Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Portale naciągają nieświadomych internautów

2014-02-25 11:51:59 (ost. akt: 2014-02-25 11:59:47)
 – Czytajmy regulaminy serwisów internetowych, jedynie to może nas ustrzec przed problemami – przestrzega Sylwia Lewandowska

– Czytajmy regulaminy serwisów internetowych, jedynie to może nas ustrzec przed problemami – przestrzega Sylwia Lewandowska

Podziel się:

Korzystasz z Internetu? Ściągasz pliki? Może to Cię drogo kosztować! W sieci działają nieuczciwe serwisy, które czyhają na nieświadomych internautów. Mimo że korzystanie z portalu wydaje się darmowe, trzeba płacić. Do mieszkańców naszego powiatu trafiły już przedsądowe wezwania do zapłaty.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W Internecie i w ogólnopolskich mediach pojawia się wiele informacji o nierzetelnych stronach internetowych. Schemat jest zawsze taki sam. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że korzystanie z serwisu internetowego jest bezpłatne. Po zarejestrowaniu się, przez 14 dni można ściągać pliki muzyczne i filmowe bez żadnych opłat. Potem jednak okazuje się, że musimy zapłacić roczny abonament za korzystanie z serwisu. Najgorsze jest jednak to, że sami się na to zgodziliśmy, akceptując regulamin strony inernetowej. Oczywiście najczęściej, zupełnie nieświadomie, jednym kliknięciem zawarliśmy umowę. W konsekwencji na skrzynkę e-mailową lub pocztą otrzymujemy wezwanie do zapłaty za roczny abonament korzystania z usług serwisu.

Przedsądowy nakaz zapłaty

Przedsądowe wezwania do zapłaty za zaległy abonament korzystania z serwisu plikostrada.pl trafiają również do mieszkańców naszego powiatu. Zaskoczeni mieszkańcy, nie wiedzą skąd się wzięło ich zadłużenie. Z takim problemem zgłosiła się do redakcji Czytelniczka.
- Nie zawierałam żadnej umowy, nawet nie wchodziłam na tę stronę internetową, a jestem straszona sądem, jeżeli nie zapłacę – mówi pani Iwona.
Mieszkanka gminy Żuromin otrzymała pismo pocztą. Nie było nawet wysłane listem poleconym. W piśmie czytamy, że w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług plikostrada, powstało zadłużenie. Nadawca informuje, że zgodnie z zaakceptowanym regulaminem serwisu, internauta zobowiązał się na uiszczenie jednorazowej opłaty abonamentowej w wysokości 96 złotych. Z powodu nieopłacenia abonamentu w terminie powstały dodatkowe koszty. W sumie zadłużenie wynosi 118 złotych. Na uregulowanie zaległości jest 7 dni. Jeżeli pieniądze nie zostaną wpłacone, koszty wzrosną. Na internaucie będzie ciążyło zadłużenie w wysokości 370 złotych.
- Nie wiem, co mam teraz zrobić – żali się kobieta – nie chcę płacić za umowę, której nie zawierałam, ale boje się, że jak nie zapłacę, to moje zadłużenie będzie jeszcze większe.

Firma z Dubaju
Wygląda jednak na to, że sprawa nie jest prosta do rozwiązania. Wyjaśnienie całej sprawy utrudnia fakt, że firma jest zarejestrowana w Dubaju.
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Żurominie Sylwia Lewandowska jedyne, co może poradzić, to żeby z Internetu korzystać świadomie.
- –Czytajmy regulaminy stron, na których się rejestrujemy. Kontrolujmy również co robią w sieci nasze dzieci. Uczmy je, by bez wiedzy i zgody dorosłych nie rejestrowały się na stronach internetowych. Pamiętajmy, że każdy ruch w internecie zostawia ślad – mówi Sylwia Lewandowska.
Rzecznik radzi również, żebyśmy kontrolowali dzieci siedzące przed komputerem. One również mogą zawrzeć umowę. Nie ważne czy są pełnoletnie czy nie. Jeżeli zarejestrują się na nierzetelnym serwisie internetowym, rodzic będzie wzywany do uregulowania opłaty.

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelniczka #1337410 | 188.47.*.* 28 lut 2014 12:15

  Spotkałam się z takim czymś osobiście i wiem jak reakcja była tej kobiety . nie wchodząc na żadne profile płatne dostałam Przedsądowe Wezwanie do Zapłaty nie wiedziałam co się dzieje ! Kilka tygodni temu poraz drugi przyszedł taki list na moje imię i nazwisko , w liście był podany e-mail którego nawet nie znam ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ?? #1337154 | 164.127.*.* 28 lut 2014 07:23

   A może asystentki?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. ? #1337051 | 78.88.*.* 27 lut 2014 22:55

    A może p. Lewandowska potrzebuje asystenta. Służe pomocą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. czytelnik #1335728 | 95.49.*.* 26 lut 2014 16:35

    Pani Lewandowska pomogła zamiast pisać głupoty których nawet nie chało Wam się sprawdzić. Pani Lewandowska pomogła zamiast pisać głupoty których nawet nie chało Wam się sprawdzić. no tak"mieszkaniec''...wpadnijmy w zachwyt uwielbienia, bo wykonuje swoją pracę...bez komentarza, ale jak się już wypowiada człowiek do gazety i pisze artykuł to wypadałoby bardziej ambicjonalnie podejść do tematu i swojej ,,wypowiedzi"

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. *** #1335687 | 95.49.*.* 26 lut 2014 15:54

     Niestety jeśli firma jest poza krajem, to rzecznik nie pomoże bo to poza jego zasięgiem, a Dubaj to nawet poza Unią Europejską. Poza tym rzecznik nie może doradzać czegoś co nie jest zgodne z prawem, a w świetle prawa umowa jest ważna. Jeśli chodzi o podanie fałszywych danych - niestety, gdy sprawa trafi do sądu znajdą nas po IP komputera. Wbrew pozorom w Internecie nie jesteśmy anonimowi.

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (30)