Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Lutocin. Niezapominajkowy tydzień w Zespole Szkół

2014-05-26 08:13:41 (ost. akt: 2014-05-26 08:17:10)
Młodzi ekouczniowie ze szkoły w Lutocinie

Młodzi ekouczniowie ze szkoły w Lutocinie

Autor zdjęcia: ot. zslutocin

Podziel się:

Trudno o kwiatki bardziej wdzięczne. Andrzeja Zalewskiego, który w Programie I Polskiego Radia prowadził audycje „Ekoradio”, urzekły tak bardzo, że postanowił zorganizować Dzień Polskiej Niezapominajki – odpowiednik Walentynek.

Na święto niezapominajki wybrano 15 maja. W sekretnym języku kwiatów kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, miłości do Ziemi.
Wiele krajów Europy ma swoje dni tulipanów, hiacyntów, narcyzy. W różnych krajach różne są preferencje. Anglicy mają swoje ulubione hiacynty, Francuzi – konwalie, Holendrzy – tulipany. U nas jest Dzień Niezapominajki.
Uczniowie Zespołu Szkół w Lutocinie pod kierunkiem nauczycieli po raz kolejny pokazali iż dostrzegają i zachwycają się pięknym naszej ojczystej przyrody. Nie obce są im zagrożenia, jakie niesie za sobą postęp cywilizacyjny.
            Niezapominajkowy tydzień rozpoczęliśmy od wystawy ,,To warto wiedzieć’’, o tym warto poczytać. Na wystawie znalazły albumy o roślinach i zwierzętach wykonane na zajęciach informatycznych pod kierunkiem Pani dyrektor Anny Paluszewskiej i Patrycji Pysz.
Uczniowie mogli poczytać informacje na temat odnawialnych źródeł energii wiatrowych. Na wystawie znalazły się tabliczki z informacjami dotyczące czasu rozkładu śmieci.
Całość wystawy wzbogaciły piękne kwiaty wykonane z materiałów odpadowych, różnymi technikami.
We wtorek uczniowie Kl. IV – VI odbyli Niezapominajkowy bieg sztafetowy pod kierunkiem Elżbiety Liszewskiej.
Najlepsza okazała się drużyna Kl. Va, która zajęła I miejsce, II miejsce zajęła Vb, natomiast III miejsce VIb.
 
W tym dniu też odbył się niezapominajka konkurs recytatorski uczniów Kl. I pod hasłem ___ w Bibliotece Publicznej w Lutocinie w wych. D. Pekról. Uczniowie pięknie recytowali wiersze i prozę na temat przyrody. Wiersz ,,Na łące’’ w wykonaniu Mai Żydlewskiej i Jakuba Szczesiaka oraz ,,Stokrotka’’ w wykonaniu Gabrieli Dobies zachwyciły uczestników konkursu. Uczniowie tym utworem przekazali nam, jak ,, Z tej historii taka płynie nauka: Umieć żyć z innymi – to jest prawdziwa sztuka’’.
Wyniki konkursu: I miejsce Gabriela Dobies, II miejsce Maja Żydlewska
III miejsce Hubert Spychała oraz wyróżnienia Mikołaj Lewandowski, Jakub Szczesiak, Natalia Paluszewska, Paweł Kowalczyk, Szymon Laskowski, Dominika Laskowska, Kaźmierczak Bartłomiej i Michalska Wiktoria.
   W środę odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „ Kwiat z surowców wtórnych”. Jury miało trudny wybór. Spośród 60 prac zostały wybrane najpiękniejsze kwiaty: słoneczniki, dzwoneczki, lilie, stokrotki, które zostały nagrodzone i ozdobiły wystawę.
 Czwartek był dniem, w który rozpoczęliśmy „niezapominajkowym porankiem”. Prowadząca spotkanie, D. Pekról przybliżyła uczniom ideę tego święta. Dzieci wysłuchały nagrania archiwalnego Eko Radia z A. Zalewskim – założycielem święta. Dzieci z przedszkola, pod opieką M. Kamińskiej zaśpiewały piosenkę, a uczniowie klasy I zatańczyły Polkę Niezapominajkę. Zostały uroczyście wręczone dyplomy dla najlepszych.
W godzinach popołudniowych uczniowie klasy I wraz z rodzicami udali się na wycieczkę do lasu na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Po naukę w las”. Tam spotkali się z leśnikiem Jerzym Łęckim, który przekazał uczniom wiele cennych informacji dotyczących lasu, skupiając się na roli wody w lesie.
O tym, że las jest apteką dla ludzi dowiedzieli się uczniowie od pani Aldony Maj-Lewandowskiej –aptekarki. Pani aptekarka zaprezentowała uczniom gotowe herbatki ziołowe oraz pokazała ich odpowiedniki- naturalne okazy. Dzieci miały możliwość doświadczenia, że las to prawdziwa apteka – szukały i odnajdywały prezentowane gatunki roślin w lesie – co sprawiało im ogromna radość. Spotkanie zakończyło się niezapominajkowym biegiem.
Piątek był dniem naszych podsumowań. Uczniowie klasy I, z zebranych roślin, wykonali pracę plastyczną „Rośliny z leśnej apteki”.
Działania podjęte w „tygodniu niezapominajkowym”, przypomniały wszystkim, że warto dbać o przyrodę, dostrzegać jej piękno, Członkowie LOP, włączając się w akcję, pokazali swoje umiejętności literackie, artystyczne i sportowe, a tym samym poszerzyli swoje zainteresowania przyrodnicze. Wszyscy chętnie angażowali się w dodatkowe działania na rzecz ochrony przyrody.

D. Pekról, K. Kapela

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxx #1403251 | 78.88.*.* 26 maj 2014 12:50

    No pięknie i artystycznie, tylko gdzie czas na naukę, lekcje?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)