Sobota, 21 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Żuromin. Getto na sprzedaż

2014-04-25 08:24:35 (ost. akt: 2014-04-25 08:32:54)

Podziel się:

Gmina i Miasto Żuromin ogłosiła przetarg na sprzedaż nieruchomości zwanej „gettem”. Dwa lata temu budynek w centrum miasta spłonął prawie doszczętnie. Nie nadający się do użytku, czeka aż ktoś się nim zajmie. I może w końcu się doczeka.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Gmina jest współwłaścicielem nieruchomości przy ulicy Piłsudskiego, który po pożarze w marcu 2012 roku nie nadaje się do użytku. Część tej nieruchomości należy do przedsiębiorców, którzy na parterze budynku mieli swoje sklepy. Budynek już dwa lata straszy swoim wyglądem, ponieważ właściciele lokali handlowych i burmistrz nie mogą się dogadać co do przyszłości nieruchomości.

Burmistrz chce sprzedać

Burmistrz Żuromina nie chciał odbudowywać budynku i nie chce być też jego właścicielem. We wrześniu 2012 roku Rada Miejska podjęła decyzję, że swoją część nieruchomości sprzeda w drodze przetargu nieograniczonego. Jak informuje Burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek, udział gminy w tej nieruchomości wynosi 69,86%. Pozostała cześć należy do trójki współwłaścicieli. I oni właśnie nie chcą się zgodzić na to, żeby burmistrz i rada nieruchomość sprzedali w przetargu.
Chcą budynek odbudować, żeby móc dalej prowadzić swoją działalność. Chcieli również odkupić część należącą do Gminy, ale bez przetargu. Ich zdaniem mają do tego pełne prawo.

Sprawy w sądzie


Po tym jak Rada Miejska nie zgodziła się na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Piłsudskiego współwłaścicielom budynku, ci postanowili szukać rozstrzygnięcia sporu w Sądzie. Sprawa trafiła i do sądów administracyjnych, i do sądów cywilnych. Jak poinformował nas burmistrz Zbigniew Nosek, sprawę do Sądu Administracyjnego skierowała dwoje z trójki współwłaścicieli. W sądzie zaskarżyli decyzję Rady Miejskiej w Żurominie dotyczącą sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę obydwu właścicieli (jednego w styczniu 2013 roku, a drugiego w styczniu 2014 roku). Jeden z współwłaścicieli złożył skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tam tez skargę odrzucono. Sprawy trafiły również do sądu cywilnego. Tam właściciele domagali się pozwolenia na odbudowę swojej części budynku. Jak dowiedzieliśmy się od Burmistrza Zbigniewa Noska 30 kwietnia 2013 roku trzech współwłaścicieli złożyło powództwo do Sądu Rejonowego w Mławie o zobowiązanie GiM Żuromin do złożenia oświadczenia woli o wydanie zezwolenia na odbudowę lokali handlowych położonych na działce przy Placu Piłsudskiego 5 i 6. W tej sprawie odbyły się trzy rozprawy. Sąd Rejonowy oddalił powództwo. Dwójka współwłaścicieli złożyło apelację od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Płocku IV Wydział Cywilny Odwoławczy. 26 lutego 2014 roku odbyły się rozprawy w Sądzie Okręgowym w Płocku. Apelacje oddalono. Sprawa też była rozpatrywana w Sądzie Sądu Apelacyjnego w Łodzi I Wydział Cywilny. 28 lutego 2013 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi. I Wydział Cywilny wydaje postanowienie oddalające zażalenie pierwszego współwłaściciela na decyzję Rady Miejskiej, uznając je za bezzasadne.

Przetarg w maju

Z racji spraw toczących się w sądach, gmina nie ogłaszała przetargu na sporną nieruchomość. Teraz jednak ogłosiła. 8 kwietnia podano do publicznej wiadomości ogłoszenie o przetargu nieograniczonym, który odbędzie się 21 maja. Na zlecenie Burmistrza biegły sporządził operat szacunkowy dla nieruchomości położonej przy Placu Piłsudskiego 5 i 6. Wartość udziału GiM Żuromin według operatu wynosi 341.385,27zł brutto. Taka tez jest cena wywoławcza tej nieruchomości. Do ubiegłej środy jeszcze nie wpłynęła żadna oferta kupna.

To jeszcze nie koniec

Jak dowiedzieliśmy się od jednego z właścicieli lokali handlowych na parterze budynku przy Piłsudskiego to jeszcze nie koniec spraw sądowych. Współwłaściciele złożyli odwołanie do wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W dalszym ciągu skarżą decyzje Rady Miejskiej o sprzedaży nieruchomości w drodze przetargu. Sprawa może jeszcze długo się nie rozstrzygnąć. Prawdopodobnie współwłaściciele w przetargu nie będą brać udziału.

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rychu #1395829 | 176.107.*.* 14 maj 2014 21:53

  Jak na sprzedaż ,,Getto to znaczy się cały Żuromin''. Przecież Żuromin to wszyscy w Polsce wiedzą, ze ,,getto''.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Świadek #1392943 | 5.173.*.* 10 maj 2014 08:37

  Deptał,deptał.Kobiety w historii świata miały czołowe miejsce,to za pupą człowiek zszedł z drzewa,Nerona na tron wepchnęła matka,no i wszystkich deptaczy i nie deptaczy urodziły kobiety.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Uwaga #1390198 | 178.183.*.* 6 maj 2014 23:44

  Komentując artykuły proszę mieć na uwadze, że zgodnie z art. 212 kodeksu karnego zniesławienie podlega karze do dwóch lat więzienia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. he #1383342 | 5.173.*.* 26 kwi 2014 15:39

   Trafny wpis he he, jakby coś wiedział, deptali się,oj deptali a teraz są małżeństwem. A getto to pewnie jej ręka, przecięła węzeł.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. fakt #1383056 | 164.126.*.* 26 kwi 2014 08:08

   ararar#1382389 | 83.6.*.* wczoraj, 11:35 Kto Wam ,,GETTO" kupi? Przecież to ruiny. Tu nie chodzi o getto tylko o plac który jest w centrum miasta. Jest to idealne miejsce na sklep

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)