Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Zlecenia dla znajomych i rodziny?

2014-03-31 08:36:27 (ost. akt: 2014-03-31 08:39:22)
Dla radnego Bodenszaca nie wszystko jest jasne w procedurze wyłaniania podmiotów do odśnieżania dróg

Dla radnego Bodenszaca nie wszystko jest jasne w procedurze wyłaniania podmiotów do odśnieżania dróg

Podziel się:

Na biurko Kierownika Powiatowego Obwodu Dróg w Żurominie Stanisława Drążewskiego trafiły kolejne pytania dotyczące zimowego utrzymania dróg powiatowych. Niejasności w tej sprawie od samego początku chce wyjaśnić radny Michał Bodenszac. Tym razem radny pyta o sposób wyboru dodatkowych wykonawców do odśnieżania dróg w powiecie.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy w Kurierze o niejasnościach, które pojawiły się w związku z zimowym utrzymaniem dróg powiatowych. Po tym jak firma wyłoniona w przetargu nie poradziła sobie z powierzonym jej zadaniem, pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Sprawą zainteresowali się radni powiatowi. Interpelacje złożył Michał Bodenszac. Jednak uzyskanie wyjaśnienia nie wystarczyły radnemu. Kolejna interpelacja trafiła do kierownika Powiatowego Obwodu Dróg Stanisława Drążewskiego.

Zamówienia z wolnej ręki

Tym razem radny chciał poznać sposób w jaki do odśnieżania dróg powiatowych zostali wyłonieni dodatkowi wykonawcy. W sumie 14 dodatkowych podmiotów zajęło się odśnieżaniem dróg w czasie największego ataku zimy. Byli to: Adam Grzela z Kuczborka, Jarosław Kowalski z Żuromina, Mariusz Wąsiewski z Nowej Wsi, Tomasz Wąsiewski ze wsi Łążek, Monika Rynkowska z Bagienic Małych, Janusz Olszewski z Lutocina, Łukasz Makowski z Żuromina, Andrzej Ludwiczak z Niechłonina, Maria Teodorczyk z Szronki, Aleksander Ziółkowski z Galumina, Przedsiębiorstwo Domex z Żuromina, Piaskarz z Osówki, Spółka Wodna z Lutocina, Dariusz Huba z Siemcich. Za wykonaną pracę Starostwo zapłaciło w sumie 148 148,30 zł. I to właśnie te nazwiska i sposób, w jaki zostały wybrane budzą wiele kontrowersji wśród radnych.
- Część wykonawców jest związana z środowiskiem PSL – u – mówi radny Marek Budzich.
Wiadomo również, że kilku z tych wykonawców są rodziną obecnych władz.
Radny Bodenszac zapytał tym razem o zasady wyboru przedsiębiorców. Interesuje go dokumentacja całego postępowania łącznie z umowami zawartymi z wykonawcami.

Ważna była cena

Radny odpowiedź już otrzymał. Okazuje się, że negocjacje w sprawie odśnieżania były prowadzone telefonicznie. Dotyczyły sprzętu oraz ceny za godzinę pracy. „Starano się, żeby wybrać wykonawców za najniższą ceną oraz z pobliskiego terenu, aby były jak najmniejsze koszty dotyczące dojazdu i żeby były jak najszybsze odśnieżanie” – czytamy w odpowiedzi przygotowanej przez Stanisława Drążewskiego. Radny otrzymał również kopie umów podpisanych wykonawcami. Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie bezprzetargowym, ponieważ z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru istniało zagrożenie zdrowia i życia ludzi mieszkających w miejscowościach pozbawionych dojazdu. Konieczne więc było natychmiastowe wykonanie zamówienia – tłumaczy Kierownik.

Dla radnego Bodenszaca, część odpowiedzi jednak jest niejasna i ma kolejne wątpliwości. Najprawdopodobniej sprawę będzie w dalszym ciągu próbował wyjaśnić.

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sitwa #1365848 | 79.191.*.* 3 kwi 2014 08:58

  Innego wyjścia dla naszego Powiatu niema. Tylko całkowita wymiana rządzących. Obojętnie jaka partia jacy ludzie tylko żeby nie obecnie rządzące PSL.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. A mnie się wydaje... #1365701 | 46.186.*.* 2 kwi 2014 23:28

   ...ze tym wszystkim miejscowym politykierom, którzy rżną trybunów ludowych chodzi tylko o jedno... dochrapać się jakiegoś stołeczka. Gdyby zależało im na ludziach nie byłoby tych "wałków", bezrobocie byłoby niższe, więcej inwestycji w powiecie. Wymieńmy jesienią tą sitwę...

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zlosliwy #1365034 | 83.28.*.* 2 kwi 2014 09:54

   najlepiej jakby odśnieżały firmy z innych województw i wcale by nie dotarły. w małym społeczeństwie ludzie się znają i pan MB nic na to nie poradzi. a takie akcje raczej notowań nie podniosą

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ech #1364887 | 95.133.*.* 2 kwi 2014 00:51

   Pan Bodenszawc chyba zaluje ze nie zrobil wala i zazdrosci ogarnijcie sie ludzie i tak gowno ugracie bo w dupie byliscie i gowno widzieliscie zajmijcie sie raczej sprawa Tramalu ktory zre 70% spoleczenstwa a szelesty walaja sie po ulicach a policja nic nie moze bo jest to w ramach prawa. Zlinczujcie publiczne tego kto to sprzedaje bo nie jest to chyba wielka tajemnica w naszym chorym Żurominie a sprzedaje smierc waszym dzieciom. Serdecznie pozdrawiam :)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. teść #1364282 | 83.14.*.* 1 kwi 2014 13:41

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. myślę, że wykonawcy powinni porozmawiać z Budzichem i okazać świadectwa moralności, tudzież drzewa genealogiczne, pochodzenie rodziny a na koniec dać kopa w ......

    Pokaż wszystkie komentarze (18)