Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Szkoły są gotowe – twierdzą dyrektorzy

2014-04-01 15:11:58 (ost. akt: 2014-04-01 15:12:52)
W przyszłym roku szkolnym, obowiązkową naukę szkolną rozpoczną dzieci 6 - letnie

W przyszłym roku szkolnym, obowiązkową naukę szkolną rozpoczną dzieci 6 - letnie

Podziel się:

W tym roku wejdzie w życie obowiązek szkolny dla dzieci 6 – letnich. We wrześniu oprócz siedmiolatków do szkoły pójdą również dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Czy szkoły na terenie powiatu żuromińskiego są na to przygotowane? Dyrektorzy placówek uważają, że tak.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Rok szkolny 2013/2014 to ostatni rok, w którym rodzice mieli wybór, czy posłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, czy pozostawić je na kolejny rok w przedszkolu.
Zgodnie z przepisami od roku szkolnego 2014/2015 obowiązkiem szkolnym oprócz siedmiolatków, zostaną objęte również dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku. Natomiast w roku szkolnym 2015/2016 do pierwszej klasy pójdzie druga połowa dzieci z 2008 roku oraz wszystkie 6 – latki, czyli dzieci urodzone w 2009 roku.

Dlaczego? Ministerstwo wyjaśnia
Ministerstwo Edukacji Narodowej obniżenie wieku obowiązku szkolnego tłumaczy jak najlepszym wykorzystanie potencjału rozwojowego dziecka. W tym wieku dziecko szybko się rozwija, chłonie wiedzę i nabywa nowe umiejętności. MEN wyjaśnia, że wcześniejsze rozpoczęcie nauki w szkole, nie odbiera dziecku dzieciństwa, lecz daje mu szansę do rozwoju umiejętności i zdobywania wiedzy. Obniżenie wieku szkolnego, daje szansę na zrównanie szans edukacyjnych polskich dzieci z ich rówieśnikami w Europie i na świecie. W większości krajów obowiązek szkolny realizują dzieci 6 – letnie a nawet młodsze.

Szkoły są gotowe

Rozpoczęcie nauki przez dzieci 6 – letnie wiąże się z odpowiednim do tego przystosowaniem placówek. Wydaje się, że zadanie nie jest łatwe. Jednak szkoły na terenie powiatu nie mają z tym większego problemu. Dyrektorzy zapewniają, że wszystko jest gotowe na przyjęcie młodszych uczniów. Przygotowania trwają już od kilku lat. Poza tym sześcioletnie pierwszaki nie są kimś wyjątkowym. Obecnie w szkołach uczą się dzieci, które rozpoczęły naukę wcześniej.
- Szczególnych przygotowań nie ma, my już od kilku lat przystosowujemy się do przyjęcia 6 – latków – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie Roman Lewandowski – Mamy odpowiednie wyposażenie, dodatkowe szafki na książki, plac zabaw, spokojnie czekamy na przyjście nowych uczniów – dodaje.
Podobna sytuacja jest w Zespole Szkół w Lubowidzu
- Jesteśmy gotowi – zapewnia dyrektor Zespołu Szkół w Lubowidzu Iwona Domżalska - Przez około 3 ostatnie lata przygotowaliśmy się do przyjęcia dzieci.
Dyrektor Zespołu Szkół w Siemiątkowie Iwona Grabowska też nie ma obaw w związku z rozpoczęciem nauki przez młodsze dzieci. Obecnie w szkole podstawowej uczy się dużo uczniów, które rozpoczęły naukę wcześniej.
- Mamy wyposażenie i miejsce dla dzieci – mówi dyrektor Iwona Grabowska – Problem jest jedynie z łazienką, ale jeszcze w tym roku zostanie przystosowana dla małych dzieci – zapewnia.

Co na to rodzice

Wygląda na to, że rodzice nie mają nic przeciwko temu, żeby ich dzieci rozpoczęły naukę w wieku 6 lat. Dyrektorzy przyznają, że na początku niektórzy rodzice mieli wątpliwości, ale z taką sytuacją się pogodzili. Poza tym jest możliwość odroczenia pójścia do pierwszej klasy 6 – latka.
- Wystarczy dostarczyć odpowiednią opinię z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, żeby odroczyć rozpoczęcie nauki – mówi dyrektor Iwona Domżalska – nie ma problemu, żeby dzieci problemami np. logopedycznymi rozpoczęły naukę jako siedmiolatki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB