środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Żuromin. Drogie zwierzęta

2014-04-22 15:25:10 (ost. akt: 2014-04-22 15:29:17)
Na sesji Rady Miejskiej 30 marca radni przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Na sesji Rady Miejskiej 30 marca radni przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Podziel się:

Samorządy mają obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Każda z gmin musi zapewnić im miejsce w schronisku, szukać dla nich właścicieli, dokarmiać. Niesie to za sobą duże koszty. W budżecie miejskim Żuromina na ten cel radni zabezpieczyli 42 tys. zł.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W styczniu 2012 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt. Zgodnie z ustawą gmina powinna zapewnić opiekę bezdomnym zwierzętom. Każda z gmin przyjmuje program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt. Taki program na ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęli radni.

Zadania samorządu

Zgodnie z przyjętym programem Gmina i Miasto Żuromin muszą zapewnić bezdomnym zwierzętom miejsce w schronisku dla zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami, dokarmianie ich, odławianie bezdomnych zwierząt, sterylizację lub kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierzaków, usypianie ślepych miotów, zapewnienie opieki weterynaryjnej zwierzętom, które zostały poszkodowane w wypadkach drogowych. Informacje dotyczące bezdomnych zwierząt powinny być przez mieszkańców zgłaszane do Straży Miejskiej.

Schronisko kosztuje

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bezdomne psy muszą trafić do schroniska. Urząd musi mieć podpisaną umowę z taką placówką. Zwierzęta z terenu miasta i gminy Żuromin trafiają do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Pawłowie koło Ciechanowa. Koszt pobytu zwierzęcia w schronisku, z którym podpisaną umowę ma żuromiński Urząd wynosi dziennie 10 zł + 23% podatku vat. Obecnie w schronisku przebywa 4 psy z naszego terenu. W 2013 roku kosztowało to nas 13 280 zł. Dodatkowe koszty to zapłata za sterylizację i kastrację dostarczanych do schroniska zwierząt za ubiegły rok wyniosły 7 372 zł.

Bezdomne koty trzeba nakarmić

Zadaniem Gminy jest również opieka nad wolno żyjącymi kotami i ich dokarmianie. Karmę dla kotów otrzymują opiekunowie zarejestrowani w Wydziale Infrastruktury, Budownictwa, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy i Miasta w Żurominie. Gmina jest zobowiązana wolno żyjącym kotom zapewnić opiekę weterynaryjną, leczenie chorych zwierząt oraz tych potrąconych w wypadkach komunikacyjnych, sterylizację oraz usypianie ślepych miotów. Na karmę dla zwierząt w ubiegłym roku wydano 14 063zł.

W budżecie na 2014 rok na realizację programu zostało zabezpieczone 42 tys. zł. W tym 15 tys. na karmę, 7 tys na opiekę weterynaryjną dla zwierząt i 20 tys. na pokrycie kosztów pobytu psow w schronisku.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1380681 | 164.126.*.* 22 kwi 2014 20:46

  A jaka stawka żywieniowa w złotyh wynosi w szpitalu dla pacjenta???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. piesek #1380532 | 178.42.*.* 22 kwi 2014 17:31

   chyba są pieniądze w budżecie....gmina pobiera opłatę od posiadaczy psów w wysokości 40 zł.patrząc po ilości spacerujących ze swoimi pupilkami osób, trochę pieniędzy wpływa do kasy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz