Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Subwencja obcięta, ale szkoły będą istnieć

2014-03-20 12:00:00 (ost. akt: 2014-03-19 13:58:17)
Wójt Lubowidza dementuje jakoby ktokolwiek miał zamiar zamykać szkoły

Wójt Lubowidza dementuje jakoby ktokolwiek miał zamiar zamykać szkoły

Podziel się:

Problemy z utrzymaniem szkół to największa bolączka gmin w powiecie żuromińskim. Urząd Gminy w Lubowidzu otrzymał mniejszą subwencję oświatową o 360 000 złotych. W związku z tym pojawiły się plotki o zamykaniu placówek. – Nie ma takiego tematu, kategorycznie zaprzeczam, że mielibyśmy zamknąć jakąś szkołę – dementuje pogłoski wójt Krzysztof Ziółkowski.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

Urząd Gminy Lubowidz otrzyma mniejszą subwencję oświatową od tej, która była początkowo planowana. Samorządy ostateczne potwierdzenie o wysokości subwencji otrzymują z Ministerstwa Finansów. W przypadku Lubowidza będzie to kwota o 360 tys. złotych niższa niż w zeszłym roku.
- Spada liczba dzieci, a ostatecznie to ona kształtuje wysokość subwencji. Wiadome jest, że pieniądze od państwa idą za dzieckiem – informuje wójt gminy Krzysztof Ziółkowski.
Taka sytuacja pociągnie za sobą konieczność szukania oszczędności. Szkoły będą musiały zacisnąć pasa. Gmina będzie musiała poszukać środków we własnym budżecie, by uzupełnić dziurę.

Poszukiwanie funduszy

- Szukamy oszczędności, redukujemy etaty – mówi wójt Ziółkowski – Ostatnio na sesji rady był temat zamknięcia ZOEAS-u i tutaj również zaoszczędzilibyśmy trochę pieniędzy, ale ten temat poprzez niezrozumienie upadł. W dobie kryzysu bardzo ciężko jest utrzymać szkoły, a przy tak małej liczbie dzieci i na takim poziomie, jakim robimy to my, to jest sztuka – dodaje.

Szkołą w Sinogórze

W związku ze zmniejszeniem subwencji pojawiły się także plotki, jakoby ratunkiem było zamknięcie jednej ze szkół na terenie gminy. Wszystkich zainteresowanych należy jednak uspokoić. Tematu zamknięcia jakiejkolwiek szkoły na terenie gminy nie ma i nie będzie.
- Kategorycznie zaprzeczam tym rewelacjom – informuje Ziółkowski – Kwestia zamknięcia szkół w naszej gminie nie była dyskutowana ani przez radnych ani przez wójta – dodaje.

Według Krzysztofa Ziółkowskiego szkoły w dłuższej perspektywie zamkną się same.
- Dopóki będzie trzeba, będziemy utrzymywali te szkoły, ale one mogą sposób naturalny poprzez niż demograficzny zamknąć się same. Tylko w taki sposób widzę ewentualne zamykanie placówek edukacyjnych na terenie naszej gminy – kończy Ziółkowski.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieskanka #1355658 | 188.47.*.* 21 mar 2014 21:55

  Przecież wiadomo ze te szkoły będą zamknięte prędzej czy później. Jest niż a poza tym mleczówka, sinogóra to wsie "wymierające" młodzi ludzie sie wyprowadzają, zostają tam ci co muszą i babcie oraz dziadki. By musiała wójt pojechać na te wsie i narobić dzieci zeby szkoły nie były zamknięte heh. no chyba ze byłby jakiś zakład pracy, to ludzie by zostawali za pracą a tak za pracą uciekją. Prosta logika

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. proboszcz #1355652 | 31.175.*.* 21 mar 2014 21:49

  Więcej klas niż opozycja razem wzięta.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jo #1354579 | 46.112.*.* 20 mar 2014 16:13

  Ale populizm, ale oszczędność naszych pieniędzy. Wybory i to jest to.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Lubowidz #1354464 | 195.47.*.* 20 mar 2014 13:40

  O boże. Jaki ten wójt gruba ryba! A jaką szkołę skończył nasz wójt? Wie ktoś?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xcz #1354377 | 85.113.*.* 20 mar 2014 12:16

   Tak, tak utrzymujcie te szkoły a w nich klasy po 6-cioro uczni, no bo to się opłaca.Przecież to niczyje pieniądze.A sprywatyzowac i po kłopocie. zrobic jedną społeczna w powiecie i cześć.Tylko wtedy skończyłyby się lody.Podobnie w innych resortach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)