Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Lubowidz. Zespół zlikwidowany. Pozamiatane

2014-04-11 09:23:21 (ost. akt: 2014-04-11 09:27:27)
Radni zlikwidowali ZOAES

Radni zlikwidowali ZOAES

Podziel się:

Walka o Zespół Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej Szkół w Lubowidzu została zakończona. W poniedziałek o godzinie 8:30 radni gminni zaklepali przy dwóch głosach przeciw uchwałę o jego likwidacji. Przypomnijmy, kilka tygodni wcześniej ci sami radni stosunkiem głosów 8 do 7 wniosek odrzucili. Co się stało przez te niespełna dwa miesiące?

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl


Radni gminy Lubowidz zadecydowali, że należy zlikwidować Zespół Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej Szkół w Lubowidzu. Tym razem tylko dwóch radnych Jerzy Orzechowski i Jerzy Chojnacki sprzeciwiło się tej uchwale. Sześciu radnych zmieniło zdanie i tym razem stanęło po stronie wójta Krzysztofa Ziółkowskiego, który od kilku miesięcy był orędownikiem zlikwidowania tego organu.


Wola radnych

Sesję Rady Gminy Lubowidz miała być nieciekawa. Ot, kilka spraw bieżących. W jej programie coś na temat azbestu, zmiany w budżecie i tyle. Jednak już na początku spotkania doszło do poważnej zmiany. Radny z Sinogóry Marek Skoroch zgłosił w imieniu radnych projekt uchwały o likwidacji Zespołu Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej Szkół. Była to spora niespodzianka. Niedawno, bo 18 lutego radni projekt uchwały o likwidacji odrzucili. Teraz sami go zgłosili.

Punkt, którego miało w obradach nie być, pojawił się. Co o tym zadecydowało?


Apel dyrektorek

Jednym z argumentów przekonujących radnych miał być apel dyrektorek szkół gminy Lubowidz. W piśmie podpisanym przez Iwonę Domżalską (Lubowidz), Jolantę Śliwińską (Syberia), Marzenę Kąpińską (Zieluń), Małgorzatę Markowską (Mleczówka) i Małgorzatę Potorską (Sinogóra) czytamy, że ich placówki liczą na oszczędności związane z likwidacją ZOAS-u i na utrzymanie budżetów na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym (mimo że subwencje państwowe będą mniejsze).
Dyrektorki uważają również, że dzięki likwidacji ZOAES-u będą miały bardziej bezpośredni kontakt z wójtem. Dyrektorki w piśmie podsumowują, że ZOAES jest im do niczego niepotrzebny.

Ten apel dyrektorek widocznie przekonał 6 radnych, którzy tym razem głosowali za likwidacją Zespołu.


Spokojne posiedzenie


Tym razem podczas sesji było bardzo spokojnie. Radni nie dyskutowali na temat Zespołu. Przewodniczący przeprowadził głosowanie poparte krótką przerwą. Nie było żadnej dyskusji. Sesja ta wyglądała zupełnie inaczej niż ta sprzed dwóch miesięcy, gdzie radni przekrzykiwali się, przedstawiając co rusz nowe argumenty.
Tym razem, jak wynika z uzasadnienia przedstawionego przez radnego Marka Skorocha zadecydował czynnik ekonomiczny, który na poprzednie sesji próbował obalić Rafał Woźnowski.
Według pisma radnych likwidacja ZOAES-u ma uwolnić środki w wysokości 97 755 zł. Gros tych pieniędzy to wynagrodzenia kierownika (90 236 zł).

Ostre słowa Woźnowskiego

Tym razem podczas sesji nie było Rafała Woźnowskiego. Pamiętamy, że to on namawiał radnych, żeby odrzucili uchwałę wójta 18 lutego. Byłego kierownika ZOAES-u poprosiliśmy o komentarz w sprawie. Wypowiedź Woźnowskiego jest dość ostra i choć w początkowej fazie Rafał Woźnowski nawołuje do współpracy, to z pewnością całość pisma zamyka mu bezpowrotnie drogę do pracy w Urzędzie Gminy w Lubowidzu (dopóki wójtem będzie Ziółkowski). Woźnowski pisze:

„Wielokrotnie mówiłem i pisałem, że Wójt użyje wszelkich narzędzi, by doprowadzić do tej likwidacji. I użył. Posłużył się w tym celu dyrektorami szkół, dla których jest pracodawcą, przy okazji skompromitował część Rady. Wszyscy, którzy widzieli zdenerwowanie Wójta po wcześniejszym przegranym głosowaniu wiedzieli, że dojdzie do mściwego odwetu. Podkreślałem, że bez względu na to, jak potoczą się losy ZOAES-u, ja i tak nie widzę możliwości dalszej współpracy z obecnym Wójtem, więc dla mnie osobiście fakt likwidacji nic nie zmienia. Mamy tylko dowód na to, że Wójta absolutnie nie interesują losy oświaty i ludzi z nią związanych, tylko osobiste rozgrywki. Bardzo dobrze, że od tego momentu w żaden sposób nie będąc związanym z Wójtem, nie będę brał już udziału w tych żenujących spektaklach. Oczywiście to nie oznacza, że zniknę ze sceny politycznej, wręcz przeciwnie. Ponadto jako dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Ciechanowie nadal będę aktywnie wspierał wszelkie inicjatywy, które ułatwią funkcjonowanie naszej gminie i powiatowi. Pierwsze efekty są już widoczne: rozbudowa drogi wojewódzkiej w Zieluniu i "schetynówka" dla powiatu w gminie Kuczbork. Nie zmieni tego nawet apodyktyczny i mściwy Wójt gminy Lubowidz.” 

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. list #1390174 | 178.42.*.* 6 maj 2014 23:06

  listopad i psionka. do domku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. szantaż #1385977 | 77.253.*.* 30 kwi 2014 17:26

  Ktoś musi zrobić porządek w szkole Lubowidz bo wszystkie wybryki pani dyrektor uchodzą jej na sucho bo pan wójt ją kryje .Ostatnio szantażowała gospodarzy klas trzecich gimnazjum ;postawiła ich przy klasie i rzekła że jak nie poradzą sobie z kolegami którzy wagarują to ona ich pociągnie do odpowiedzialności I to przed samymi egzaminami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. prawda #1385386 | 77.253.*.* 29 kwi 2014 18:01

  Pan Ziółkowski ma bardzo dużo na swoim sumieniu razem z panią dyrektor ZSz w Lubowidzu ostatnio zainstalowano piec centralnego ogrzewania w szkole bez przetargu ,zawyżono koszty prac i okrągła sumka została podzielona między siebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Aga #1382565 | 46.215.*.* 25 kwi 2014 14:40

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. panie wójcie niech zlikwiduje pan jeszcze to minimalną rodzinę która tak na pana się powołuje i ma dzięki temu prace w szkole w zieluniu choć wiemy ze nie jest z panem rodzino to i tak tak mówi i psy próbuje wszystke do schroniska oddać

   1. Zbynio #1378604 | 5.173.*.* 18 kwi 2014 22:29

    Dyrektorki dały popis , czy te panie nie powinny być wiarygodne wobec innych wychowują i ucza-zapomniały o tym? Marionetki?Czy stołek rozum im zabrał czy to taka polityka?

    Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (62)