędnicy przeprowadzili kontrolę i stwierdzili, że budynek jest zbudowany niezgodnie z projektem, chodzi o grubość ścian, dach i przekroczenie granicy działki. W efekcie inwestorzy otrzymali nakaz dostarczenia do Inspektoratu dokumentów m.in. projektu budowlanego z planem zagospodarowania działki, oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Taką decyzję PINB zaskarżyli sąsiedzi powstającej inwestycji do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Inspektor przyznał rację skarżącym i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Ponowne postępowanie Powiatowego Inspektora musi być przeprowadzone w taki sposób, żeby zostały wyjaśnione wszystkie wątpliwości zawarte w uzasadnieniu wyroku sądu. Dopiero wtedy Inspektor będzie mógł wydać pozwolenie na budowę.

Inwestor czeka na koniec sprawy

Inwestor budynku handlowego przy ulicy Piłsudskiego nie może doczekać się końca całej sprawy. Wierzy, że już wkrótce będzie mógł korzystać ze swojej nieruchomości
- Cała sprawa jest dla mnie bardzo męcząca – mówi inwestor – Postawiłem budynek legalnie, jest moją własnością tak jak działka, na której się znajduje, a przez jedną czy dwie osoby nie mogę z niego korzystać. Mam nadzieję, że wkrótce cała sprawa się skończy. Od PINB dowiedziałem się, że pozwolenie zostanie mi wydane na przełomie lutego i marca – wyjaśnia.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ona #1382712 | 5.172.*.* 25 kwi 2014 17:45

  Lewandowski postawil chatkę dla Puchatka, a Ornowski nie odpuszcza , życie to nie bajka.maja zdrowie zajmować się robieniem sobie na złość

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yes yes #1309939 | 5.173.*.* 29 sty 2014 18:27

  Z apteki monopolowy zrobić,magistrzy mogą sprzedawać, etanol to czysta chemia,nie bedzie podróbek a notariusza przegnamy albo nikt nie bedzie do niego chodził,tą starszą powinien dawno zwolnić,ona żyje w latach osiemdziesiatych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ooo #1309931 | 79.191.*.* 29 sty 2014 18:21

  A ja już się cieszyłem że następna galeria powstała w centrum miasta. Ale grunty po spalonym ,,GETCIE" są wystawione na sprzedaż to jak wszystko połączy się w jedną całość to będzie piękna galeryja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. DAS #1309640 | 83.31.*.* 29 sty 2014 13:15

  Budynek handlowy? A ja cały czas myślałem że to jest ratusz :/

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. hej #1309369 | 31.175.*.* 29 sty 2014 09:16

  Gdzie? na swojej działce może robić co chce,przepisy pozwalają na budowę to niech buduje.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)