Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Uniwersytet Trzeciego Wieku – reaktywacja

2014-02-10 08:16:15 (ost. akt: 2014-02-10 08:25:06)
Piotr Wlizło poprowadził spotkanie, które ma na celu reaktywację Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Piotr Wlizło poprowadził spotkanie, które ma na celu reaktywację Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

W siedzibie Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie odbyło się spotkanie w sprawie reaktywacji formalnie wciąż istniejącego stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przed stowarzyszeniem jeszcze sporo prac formalnych, ale wygląda na to, że organizacja ta znów wróci do działania.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

Uniwersytet Trzeciego Wieku to placówka dydaktyczna dla osób w sile wieku. Jest inicjatywa mająca zrzeszać osoby po pięćdziesiątym roku życia, ale nie tylko, której celem jest poprawa jakości życia osób starszych, ich aktywizacja intelektualna, społeczna, psychiczna i fizyczna. W Polsce takich Uniwersytetów działa blisko czterysta. Przez jakiś czas UTW działał również w Żurominie. W czwartek, 23 stycznia, w czytelni Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie, które wlało w serca seniorów nadzieję, że żuromiński Uniwersytet znów będzie działał.

Powrót do historii

Idea zawiązania stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku powstała w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie. Matką tego stowarzyszenia była zmarła w ubiegłym roku dyrektor P-MBP Anita Regina Kwiatkowska. Pierwsze spotkanie robocze członków zarządu oraz komisji rewizyjnej Uniwersytetu Trzeciego wieku miało miejsce w sierpniu 2011. Od tego czasu UTW rozpoczął prężne działanie. Od października, czyli rozpoczęcia roku akademickiego, rozpoczęto cykl spotkań. W międzyczasie zmarł pierwszy prezes stowarzyszenia Jerzy Piórkowski. Od tamtego czasu nie wybrano nowego prezesa zarządu, a w późniejszym czasie spotkania te ustały.

Czwartkowe spotkanie

W czwartek 23 stycznia w czytelni Powiatowo-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie odbyło się spotkanie robocze członków stowarzyszenia. Spotkanie robocze, które poprowadził Piotr Wlizło oraz Joanna Jucewicz-Morawska rozwiało sporo kwestii formalnych i przyniosło jasną deklarację członków o chęci dalszego działania i istnienia UTW. Odbyc się ma kolejne spotkanie. Tym razem ma to być spotkanie wyborcze, na którym uzupełniony zostanie zarząd stowarzyszenia. Przed stowarzyszeniem zostało jeszcze sporo formalności, ale wygląda na to, że cenna inicjatywa dla osób po pięćdziesiątym roku życia znów zagości w Żurominie.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. no no #1321866 | 164.126.*.* 11 lut 2014 02:26

  Założenia UTW całkiem słuszne(poprawa jakości życia osób starszych, ich aktywizacja intelektualna, społeczna, psychiczna i fizyczna). Myślę,że będzie można skorzystać z siłowni,spotkać się z psychologiem i psychiatrą, otrzymać instrukcje,jak i gdzie kupować najlepsza i najtańszą żywność i leki oraz uczyć sie obsługiwać komputer i nie dać się naciągać na ubezpieczenie na życie,skutecznie walczyć w kolejkach do lekarzy i wiele,wiele innych rzeczy tak nam potrzebnych.Czy to kampania PSL?może? ale brak tu Starosty(po pięćdziesiątce),Pana Stachyry(co go PSL zawsze miał za zająca do zbierania głosów). Pozdrawiam seniorki i seniorów i jakby co to podpowiadam,na początek wieczorek zapoznawczo-rozpoznawczy, policzyć wdowy i ich kondycję, rozpoznać grono seniorów, którzy to maja kłopoty z prostatą, po kielichu,muzyczka zespołu Beatles. tańce do rana, tu można sprawdzić kondycję. Raz się żyje, młodsi niech to czytaja,lata szybko płyną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kampania #1321830 | 95.49.*.* 10 lut 2014 23:32

  kampania PSL-u ruszyła początek od seniorów. Nic już nie pomoże.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zbynio #1321570 | 46.112.*.* 10 lut 2014 18:24

  Ale z peeselem powiązani i to jest najważniejsze. Rządzącym na dziadkach teraz szczególnie zależy, bo wiadomo niedługo wybory samorządowe a za publiczne pieniążki można dobrych wujków pograć. (a dowodziki osobiste dziadki mają) więc trzeba nad nimi popracować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kicia #1321408 | 5.173.*.* 10 lut 2014 15:22

   Piotr Wlizło oraz Joanna Jucewicz-Morawska w Uniwersytecie 3 Wieku ? Nie za młodzi?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz