Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Panie, daj trochę paliwa

2014-03-27 11:36:13 (ost. akt: 2014-03-27 11:37:30)

Podziel się:

Puka do drzwi i prosi: „Dajcie trochę paliwa, bo samochód stanął na środku drogi”. Dajemy, wierząc, że pomagamy drugiej osobie. Okazuje się, że pomagamy, ale oszustowi. W zeszłym tygodniu taki oszust odwiedził co najmniej kilkanaście żuromińskich domów.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Oryginalny sposób na zarabianie pieniędzy znalazł niezidentyfikowany mężczyzna. Podaje się on za mieszkańca Lidzbarka, puka do drzwi i mówi o swojej skomplikowanej sytuacji: Właśnie zabrakło mu paliwa, jego samochód stanął za rogiem, a musi dojechać do Lidzbarka.
Mężczyzna jest wysoki – około 180 cm, średniej budowy ciała, bez zarostu w krótkiej kurtce i z czapką z daszkiem. Ze sobą ma niewielki baniak na benzynę.
Jak reagują mieszkańcy? Niektórzy podchodzą nieufnie i pod byle pretekstem odmawiają mężczyźnie pomocy, ale większość pomaga.
Redakcji Kuriera udało się porozmawiać z sześcioma oszukanymi osobami. Cztery z nich dały mężczyźnie pieniądze na paliwo. Każdy po około 10 zł. Dwie napełniły czterolitrowy baniaczek, spuszczając paliwo ze swoich samochodów bądź przelewając z kanistrów.
Większość nie była świadoma, że jest naciągana i nieświadomie padło ofiarą oszusta.
Dość ciekawy głos w sprawie zabrała jedna z oszukanych osób.
- Do człowieka podeszliśmy z mężem nieufnie, jednak nie zawahaliśmy się mu pomóc. W pewnej chwili zorientowaliśmy się, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy mężczyzna kłamie, czy mówi prawdę. A przynajmniej nie opłacało nam się tego robić. Wtedy zadaliśmy sobie pytanie, a co jeśli on naprawdę potrzebuje pomocy?
No właśnie, czy możemy odmówić pomocy potrzebującemu tylko dlatego, że jest coraz więcej oszustów? Często oszusta wyłapiemy. W jego zachowaniu, ubiorze, wyglądzie znajdziemy cechy, które wzbudzą nieufność. Tym razem jednak oszust nie wzbudzał większych podejrzeń.
O tym, że mężczyzna jest zwykłym naciągaczem, oszukani dowiedzieli się nieco później, kiedy okazało się, że zapukał nie tylko do nich.
Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Może nasi Czytelnicy mają jakiś pomysł. Zapraszam do dyskusji.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. eeeeerer 3 #1377696 | 83.6.*.* 17 kwi 2014 17:21

  Kruk z LUBOWIDZA.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zły #1362522 | 77.255.*.* 30 mar 2014 12:23

  tak prosił i przy okazji być może przeprowadzał rekonesans co jest warte uwagi równie dobrze może potem wrócić by coś sobie wziąść czy wy naprawde tacy naiwni

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. prosił #1361700 | 5.173.*.* 29 mar 2014 08:48

  On prosił a nie kradł,czemu macie do niego pretensje, nikogo nie atakował, jak mu ktoś dał to jego sprawa,każdemu może paliwa zabraknąć jak jest po 6 zł za litr. Niesiołowski w badaniach żadnemu bezdomnemu nie dał chleba,nie mówię o pieniądzach,badania przeprowadził Urban,zlecił badania najlepszym żebrakom, podobno nikt z sejmu nie dał bezdomnym i jeszcze ich policja zamknęła do pierdla za zakłócanie porządku dnia przed sejmem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zly #1361611 | 91.239.*.* 29 mar 2014 00:20

  zatrzymać pod bylejakim pretekstem i w mniędzy czasie zadzwonić po odpowiednie słóżby oni na pewno ,u pomogą

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Z Żuromina #1361608 | 178.42.*.* 29 mar 2014 00:04

  U mnie też był miał w ręku baniak chciał paliwa ale bardziej zależało mu na pieniądzach.Chciał 15 zł, kiedy mu odmówiłam zaproponował że jak mu pożyczę te pieniądze to za kilka dni przyjedzie i przywiezie mi czekoladki.Oczywiście pieniędzy nie dostał lecz dalsi sąsiedzi coś mu dali.Następnego dnia dowiedziałam się że to jest oszust i pochodzi z Chamska...nie wiem czy to prawda

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)