Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Łaszewo. Ekologiczne uroczystości

2014-05-07 14:47:45 (ost. akt: 2014-05-07 15:14:35)
 Dzień Ziemi w Łaszewie,

Dzień Ziemi w Łaszewie,

Autor zdjęcia: fot. SP w Łaszewie

Podziel się:

Występy artystycznie związane z ekologią, koncert, pokaz mody ekologicznej, wystawa prac oraz szkoła pełna gości, tak obchodzono Dzień Ziemi w szkole w Łaszewie.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W Szkole Podstawowej w Łaszewie w środę 16 kwietnia obchodzono już po raz kolejny Dzień Ziemi. Z tej okazji zaproszono specjalnych gości: leśniczego Krzysztofa Kisielewskiego, Wójta Gminy Siemiątkowo Piotra Kostrzewskiego, Przewodniczącą Rady Gminy Dorotę Lorenc, Sekretarza Gminy Mirosława Różańskiego, Księdza Dziekana Romana Tomaszewskiego, właściciela prywatnego lasu i rodziców. Na te okazję przygotowano specjalny program artystyczny. Uczniowie klasy II i V przygotowali program artystyczny pt.: „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. Odbył się również koncert akordeonowy ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu, Macieja Ardanowskiego. W programie uroczystości znalazł sie również pokaz mody ekologicznej przygotowany przez uczniów oraz debata na temat „Jak było do tej pory z gospodarką odpadową w naszym regionie? – ocena działań.  Jak ją poprawić?”. W debacie wzięli udział zaproszeni goście. Na początku wójt Piotr Kostrzewski przedstawił ustawy regulujące gospodarkę odpadami oraz poinformował, ilu mieszkańców segreguje śmieci, a ilu nie. Leśnik mówił o ustawach zakazujących wyrzucania śmieci do lasu i obecności „dzikich wysypisk śmieci”. Właściciel lasu Mirosław Bonisławski wypowiedział się na temat utrzymywania czystości w swoim lesie. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. W czasie obchodów Dnia Ziemi trwała wystawa fotograficzna prac uczniów związanych z programem „Poznajemy przyrodę powiatu żuromińskiego”. Znalazły się tam m.in. fotografie przedstawiające źródła emisji włókien azbestowych, ulotki nawołujące mieszkańców do zbiórki odpadów (makulatury, aluminium) i przekazywania ich do szkoły, zawieszanie budek lęgowych dla sikorek, w celu ochrony kasztanowców przed larwami oraz prace plastyczne z odpadów wykonane przez uczniów, zmagania podczas pisania Dyktanda Ekologicznego, tropienie „dzikich wysypisk śmieci”.
Na zakończenie wręczone zostały nagrody rzeczowe, dla uczniów najbardziej zaangażowanych w prace na rzecz najbliższego środowiska. W ramach obchodów, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Zmieniaj nawyki a nie klimat” przez prawie dwa miesiące trwała w szkole zbiórka zużytych baterii, puszek aluminiowych i makulatury. Uczniowie klasy II i III brali udział w sprzątaniu okolicy pomnika przyrody, a dzieci wszystkich klas sprzątały las.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. abcde #1394461 | 83.6.*.* 12 maj 2014 19:15

  Zgodzę się z poprzednim komentarzem, las pana Mirosława nie wygląda najlepiej ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Leśny skrzat #1394456 | 83.6.*.* 12 maj 2014 19:11

  Pan Mirosław B. uczył dzieci jak dbać o porządek w lesie? Hahaha więc zapraszam do lasu tego Pana - panuje tam bałagan, że hoho. Nie wiadomo nawet czego jest więcej: drzew a może śmieci. Może zaprosi ten Pan tam dzieci to one ocenią i zawstydzą go. Wstyd, wstyd, wstyd... Panie Mirosławie a może to będzie dla pana motywcja do posprzątania a Kurier za jakiś czas to skontroluje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. he he #1391860 | 188.33.*.* 9 maj 2014 02:48

  Ksiądz za darmo?wójt za darmo,co za pieskie czasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz