Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Dębsk. Zagadkowa śmierć młodego strażaka

2014-01-31 08:23:42 (ost. akt: 2014-01-31 10:01:34)
Skuter 21-latka spłonął

Skuter 21-latka spłonął

Podziel się:

W piątek około północy na śniegu około 200 metrów od domu znaleziono ciało 21-letniego mieszkańca Dębska Rafała Smolińskiego. Śmierć młodego mężczyzny jest na razie zagadką. - Będziemy mądrzejsi po sekcji zwłok, która powinna rozstrzygnąć, dlaczego ten mężczyzna nie żyje – mówi sierżant sztabowy Zbigniew Dymek z Komendy Powiatowej Policji w Żurominie.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Nie żyje 21 – letni Rafał Smoliński mieszkaniec Dębska. Ciało młodego mężczyzny znaleźli bliscy 200 metrów od domu. Na temat śmierci 21-latka nic nie wiadomo: „nieznany sprawca, nieznane okoliczności” - tyle mówi nam komunikat rzecznika Komendy Powiatowej Policji w Żurominie.
Policjanci nie wykluczają żadnej z wersji wydarzeń – potrącenia przez samochód, a nawet zabójstwa.

Zebranie sprawozdawcze strażaków z Dębska

Tego dnia wieczorem Rafał Smoliński był na zebraniu sprawozdawczym Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębsku. Strażakiem był od 2006 roku, a jego ojciec piastuje funkcję prezesa jednostki. W zebraniu uczestniczyli nie tylko ochotnicy z Dębska, był na nim też Burmistrz Miasta i Gminy Żuromin Zbigniew Nosek, Naczelnik Wydziału Kryminalnego Policji Dariusz Wieczorek czy Prezes Gminnego OSP Włodzimierz Wiśniewski. Oficjele opuścili spotkanie około godziny 20:00. Część nieoficjalna trwała dłużej.

Co się stało koło północy

Młody strażak do domu wracał przed północą. Wybrał dość niefortunny środek lokomocji – skuter. Przypomnijmy, że była to wyjątkowo mroźna noc – około 20 stopni na minusie. Wcześniej do domu samochodem, jak relacjonują nam świadkowie, miał jechać ojciec mężczyzny. Tu ciąg wydarzeń się urywa. Młody strażak miał do domu około 1200 – 1400 metrów. Więc w tak złych warunkach może 15 minut drogi.
Około godziny 24:00 sąsiad Smolińskich dostrzegł na drodze ogień. Skontaktował się z rodziną Rafała Smolińskiego. Miał spytać, czy chłopak wrócił już do domu. Rodzina udała się na poszukiwania syna. Odkrycie było tragiczne. Na drodze leżał palący się skuter. Około 100 metrów od skutera leżał chłopak. Już nie żył.

Wersje wydarzeń

Policja nie wyklucza w tej fazie śledztwa żadnej z wersji wydarzeń. Mógł to być wypadek. Policjanci mieli sprawdzać samochody w Dębsku i Sadłowie, jak mówi nam nasz informator (policja tego nie potwierdziła). Zabezpieczono ślady na miejscu zdarzenia, sporządzono potrzebną dokumentację fotograficzną. Zabezpieczono skuter. Funkcjonariusze zdają sobie jednak sprawę, że sprawa może wyjaśnić się po sekcji zwłok (ta odbyła się we wtorek o 16:00 po zamknięciu numeru Kuriera).
Najbardziej prawdopodobna wydaje się jednak inna wersja wydarzeń. Świadczą o niej płonący skuter oraz wykręcona świeca w silniku. Prawdopodobnie młody mężczyzna miał kłopoty z silnikiem i nie mógł go uruchomić, dlatego próbował wykręcić świecę i ją oczyścić. Było ciemno i mroźno. Być może próbował sobie przyświecić zapalniczką i wtedy mogło dojść do wybuchu. Ranny 21-latek próbował jeszcze dotrzeć do domu. Nie udało się.
Taką prawdopodobną wersję wydarzeń podał nam jeden z ekspertów, który prosił o anonimowość. Pojawiło się też kilka mniej prawdopodobnych scenariuszy piątkowo – sobotniego zajścia, których przytaczać nie będziemy.

Oddamy cześć druhowi

21- letniego Rafała Smolińskiego doskonale znał Prezes Gminnej OSP Żuromin Włodzimierz Wiśniewski.
- Wiadomość o tragedii dotarła do mnie dopiero w niedzielę. Nie mogłem uwierzyć – mówi Wiśniewski – To był fantastyczny chłopak: rzeczowy, konkretny, mądry, zawsze uśmiechnięty. On nigdy nikomu nie odmówił pomocy, dla nikogo nie był niegrzeczny. Można było z nim porozmawiać na każdy temat – mówi o młodym strażaku prezes – To wielka tragedia dla rodziny i dla nas wszystkich – dodaje.
Druh Włodzimierz Wiśniewski mówi, że czeka teraz tylko na informacje o pogrzebie i że jednostki z pełnymi honorami pożegnają młodego strażaka.
- Tak jak sobie ten strażak swoją służbą zasłużył – mówi prezes.
Wiadomość o śmierci młodego strażaka dotarła również do prezesa powiatowej OSP Zbigniewa Włockiego.
- Łączę się w bólu z rodziną Rafała – mówi druh Zbigniew Włocki – Śmierć każdego człowieka jest tragedią, a co dopiero jak umiera młody, wspaniały mężczyzna, które zawsze gotowy był nieść pomoc innym ludziom. Składam szczere i głębokie kondolencje – mówi ze smutkiem Włocki.
Redakcja Kuriera również dołącza się do kondolencji.


Komenda Powiatowa Policji zwraca się do wszystkich osób które mają jakiekolwiek informacje na temat zdarzenia. Prosimy o kontakt pod nr telefonu 997 oraz 23 6571200.

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janusz #1331875 | 109.243.*.* 21 lut 2014 19:00

  No i jak tam z wyjaśnieniem tej SPRAWY? No chyba za półtusze świńskie do pracy w policji chyba nie przyjmują, więc sprawa powinna się wyjaśnić ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zbynio #1319702 | 5.173.*.* 8 lut 2014 11:39

  Skoro na tej imprezce był SAM Naczelnik Wydziału Kryminalnego i Radny z Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Noska w jednej osobie to społeczeństwo powinno być spokojne o szybkie , wnikliwe i wiarygodne śledztwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. keson #1317618 | 93.154.*.* 6 lut 2014 08:48

   To jest normalne, że na takich zebraniach leje się gorzała.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. do redakcji #1315260 | 78.30.*.* 4 lut 2014 08:23

    Co ustaliła policja? Znaleziono sprawcę potrącenia strażaka? Sprawa jest poważna i powinna być wnikliwie wyjaśniona i przekazana społeczeństwu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. pytanie #1314304 | 79.191.*.* 3 lut 2014 12:44

     Ciekawe czy burmistrz będzie chciał i znajdzie czas na spotkanie z mieszkańcami Żuromina przed wyborami samorządowymi?

     Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (26)