Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Lubowidz. Ziółkowski przegrał z Woźnowskim. Zadecydował jeden głos radnych

2014-02-27 10:40:12 (ost. akt: 2014-02-27 10:49:20)
Ramię w ramię z wójtem stał Przewodniczący Zieliński

Ramię w ramię z wójtem stał Przewodniczący Zieliński

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Lubowidzu przetrwał. Uchwała wójta Krzysztofa Ziółkowskiego o likwidacji Zespołu nie znalazła poparcia wśród radnych. Uchwała upadła zaledwie jednym głosem. Ośmiu radnych zagłosowało przeciw uchwale, siedmiu było za propozycją wójta Krzysztofa Ziółkowskiego.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

Trwa konflikt pomiędzy wójtem Krzysztofem Ziółkowskim, a jego byłym zastępcą, kierownikiem Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół przebywającym na urlopie bezpłatnym, obecnie dyrektorem Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ciechanowie Rafałem Woźnowskim.

Jeszcze w 2010 roku stosunki między, wtedy jeszcze kandydatem na wójta, Krzysztofem Ziółkowskim, a Rafałem Woźnowskim były znakomite. Szli do wyborów ramię w ramię. Tak było w trakcie trwania kampanii wyborczej, tak było przez pierwszy okres urzędowania. Z upływem czasu sytuacja zmieniła się. Teraz w Lubowidzu wrze. Kolejna odsłona tego konfliktu miała miejsce na sesji Rady Gminy Lubowidz we wtorek 18 lutego. Tego dnia w porządku obrad znalazła się uchwała wójta Krzysztofa Ziółkowskiego o likwidacji Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół.

ZOEAS do likwidacji

W maju 2012 roku trzynastu radnych (trzynastu obecnych na sesji) opowiedziało się za powstaniem Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Lubowidzu. W sierpniu tego samego roku Zespół oficjalnie zaczął działać. Kierownikiem Zespołu został Rafał Woźnowski. Kiedy 2 grudnia 2013 roku Woźnowski odszedł z Urzędu Gminy i przeniósł się do Ciechanowa, gdzie pełni funkcję Dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, wtedy wziął urlop bezpłatny. Stanowisko w Urzędzie na Woźnowskiego w takiej sytuacji powinno czekać. Więc nic dziwnego, że projekt uchwały likwidującej Zespół traktowany był przez Woźnowskiego od samego początku, jako próba pozbycia się go z Urzędu Gminy.

Wójt przekonuje do swoich racji


Zmiana według wójta miała być czysto kosmetyczna i przynieść gminie oszczędności rzędu 80 000 złotych. - To, co nazywało się Zespołem, będzie nazywało się Referatem, a dokumenty, które podpisywał kierownik, będzie podpisywał wójt, tylko tyle. Odejmujemy tylko stanowisko kierownicze – mówił wójt Ziółkowski - Wtedy widzieliśmy potrzebę, żeby prowadzić to sprawnie. Powołać Żespół. W tej chwili Rafała Woźnowskiego nie ma. Nie widzę podstaw do utrzymywania sztucznego tworu. Czasami trzeba się przyznać do tego, że nie wszystkie decyzje są słuszne – dodawał.
Włodarz gminy podkreślał, że to nie jest reforma oświaty, a rozwiązanie Zespołu nie zmieni nic w organizacji pracy szkół. Jak mówił Ziółkowski, jednostka oświatowa zmieni się z powrotem w referat bezpośrednio jemu podlegający. Wójtowi w obronie swojego stanowiska w sprawie, a także w nakłonieniu radnych do przychylnej decyzji wtórował przewodniczący Michał Zieliński.
- Powołaliśmy ten zespół i jesteśmy władni go rozwiązać – mówi przewodniczący Michał Zieliński – Podejmowaliśmy już w oświacie wiele decyzji i teraz poprzez głosowanie będziemy musieli się ponownie wypowiedzieć – tłumaczył.

Woźnowski odpiera zarzuty

Na sesji obecny był także najbardziej zainteresowany sprawami ZOEAS-u Rafał Woźnowski. Woźnowski w prostych, ale mocnych słowach mówił, co myśli na temat wójtowskiej uchwały.
- Kuchennymi drzwiami pozbywa się mojej osoby. Tak naprawdę to o to chodzi – mówił - Tę uchwałę od początku przygotował wójt, bo radni dowiedzieli się dosyć późno o tym projekcie, pracownicy Zespołu także o uchwale dowiedzieli się w ostatnim momencie. Pomijam już tempo, w jakim to się wszystko dzieje. Projekty uchwał powinny posiadać uzasadnienie. Uzasadnienie takiego nikt nie otrzymał, jak rozumiem, takiego uzasadnienia nie ma – dodawał.
Woźnowski zbijał także najpoważniejszy argument wójta o korzyściach ekonomicznych. Według niego oszczędności nie będzie wcale.
- Ja Urzędu nie kosztuję nawet złotówki, więc jakie koszty się pomniejszą? – pytał retorycznie - W budżecie na 2013 było 263 000 złotych dla ZOEAS-u, a wydaliśmy 237.000. Było oszczędnie. Pieniędzy w szkołach dzięki naszej pracy zostało ponad trzysta tysięcy. Nie widzę powodów dla likwidacji Zespołu w tym momencie. To spowoduje reorganizacje urzędu, zmiany w dokumentach, szkicach organizacyjnych, czyli tylko niepotrzebną pracę – dodawał.

Słowne przepychanki z przewodniczącym

Argumenty Rafała Woźnowskiego nie trafiły ani do wójta Ziółkowskiego, ani do przewodniczącego Zielińskiego. Przepychanki trwały kilka minut.
- Skoro zdecydowałeś się iść do pracy gdzie indziej i pan wójt uznał, że nie jest mu potrzebne zastępstwo, to z taką formą rozwiązania zespołu wyszedł do rady – argumentował przewodniczący.
- Pan powie, że chcecie mnie zwolnić i wszystko będzie jasne – rzucił w kierunku przewodniczącego Woźnowski.
Utarczkę słowną Woźnowskiego z Zielińskim przerwał wójt Ziółkowski.
- Nie mam zamiaru pozwolić na zamianę tej sali na wiec polityczny i niepolityczny. Domysły przysługują każdemu. Ja swój pogląd przedstawiłem. Nie mam nic więcej do dodania. Proszę radę o odważne i samodzielne podjęcie decyzji.

Radni pytali, dociekali i podzielili się


Część radnych miała spore wątpliwości, co do uchwały wójta. Głos na sali oprócz przewodniczącego, który bronił propozycji gminnego włodarza, zabierali tylko jego przeciwnicy.
- Prosiliśmy skarbnika o dokładnie zestawienia, jakie oszczędności wynikną z tego, że powrócimy do starego systemu – przypominał radny Piotr Guz.
Radni nie doczekali się takiego zestawienia podobnie jak uzasadnienia do uchwały, o czym nie zapomniał przypomnieć wójtowi radny Michalski.
- Chciałbym, żeby to było potwierdzone wynikiem ekonomicznym, a także chciałbym otrzymać uzasadnienie do uchwały – mówił – Jestem przeciwny likwidacji Zespołu,
do tej pory wypowiadaliśmy się o nim w samych superlatywach, a dziś naglę się coś zmieniło? – pytał.
Zdania podzielone były także w Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych, o czym mówił przewodniczący tej komisji Marek Skoroch.

Woźnowski wygrał z Ziółkowskim

Po przerwie zarządzonej przez przewodniczącego radni podjęli decyzję. Tym razem w starciu górą był Rafał Woźnowski. To jego argumenty okazały się lepsze i trafiły do większości rady. Dla urzędującego wójta Krzysztofa Ziółkowskiego to głosowanie jest porażką. O pozostawieniu ZOEAS-u zadecydował jeden głos. Przeciw uchwale wójta było ośmiu radnych. Oto oni: Dorota Bartkowska, Marek Skoroch, Robert Głowacki, Andrzej Michalski, Jerzy Chojnacki, Piotr Guz, Jerzy Chmielewski, Jerzy Orzechowski. Z kolei uchwałę poparli Michał Zieliński, Jarosław Krzyżak, Wiesław Meller, Kazimierz Gołębiewski, Leopold Kowalczyk, Mieczysław Rogoziński, Roman Stankiewicz.

Co dalej z ZOAES-em? Coś nam podpowiada, że to jeszcze nie koniec rozgrywek w Lubowidzu. Rozmowy z radnymi wciąż trwają i kolejny projekt uchwały jest tylko kwestią czasu. Sprawie będziemy się przyglądać.

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ???? #1362698 | 31.175.*.* 30 mar 2014 15:54

  Oni na koszernym jadą,uwaga.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mko #1354071 | 83.28.*.* 20 mar 2014 05:18

  jeden drugiego wart niech odejdą z ciepłych państwowych posadek i zobaczą jak trudno żyć bez pracy lub na swoim.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zbynio #1353787 | 5.173.*.* 19 mar 2014 21:13

  No to ładnie peeselowcy Wójta wykolesiowali , a było to tak oczywiste,że zostanie wyrolowany i,że Drążewski będzie ich kandydatem na tron.

  Ocena komentarza: warty uwagi (51) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gordi #1347421 | 151.248.*.* 12 mar 2014 19:52

   Wójta na plecach wniósł teść Woźnowskiego , Pan Kosek cieszy się ogromnym szacunkiem w terenie , a Pan wójt zapomniał kto mu pomógł i .............. Powtarzam najgorszej jest to jak pamięć jet dobra ale krótka . A rodzina Z. lubi wyzyskiwać cały ich biznes polega na matactwach i zadzieraniu głowy ze się jest Państwem Z. i ziemię od ludzi za pół darmo kupować , a zatankowane auto na stacji strzelało mi jak stare auto z zepsutym gaznikiem he he

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

   1. ulaaala #1344674 | 95.49.*.* 8 mar 2014 22:45

    Wójt zamiast zająć się faktycznymi problemami, to obraża innych i prowadzi ciągłą, fatalną kampanię wyborczą. Nic to nie pomoże.

    Ocena komentarza: warty uwagi (66) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (51)