Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Śnieg na dachu jest niebezpieczny

2014-02-05 13:39:43 (ost. akt: 2014-02-05 13:41:08)
Śnieg na dachu może być niebezpieczny

Śnieg na dachu może być niebezpieczny

Autor zdjęcia: fot. arch.

Podziel się:

Śnieg zalegający na dachach budynków może być niebezpieczny. Dlatego ważne jest jego usuwanie. Administratorzy i właściciele budynków, którzy tego nie dopilnują mogą spodziewać się mandatów.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Przed kilkunastoma dniami zima zaatakowała z dużą siłą. Mieliśmy do czynienia z silnym mrozem, wiatrem i intensywnymi opadami śniegu. Obecnie temperatury nie są takie niskie, śnieg od kilku dni również nie padał. Jednak w dalszym ciągu leży na dachach budynków. Może również stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa osób znajdujących się w budynku lub w jego pobliżu. Biały puch jest obciążeniem dla konstrukcji dachu i może powodować jej uszkodzenie. Zwłaszcza teraz, kiedy mróz odpuścił i śnieg jest mokry, a tym samym dużo cięższy. Śnieg jest szczególnie groźny, jeżeli zalega na płaskich dachach i tych o dużej powierzchni. Obowiązek odśnieżania dachów należy do właścicieli budynków, administratorów i użytkowników budynków. Jeżeli tego nie dopilnują, mogą się spodziewać kar. Jak dowiedzieliśmy się od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Żurominie Jacka Jaworskiego, najniższa kara, jaką może nałożyć nadzór budowlany, wynosi 1000 zł. Jeżeli dojdzie do wypadku spowodowanego zalegającym śniegiem, grozi kara pozbawienia wolności.
To zarządca musi wiedzieć jaka pokrywa śnieżna jest niebezpieczna dla budynku. Niebezpieczne są również sople zwisające z dachów. Za ich usuwanie również jest odpowiedzialny właściciel lub zarządca budynku. Tej zimy nadzór budowlany nie nałożył mandatów za nieodśnieżony dach.
- Mieszkańcy naszego powiatu dbają o swoje dachy – komentuje Powiatowy Inspektor nadzoru Budowlanego Jacek Jaworski.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jurek #1317426 | 178.42.*.* 5 lut 2014 21:33

  Niech mnie w d...e pocałują. Gdzie byli jak wszystkie chodniki były zasypane metrowymi ilościami śniegu, gdzie byli jak wszystkie drogi zawiane w 3 litery, a teraz straszą nas mandatami? czekam, przyjdźcie to dostaniecie kopa w sra...ie że wam się czerwiec przypomni darmozjady jedne.... żebyście tak pilnowali porządku na drogach chodnikach itp tak jak staracie się karać przeciętnego mieszkańca... ludzie płacą gigantyczne podatki, firmy gigantyczne opłaty drogowe i jeszcze okradacie ludzi. wstydźcie się bo na nic więcej już was nie stać...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. !!! #1317055 | 83.6.*.* 5 lut 2014 15:48

   a jeśli zakład komunalny nie odśnieża dachów, ani chodników (miasto Bieżuń) - to też ukarać mandatem minimum 2x wyższym niż prywatnego

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ta #1316943 | 188.33.*.* 5 lut 2014 14:21

   Za śnieg karać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz