Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Śmieci w lasach. Problem jest coraz większy

2014-05-12 08:39:42 (ost. akt: 2014-05-12 08:49:21)
 Zaśmiecony fragment lasu

Zaśmiecony fragment lasu

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

Mieszkańcy powiatu coraz częściej zostawiają śmieci w lesie. Mimo dotkliwych kar, jakie grożą za takie praktyki, czują się bezkarni. Do tego stopnia, że w śmieciach potrafią zostawić dokumenty, dowody tożsamości…

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

W połowie kwietnia jeden z mieszkańców naszego powiatu zasygnalizował nam problem: Przy trasie Franciszkowo – Poniatowo ktoś wyrzucił stertę śmieci. Pojechaliśmy na miejsce wieczorem. Kwitnące drzewo, zachód słońca – widok jak z pocztówki, którą można by promować powiat. Tuż obok leżała sterta śmieci. Pozostałości po remoncie, papiery, stare płyty, dziurawe gumaki…
- Jak trzeba być bezmyślnym i krótkowzrocznym, żeby zaśmiecać własne środowisko – mówi nam nasz rozmówca.

Gdzie ze śmieciami

Sprawę zgłosiliśmy do straży miejskiej. Komendant straży Wacław Chęciński przyznał, że problem nie jest mu obcy.
- Coraz częściej spotykamy się z takimi wykroczeniami – mówi komendant - ale choć potępiamy zachowanie ludzi, którzy wyrzucają śmieci do lasu i ich karzemy, to dostrzegamy pewne utrudnienia, jakie stworzyła mieszkańcom reforma śmieciowa – dodaje.
Komendant Wacław Chęciński informuje nas, że nawet do straży przychodzą ludzie z problemem i pytają, gdzie mają wyrzucić śmieci.
- Kiedyś człowiek podjechał dwukółką na wysypisko, wyrzucił, zapłacił i miał z głowy. Dziś wysypisko jest nieczynne – mówi Chęciński – Co mają robić ludzie ze śmieciami? – pyta retorycznie.
Jeszcze tego samego dnia, kiedy sprawę zgłosiliśmy straży miejskiej, służby znalazły się na miejscu zdarzenia. Okazało się, ze śmieci pochodzą najprawdopodobniej z dwóch źródeł. Jedna sterta pochodzi z remontu, druga ze sprzątania domu.
Ciekawa okazała się druga sterta śmieci, w której strażacy znaleźli korespondencje, szkice studenckich prac zaliczeniowych, zdjęcia, a także legitymację szkolną. W dokumentach przewijały się nazwiska: Iwona Głuszkowska, Aneta Durślewicz.
Strażacy obiecali, że sprawą się zajmą, a śmieci zostaną usunięte. Mieszkańcom, którzy śmieci porzucili grozi kara nawet do 5000 zł mandatu.

Interwencja udana, problem istnieje

Rzeczywiście, kilka dni później śmieci w lesie już nie było. Interwencja straży miejskiej była udana, jednak problem śmieciowy wydaje się cały czas aktualny. Mieszkańcy powiatu narzekają, że bardzo często mają więcej śmieci niż miejsca na ich gromadzenie. Często nie wiedzą, gdzie te śmieci wyrzucać.
- Gdy mieliśmy wysypisko na miejscu, to problemu nie było – mówi nam nasz rozmówca – Śmieci wyrzucaliśmy na przyczepkę i jechaliśmy z nimi pod Brudnice, na wysypisko. Czy nie może być tak, jak kiedyś? – pyta.
Okazuje się, że nie może. Wysypisko w Brudnicach już nie istnieje dla mieszkańców. Nie można tam wyrzucać śmieci. Nimi zajmują się Żuromińskie Zakłady Komunalne, które zebrane nieczystości wywożą za granicę powiatu.

Rozwiązanie jest proste

Problemu z kolei nie widzi prezes Żuromińskich Zakładów Komunalnych Ireneusz Rejmus.
- Rozwiązanie jest łatwe – mówi Rejmus – Jeśli ktoś ma za dużo śmieci. Musi zgłosić się po dodatkowe worki. Śmieci zabierzemy bez dodatkowych opłat – dodaje.
Trochę inne przepisy obowiązują, kiedy przeprowadzamy w domu remont.
- Wtedy śmieciami ma obowiązek zająć się firma remontowa – mówi Rejmus.
Taka firma powinna zamówić kontener i do niego codziennie wrzucać pozostałości po remoncie.
- Na koniec prac my ten kontener zabieramy – wyjaśnia Rejmus.
W tym ostatnim wypadku usługa ŻZK jest płatna, a jej koszty pokrywa firma remontowa.
- Niestety, mimo że koszty powinna ponosić firma remontowa, to często obarcza nimi zleceniodawcę – mówi Rejmus - To jest naganne i bezprawne – dodaje - Nie można dać się oszukać.

Apel
W powiecie żuromińskim, a szczególnie w gminie Żuromin jest coraz mniej lasów. Pozostawianie tam śmieci sprawia, że lasy te stają się bezużyteczne, bo w żaden sposób z tak oszpeconych miejsc nie da się korzystać. Niszczenie i zaśmiecanie lasów jest czynnością godną najwyższego potępienia. Działaniem krótkowzrocznym, w którym ludzie dbają o to, co najbliżej, zapominając o tym, że swoim dzieciom i wnukom zabierają to, co współcześnie najcenniejsze – nieskażone środowisko i możliwość życia w zgodzie z przyrodą.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja ja #1394879 | 31.175.*.* 13 maj 2014 15:10

  Firma remontowa się tym zajmie ale od zleceniodawcy weźmie kasę,sprawa prosta jak drut panie Rejmus. A jak daleko u pana do wyborów? Grill odnowiony,wyremontowany?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. DAS #1394339 | 79.191.*.* 12 maj 2014 16:15

  Swoją drogą mógłby ktoś mnie poinformować gdzie w Żurominie lub okolicach można oddać stary/zużyty sprzęt AGD-RTV?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Cwast #1394321 | 83.24.*.* 12 maj 2014 15:38

   Praktycznie nie powinno być problemów ze śmieciami ponieważ każdy powinien mieć kosze na śmieci a ŻZK je zabierać. Czy tak jest. Nie , nie jest bo jak zauważyłem nie wszyscy właściciele posesji zarówno w mieście jak i wiosce nie posiadają tych koszy. A więc prosta sprawa , w worki , na przyczepę czy przyczepkę i do lasu. Pan prezes twierdzi ,ze przy remoncie domu wykonawca sprząta i wywozi śmieci. Panie prezesie , jesteśmy w UE ale sprawa remontów to niekiedy głęboki PRL. Wie pan ,ze wykonawca to tylko majster, pozostali to robotnicy na dziko. Zrobią , odchodzą a ty się martw. Doradź pan co zrobić z gałęziami z obcietych drzew na posesji jesienią czy wiosną? Tez do lasu bo na miejscu wysypiska brak? Co do ściągania tych co to do lasu wszystko wywożą to panie Chęciński i panie od prewencji z KPP Żuromin - do roboty swoich pogonić, posterunkowy czy dzielnicowy ustali kto kosza nie ma i co robi ze śmieciami. To samo powinni ustalić strażnicy miejscy. To dla nich typowe zadanie a nie obsługą fotoradarów / na szczęście u nas ich nie ma/

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz