Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

MMA ‒ skąd tak naprawdę pochodzi ta dyscyplina?

2014-05-30 14:59:33 (ost. akt: 2014-05-30 15:07:07)

Podziel się:

Sporty walki to dyscyplina kontaktowa, w której zawodnicy, używając jedynie siły mięśni i taktycznych ruchów, całym ciałem walczą z przeciwnikiem. Szczególnym rodzajem takiego sportu jest MMA. Skąd ono pochodzi i na czym właściwie polega?

MMA czyli...?

Skrót MMA został zaczerpnięty od wyrażenia Mixed Martial Arts i oznacza mieszane sztuki walki. To dyscyplina sportowa, w której zawodnicy walczą przy wykorzystaniu różnych technik walki, ale bez użycia broni. Zawody MMA są widowiskowe i pozwalają na zaprezentowanie szerokiego wachlarza umiejętności. W Polsce MMA zdobywa popularność głównie za sprawą znakomitych zawodników. Kibice zapełniają hale sportowe, w których organizowane są takie rozgrywki, do ostatniego miejsca. Nie brakuje też chętnych do obstawiania wyników MMA w serwisach bukmacherskich, np. na stronie totolotek.pl.


Skąd pochodzi MMA?

Już w programie antycznych igrzysk olimpijskich jedną z dyscyplin, w której mierzyli się zawodnicy, był pankration, w którym stosowano różne techniki z klasycznych greckich zapasów i pięściarstwa. Pankration przypominał dzisiejsze MMA, choć wielu specjalistów od tego sportu twierdzi, że mieszane sztuki walki swoje korzenie czerpią w organizowanych od lat dwudziestych XX wieku brazylijskich turniejów tzw. vale tudo i zawodów japońskich z lat siedemdziesiątych ‒ kakutougi. Nie można jednak ściśle utożsamiać walk vale tudo z MMA, ponieważ w pierwszym przypadku zawodnicy mierzyli się ze sobą w zasadzie bez stosowania jakichkolwiek reguł współzawodnictwa, które w MMA są bardzo ważne. Nie można na przykład wykorzystywać podczas walk MMA żadnych technik stwarzających znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia zawodników. O zwycięstwie jednego z nich w MMA decydują nokaut, poddanie się rywala lub też sędziowie kończący niekiedy walkę przed czasem.

Okres początkowego rozwoju MMA przypada na pierwszą połowę lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych zorganizowano pierwszy oficjalny turniej MMA pod nazwą UFC 1. Miało to miejsce w 1993 roku. Dziś najczęściej walki MMA odbywają się w ringach bokserskich lub otoczonych siatką ringach. W Polsce można zobaczyć turnieje amatorskie MMA oraz gale zawodowe, m.in. Konfrontację Sztuk Walki. Osobą, która przyciągnęła do MMA wielu kibiców, jest m.in. były wielokrotny Mistrz Świata Strongmanów Mariusz Pudzianowski.

Mteriał zewnętrzny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB