Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

W gminie Lubowidz powstają przedszkola. Jak grzyby po deszczu

2014-06-03 14:36:00 (ost. akt: 2014-06-03 14:43:13)
Woźnowski uważa, że nabór do przedszkoli jest bezprawny

Woźnowski uważa, że nabór do przedszkoli jest bezprawny

Podziel się:

W gminie Lubowidz powstaną przedszkola samorządowe. Do tej pory takich placówek Gmina nie prowadziła. Teraz o ich powstanie wnioskują dyrektorki Zespołów Szkół. Pomysł popiera też wójt Lubowidza Krzysztof Ziółkowski. Przedszkola jeszcze formalnie nie zostały powołane, ale wokół sprawy już są kontrowersje.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Inicjatorkami powstania przedszkoli samorządowych na terenie gminy Lubowidz są dyrektorki Zespołów Szkół. W połowie maja na stronie Zespołu Szkół w Lubowidzu pojawiło się ogłoszenie o zamiarze rozszerzenia działalności Zespołu Szkół o odziały przedszkolne. Miałyby do niego uczęszczać dzieci w wieku 2 – 5 lat. Pojawiła się również informacja, że zapisy do przedszkola będą prowadzone do 25 maja. Z ogłoszenia dowiadujemy się również, że decyzja o powołaniu takiego przedszkola jest spowodowana tym, że od 1 września przestaje funkcjonować niepubliczne przedszkole w Lubowidzu prowadzone przez stowarzyszenie Praca – Rozwój – Edukacja.
Do tej pory w gminie Lubowidz nie funkcjonowały przedszkola samorządowe. Teraz mówi się o powołaniu takich placówek w Lubowidzu, Zieluniu i Syberii.

Zdaniem Woźnowskiego nabór jest bezprawny

Wokół powstających przedszkoli pojawiło się sporo niejasności i zarzutów, że odbywa się to w sposób niewłaściwy. Takiego zdania jest Rafał Woźnowski, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na ten temat na sesji Rady Gminy Lubowidz w środę 21maja. Poinformował, że jest na sesji w roli mieszkańca.
- Samorządowe przedszkole, żeby mogło prowadzić nabór, musi być podjęta stosowna uchwała – mówił Rafał Woźnowski – Ponadto ogłoszenie, które pojawiło się na stronie szkoły raz było z podpisem wójta Ziółkowskiego, a wcześniej bez – stwierdził.
Ponadto w regulaminie również znalazł wiele sprzecznych informacji. Jego zdaniem nie jest możliwe funkcjonowanie takiej placówki niepłatnie dla rodziców, a taka informacja pojawiła się we wspomnianym ogłoszeniu.
- Ja jestem jak najbardziej za tym, żeby dzieci mogły uczęszczać do przedszkola, idea samorządowego przedszkola jest jak najbardziej słuszna – mówił Woźnowski – tryb wprowadzania pomysłu budzi wątpliwości.
Ponadto jego zdaniem on jako rodzic nie ma podstaw wierzyć, że coś, co funkcjonuje na papierze, zacznie działać w rzeczywistości.
Woźnowski miał wiele pytań jednak przewodniczący rady Michał Zieliński ucinał dyskusję.

Zieliński informuje, wójt nie komentuje

Przewodniczący Rady Michał Zieliński poinformował, że uchwały dotyczące powołania przedszkoli zostaną podjęte na kolejnej sesji. Wójt Krzysztof Ziółkowski nie skomentował zarzutów Woźnowskiego. Poinformował jedynie, że nad tekstem ogłoszenia o naborze widnieje słowo „wzór” i że z jego treści też wynika, że nie jest to „prawdziwe” ogłoszenie. Dyskutować nie chciał.
Następnie wójt opuścił salę ze względu na ważny służbowy wyjazd. Przed jego wyjściem Rafał Woźnowski zdążył tylko zauważyć, że słowo „wzór” nie widnieje na ogłoszeniu o naborze tylko na karcie zgłoszenia dziecka do przedszkola.

To tylko rozeznanie

Na sesji obecne były również dyrektorki szkół. Iwona Domżalska dyrektor Zespołu Szkół w Lubowidzu poinformowała, że pomysł utworzenia przedszkola powstał w momencie, kiedy dowiedziała się , że przedszkole w Lubowidzu finansowane ze środków unijnych kończy swój projekt i zawiązuje swoją działalność jako przedszkole prywatne.
- My chcemy dać możliwość korzystania z przedszkola bezpłatnego – mówiła dyrektor Iwona Domżalska.
I Domżalska, i Marzena Kąpińska (dyrektor Zespołu Szkół w Zieluniu) podkreślały, że chcą się zorientować, jakie jest zainteresowanie takimi placówkami i stąd taki próbny nabór
- To, co robimy, nie jest niczym złym – mówiła Kąpińska – jeżeli do przedszkola zgłosi się 4 rodziców to temat jest zamknięty i przedszkole nie powstanie, ale jeżeli zgłosi się 20 rodziców, to będę prosiła, żeby powołanie przedszkola wziąć pod rozwagę.
Iwona Domżalska poinformowała nas, że nabór, który został teraz ogłoszony jest naborem próbnym. W momencie kiedy przedszkole zostanie powołane uchwałą Rady Gminy, zostanie ogłoszony już właściwy nabór do przedszkola. Obecnie uczęszczanie do samorządowego przedszkola zadeklarowały w Lubowidzu 23 osoby. Domżalska zapewnia, że z organizacją ewentualnego oddziału dla przedszkolaków nie będzie problemu. Szkoła dysponuje lokalami, z których wyposażeniem nie będzie większych problemów, zostaną też zakupione zabawki i przybory. Niejasne są jeszcze kwestie opłat, które będą ponosić rodzice. Zdaniem Domżalskiej, mimo podjętej przez Radę uchwały wprowadzającej opłatę za dodatkowe godziny w przedszkolu, możliwe jest zniesienie tych opłat.

Najprawdopodobniej więc na najbliższej sesji przedszkola zostaną powołane. Obok tych samorządowych placówek w Lubowidzu będzie funkcjonować w dalszym ciągu przedszkole prowadzone przez stowarzyszenie Praca – Rozwój – Edukacja. Przedszkole ma być bezpłatne. Rodzice będą mogli więc wybrać, do którego będą zaprowadzać swoje pociechy. Ciekawe jednak jest to, czy liczba przedszkolaków jest wystarczająco duża, żeby obydwa przedszkola mogły funkcjonować jednocześnie.

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ... #1506156 | 83.24.*.* 13 paź 2014 08:40

  Najlepsze były przedszkola Anety. Gmina buliła kasę i było dobrze. Teraz nawet obiady mogą być podejrzane.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rodzic #1430332 | 87.205.*.* 2 lip 2014 17:52

  Dobrze że będzie to przedszkole, ale rodzice niech się przyglądają co dzieci dostaną na obiad w szkole bo dzieją się tam rzeczy okropne

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. he he #1410221 | 31.175.*.* 4 cze 2014 18:09

  Przedszkola niech powstają ale i domy przyszłej matki gdzie można by na spokojnie dzieci powoływać do życia pod okiem kapłana,policjanta i lekarza.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec #1409827 | 164.127.*.* 4 cze 2014 10:18

  Mam wrażenie że Pan R.W. jest jedynym człowiekiem w gminie który troszczy się o to by wszystko w gminie działało "na legalu". a Ludzi którzy snują tu domysły i oczerniają R.W. to zwykli trzęsący majtkami podlizuchy K.Z. Proszę zobaczyć ile w gminie pracuje osób , którzy ze swoim doświadczeniem oraz wyksztalceniem, i nabytą inteligencją powinni pracować co najwzyej na kasie w sklepie, dla mnie cała kadencja K.Z do wielka żenada.

  Ocena komentarza: warty uwagi (30) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

  1. abc #1409659 | 78.88.*.* 3 cze 2014 23:12

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czy te jego (pana W .) '' naloty '' na Gminę należą do jego obowiązków ??? Czy ten facet nigdy nie odpuści dawnemu przyjacielowi ??? Czy on chce udowodnić że tylko on ma rację ??? Czy on myśli że tą pyskówką i swoją '' mądrością '' zyska sympatię mieszkańców Lubowidza ?? TO PRZYPOMINA KABARET , SŁABY KABARET !!!

   Pokaż wszystkie komentarze (16)