Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Bieżuń jest najpiękniejszy

2014-03-12 12:38:34 (ost. akt: 2014-03-12 12:42:35)
Na zdjęciu od lewej : Jerzy Piotrowski-kierownik  MMM w Bieżuniu,
Ryszard Sobolewski-autor wystawy, Elis Hererra-tłumaczka , wokalistka, Juan Dagoberto Castro Martinez -Ambasador Kuby w Warszawie, Andrzej Szymański-burmistrz Bieżunia, Jan Rzeszotarski-dy

Na zdjęciu od lewej : Jerzy Piotrowski-kierownik  MMM w Bieżuniu, Ryszard Sobolewski-autor wystawy, Elis Hererra-tłumaczka , wokalistka, Juan Dagoberto Castro Martinez -Ambasador Kuby w Warszawie, Andrzej Szymański-burmistrz Bieżunia, Jan Rzeszotarski-dy

Autor zdjęcia: fot. Zbigniew Dobrowolski

Podziel się:

Byłem w wielu miastach polski w Krakowie, Toruniu, Poznaniu, Gdańsku, ale Bieżuń jest najpiękniejszy. Tak rozpoczął swoje powitanie Ambasador Kuby w Polsce Juan Dagoberto Castro Martinez. Tak też rozpoczęły się kubańskie ostatki w Bieżuniu.

Wiesław Paszta, Michał Osiecki
redakcja@kurierzurominski.pl


Klimatycznie. Tak po raz kolejny było w Bieżuniu 4 marca. Muzeum Małego Miasta oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz kolejny zorganizowało tradycyjne ostatki. W ubiegłych latach mogliśmy obcować z kulturą i tradycją takich krajów jak m.in. Ekwador, Brazylia, Iran, Uzbekistan, Finlandia czy Irlandia. Teraz MMM przeniosło nas na słynną wyspę na Morzu Karaibskim w Ameryce Środkowej. Zgromadzeni goście tego dnia mogli poznawać kulturę, tradycje, przyrodę i kuchnię Kuby. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Ambasadora Kuby Juana Dagoberto Castro Martineza, burmistrza Bieżunia Andrzeja Szymańskiego, dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej Jana Rzeszotarskiego.
Organizatorami ostatków i ich inicjatorami byli niezmordowani Jerzy Piotrowski kierownik Muzeum oraz Zbigniew Dobrowolski wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Bieżunia.

Wernisaż „Kuba perła Antyli”

Tradycyjne ostatki jak zwykle połączone zostały z otwarciem wystawy. „Kuba perła Antyli” to wystawa Ryszarda Sobolewskiego. Sobolewski jest pracownikiem Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Na fotografiach uwiecznił swoje podróże na Kubę. Pokazał architekturę, przyrodę i mieszkańców wyspy.
- To jest właśnie Kuba taka jak na zdjęciach które trafnie podkreślają jej ludzi i klimat – mówił autor fotografii.

Zapustnicy i kubańskie rytmy


Tego dnia w Muzeum Małego Miasta nie mogło zabraknąć tradycyjnych zapustników. Grupa nauczycieli z Zespołu Placówek Oświatowych zaprezentowała program artystyczny. Kubańskim akcentem tego dnia był występ zespołu pod dyrekcją Reinaldo Ceballo, który spodobał się wszystkim obecnym w Muzeum. Po części artystycznej można było spróbować tradycyjnych potraw rodem z wyspy na Morzu Karaibskim – fasoli po kubańsku czy kubańskiego rumu. Był także specjały rodem z Bieżunia oraz tort w barwach kubańskiej flagi.

Gorące kubańskie rytmy

Goście tańczyli w rytm rumby i habanery. Nie zabrakło też zaśpiewanej wspólnie „Guantanamery” oraz utworu napisanego specjalnie na tę okazję „Nasze Miasto Bieżuńskie”. Na stołach pojawiają się dania kuchni kubańskiej – fasola i ryż, owoce oraz oczywiście rum. Był też bugaj bieżuński, pieczony indyk i wyroby z „Cedrobu” .

- Kuba to wyjątkowy kraj, więc i ta impreza była wyjątkowa – mówił Jerzy Piotrowski.

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kierowca #1349583 | 78.88.*.* 14 mar 2014 23:16

  Zawsze jak przejeżdżam przez tą bieżuńską zapyziałą wioskę to czuję się, jakbym się przeniósł do lat 80-tych :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bolo #1349178 | 79.185.*.* 14 mar 2014 14:36

  Najpiękniejszy jest park i miejsce po akwarium.Dworek pewnie też mu się spodobał.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. aaa #1347453 | 86.170.*.* 12 mar 2014 20:17

  pewnie z budynku go trzymali i okna zasłonili.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zainteresowany #1347267 | 31.175.*.* 12 mar 2014 17:28

  Czy Juan Dagoberto Castro Martinez to to kolorowe dziewczę. Jeśli tak,to proszę jej wybaczyć, chciała jak najlepiej dla Bieżunia. Może Redakcja posiada zdjęcia tej damy to proszę dołączyć do artykułu, chętnie na nią popatrzę w zbliżeniu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Motyl #1347091 | 5.173.*.* 12 mar 2014 13:25

  Mnie ta mulatka zainteresowała, egotyczne dziewczeta są super.A Martineza? do lekarza albo do kraju odesłać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)