Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Żuromin. Jednostka swoje a zarządca swoje. Hala nie dla szkółki.

2014-03-28 08:56:36 (ost. akt: 2014-03-28 09:00:45)
Kamil Łebkowski nie mógł zorganizować gali MMA w największej hali w powiecie

Kamil Łebkowski nie mógł zorganizować gali MMA w największej hali w powiecie

Podziel się:

Korzystanie z hali sportowej przy LO w Żurominie jest bezpłatne. Wyłącznie bezpłatne. Takie są postanowienia nowego regulaminu obiektu. - W budynku hali nie mogą się odbywać zajęcia, za które ktokolwiek płaci – mówi dyrektor LO w Żurominie Wojciech Gralewski – Funkcjonowanie szkółki piłkarskiej w obiekcie jest niemożliwe – dodaje dyrektor.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Na nowy regulamin hali trzeba było czekać długo, ale już jest. Regulamin korzystania z hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie w marcu został zatwierdzony przez dyrektora LO Wojciecha Gralewskiego.

Zaczęło się od szkółki piłkarskiej
Do powstania nowego regulaminu hali przyczyniła się szkółka piłkarska Football Academy, która prowadziła treningi z dziećmi w budynku hali sportowej. Po kilku miesiącach dyrekcja szkoły, zabroniła dalszego prowadzenia zajęć w hali. Nie mogły się one tam odbywać, ponieważ rodzice ponoszą opłaty za treningi swoich dzieci, a zgodnie z przepisami nikt za korzystanie z hali nie powinien płacić. Wyjaśniano, że jeżeli ktokolwiek będzie „zarabiał” na hali, to Powiat Żuromiński będzie musiał oddać dofinansowanie, które otrzymało na budowę obiektu. Decyzja ta jednak budziła wiele wątpliwości. Żeby je rozwiać, o opinię w tej sprawie poproszono Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych

Opłaty można - na pokrycie kosztów

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych uznała, że Powiat może pobierać opłaty od organizatorów imprez sportowych odbywających się w hali. Opłaty te mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów korzystania z obiektu. Hala też może być użyczana nieodpłatnie – głosiła dyrektywa Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych.
Z opinii wynika jednoznacznie - nie ma znaczenia czy zajęcia mają charakter darmowy czy odpłatny. Najważniejsze, żeby Powiat na tym nie zarabiał.

Jednostka swoje, a regulamin swoje

To stanowisko MJWPU miało zdecydować o możliwości korzystania z obiektu szkółki piłkarskiej. Mimo że Jednostka jasno przedstawiła kwestie dotyczące odpłatności za korzystanie z hali sportowej to i tak treningi Football Academy w obiekcie nie będą mogły być prowadzone. W regulaminie zapisano, że „osoby organizujące oraz prowadzące na hali zajęcia sportowe, imprezy lub jakąkolwiek inną działalność, nie mogą pobierać z tego tytułu żadnych opłat od osób korzystających z hali”.
Minął ponad rok od czasu kiedy zabroniono szkółce piłkarskiej korzystania z hali. W listopadzie, kiedy to MJWPU odpowiedziała na wątpliwości Starostwa, oczywiste wydawało się, że szkółka będzie mogło wrócić do hali. Finał, jest jednak zupełnie inny.

Czy to jest gospodarne?: Zarządcy hali, trzeba przyznać, mają gest. Nikt za halę nie płaci! Tylko czy takie podejście jest gospodarne - z jednej strony i efektywne – z drugiej?
Gospodarne na pewno nie jest, bo utrzymanie hali jest ogromnym ciężarem i to nie ulega kwestii. Zatem co złego byłoby w tym, gdyby w tych kosztach partycypowali inni. Szkółka piłkarska, judocy, grupy aerobiku, fitness czy szereg innych. Chętnych na takie formy aktywnego spędzania czasu jest w Żurominie naprawdę wielu i naturalne się wydaje, że największa hala w powiecie, takie potrzeby powinna zaspakajać.
Efektywne? Hala nie jest eksploatowana na miarę swoich możliwości. Wiadomo, że mamy do czynienia z oszczędnościową wersją jej wykorzystania. W weekendy hala jest zamknięta. Nie organizuje się na niej komercyjnych imprez. Stworzenie odpowiedniego regulaminu, który pozwalałby tak wykorzystać halę, żeby amortyzować koszty jej utrzymania i jednocześnie nie kłócić się z wytycznymi Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, to powinien być cel zarządców hali sportowej.
Dlaczego gali MMA Kamil Łebkowski nie mógł zorganizować w Żurominie, a bez problemu udało mu się to w Bieżuniu. Dlaczego Kamil Bednarek śpiewała w Żuromińskim Centrum Kultury dla 200 osób, skoro chętnych do obejrzenia koncertu było 500? Organizacja takich zawodów nie kłóciłaby się z ideą darmowego korzystania z hali. Indywidualne osoby, amatorskie grupy mogłyby przecież nadal z niej bezpłatnie korzystać.
Hala sportowa, to ogromny skarb Żuromina i powiatu. Czy możemy pozwolić mu tracić swoją wartość?
Adam EjnikKomentarze (70) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. samo podsumowanie wszystko wyjaśnia #1365662 | 164.127.*.* 2 kwi 2014 22:27

  Reasumując Beneficjent (Powiat) może wynajmować halę do celów statutowych o ile nie będzie czerpał z tego tytułu dochodów, przychód może natomiast pokrywać bieżące koszty utrzymania hali. Hala może też być użyczana nieodpłatnie. W tym przypadku nie ma znaczenia czy zajęcia mają charakter darmowy czy odpłatny. Zakłócanie zasady konkurencyjności nie występuje w przypadku umożliwienia korzystania z hali przez każdego zainteresowanego na równych warunkach. W zakresie powołania instytucji do zarządzania obiektem istnieje możliwość powierzenia obsługi obiektu przez podmiot zewnętrzny , taka zmiana wymaga zgody MJWPU. W takim przypadku konieczne będzie wyliczenie luki finansowej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a #1364285 | 83.14.*.* 1 kwi 2014 13:43

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. zainteresowani wiedzą , że dużo osób korzysta z hali, jak narazie to jest tylko problem z P.R i jego szkółką

 3. nn #1363994 | 31.62.*.* 1 kwi 2014 07:37

  Trzeba im tego minusa (albo jeszcze lepiej środkowy palec) pokazać przy okazji wyborów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Piotr Retkowski #1363951 | 78.88.*.* 1 kwi 2014 00:46

  może i z tym minusowaniem jest coś narzeczy. Logika by się zgadzała. Dajmy minusów przestanie być widoczne to nikt nie zauważy to nie będzie wiedział jak nikt nie wie, to problemu nie ma jakiego problemu ??? :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. żurominiak #1363949 | 94.254.*.* 1 kwi 2014 00:13

  Nawet swoje słowa, z zapytań minusują. Śmiech na sali.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (70)