Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Agnieszka Gapa nie żyje! Jej ciało znaleziono w Kanale Żerańskim

2014-03-14 08:40:42 (ost. akt: 2014-03-14 16:13:02)

Podziel się:

Agnieszka Gapa miała 27 lat. 25 lutego wyszła z białołęckiego ośrodka i słuch po niej zaginął. Poszukiwania kobiety zakończyły się w niedzielę 9 marca. Ciało jej w Kanale Żerańskim odnalazł przypadkowy przechodzień. Kobieta jest żurominianką.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Tragicznie zakończyły się poszukiwania 27 – letniej żurominianki Agnieszki Gapy. Po niespełna dwóch tygodniach od zaginięcia kobiety ciało jej znaleziono w Kanale Żerańskim.

Poszukiwania
Agnieszka Gapa wyszła z ośrodka MONAR – u w Warszawie przy ulicy Marywilskiej we wtorek 25 lutego. Od tej pory ślad po niej zaginął. Nie kontaktowała się z ośrodkiem ani z rodziną. Najbliżsi zgłosili zaginięcie. Rozpoczęły się poszukiwania. Nikt jednak nic nie wiedział na temat żurominianki. Dopiero w czwartek 6 marca policja trafiła na ślad dziewczyny. Przypadkowy przechodzień znalazł nad Kanałem Żerańskim plecak. W plecaku był notes i rzeczy osobiste.
- Analiza przedmiotów, które znajdowały się w plecaku wskazywała, że mógł on należeć do poszukiwanej żurominianki – mówi dla Kuriera Żuromińskiego oficer prasowy sierżant sztab. Marta Sulowska z komendy Warszawa VI przy Jagiellońskiej.
Poszukiwania nabrały tempa. W akcji poszukiwawczej brały udział jednostki straży pożarnej, jednostek wodnych policji. Do poszukiwań używano specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo strażacy użyli sonaru. Łodzie wzdłuż i wszerz przepłynęły Kanał Żerański. Kobiety nie znaleziono.

Ciało w kanale
W niedzielę około godziny 16:00 przypadkowy przechodzień, zauważył unoszące się na powierzchni wody ciało w kanale na Żeraniu. Człowiek ten zawiadomił policję. Do akcji przyłączyła się specjalna jednostka straży pożarnej, która wyciągnęła ciało z wody.
Była to kobieta. Policja początkowo nie chciała się wypowiadać, czy jest to poszukiwana Agnieszka Gapa, chociaż wszystko wskazywało, że to ona. Przy ciele znaleziono nawet legitymację na jej nazwisko.
- Wszystko wskazuje na to, że to właśnie zaginiona kobieta. Miała przy sobie dokumenty – mówił wówczas prokurator Paweł Śledziecki, szef północnopraskiej prokuratury.
Identyfikacji dokonano następnego dnia. Przypuszczenia sprawdziły się. Z kanału wyłowiono ciało żurominianki Agnieszki Gapy.

Dlaczego nie żyje?
- Śledztwo trwa. Na tę chwilę nie możemy powiedzieć, jak doszło do śmierci kobiety. Nie wykluczamy żadne z wersji - mówi sierżant sztab. Marta Sulowska.
Dowiedzieliśmy się, że na ciele kobiety nie było śladów świadczących o tym, że ktoś mógł przyczynić się do jej śmierci. Policja jednak na razie tego nie wyklucza. Trwa ustalanie okoliczności i przyczyn tragedii.

Nie jest tajemnicą, że Agnieszka od lat zmagała się z chorobą uzależnienia od narkotyków. Być może ten problem miał kluczowe znaczenie i przyczynił się do tragedii. Dziewczyna podejmowała już w swoim życiu próby samobójcze.
Jednak Agnieszka nie pozostawiła żadnego listu pożegnalnego. Być może coś policji wyjaśni analiza wpisów do prywatnego notesu dziewczyny.
Dokładna przyczyna zgonu żurominianki może zostać poznana po sekcji zwłok, którą prokuratura zarządziła na wczorajszy dzień już po zamknięciu tego numeru Kuriera. Sprawą zajmuje się prokuratura na Pradze-Północ.

Wspomnienie Agnieszki
Kim była Agnieszka Gapa? Na pewno wiele osób ją pamięta.
- To spokojna, grzeczna uśmiechnięta dziewczyna. Miała dobre oceny i mnóstwo koleżanek i kolegów – mówi nam jej były wychowawca – Dziewczyna w pewnym momencie musiała być źle potraktowana przez życie. Nie wiem dlaczego tak się zagubiła. Dlaczego weszła na drogę narkotyków. Być może wpadła w jakieś złe towarzystwo.
Z Agnieszką miał też do czynienia Piotr Wlizło dyrektor Żuromińskiego Centrum Kultury.
- Pamiętam młodą wrażliwą osobę, która wszystko chciała robić sama. Pisała piękne wiersze. Pamiętam ją też z okresu, kiedy miała sporo problemów. Nikomu o nich nie mówiła. Sama starała się je przezwyciężyć. Taka była Agnieszka Gapa – mówi Piotr Wlizło i podtyka nam tomik poezji wydany przez żurominiankę.
Agnieszki już nie ma. To 18 ofiara narkotyków w mieście Żuromin. Do widzenia, Agnieszko.

Z tomiku „Margi”. Autor Agnieszka Gapa

Margi
Podobno igram z losem
Palę białe chorągiewki.

Podobno ja już przegrałam,
Kim ja właściwie jestem?

Podobno przykrywasz swe życie
Szczęśliwymi kłamstewkami.

Podobno droga do celu jest trudna,
Zaraz się przekonamy.
Rzeczywistość
Otacza mnie wokół,
Wżera się w me dziecięce sumienie,
Przynosi mi spokój
I krzyk o pozwolenie.

Sen spokojny, cichutki…
Nagle krzyk!
Ktoś mumie obudził.
Rzeczywistość przybiegła
I jak śmierć patrzy głęboko
W oczy głupich ludzi.

Grób obok grobu,
To cmentarz jest chyba…
Taki dziwny tu spokój,
Rzeczywistość tu bywa.

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ktoś #1352623 | 83.15.*.* 18 mar 2014 19:39

  Agnieszko spoczywaj w spokoju

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1351839 | 46.113.*.* 17 mar 2014 22:21

  Jutro pogrzeb o czternastej, nie puszczajcie tego,moderator, jak napisaliscie, to narkomanka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. k #1351080 | 178.42.*.* 17 mar 2014 07:47

   różaniec dziś o 19:00 pogrzeb jutro (wtorek) 14:00

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. michał #1350962 | 83.31.*.* 16 mar 2014 21:21

   Taka ladna dziewczyna bardzo mi jej szkoda..

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Sylwia #1350870 | 31.175.*.* 16 mar 2014 19:17

   Naprawdę zal mi tej dziewczyny. nikt nie mógł pomoc zanim stala sie tragedia. Ale czasami wlasnie tak jest ze osoby nie chca pomocy i trudno cokolwiek zrobic. Wiem z wlasnego doswiadczenia gdy nikt z rodziny chociaz bardzo chcial pomoc w uzaleznieniu mojego bliskiego nie dalismy niestety rady i skonczylo sie smiercia ukochanej osoby.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)