Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Zawody offroadowe dla każdego

2014-06-20 19:03:25 (ost. akt: 2014-06-20 19:07:37) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Adrenalina krążąca w żyłach powoduje, że czujemy się silniejsi, wyzwalane są w naszym organizmie pozytywne endorfiny i czujemy odwagę do podejmowania nowych wyzwań. Źródłem adrenaliny są m.in. sporty motoryzacyjne, w tym zawody offroadowe, w których udział może wziąć w praktyce każdy, Nie trzeba być profesjonalnym kierowcą, aby zakosztować smaku takiego sportu.

Czym jest off road?

W dosłownym tłumaczeniu off road oznacza „poza drogą” i jest to sport motorowy, polegający na jeździe specjalnie przygotowanym ku temu samochodem terenowym po nieutwardzonych drogach - leśnych czy polnych, stąd też i jego nazwa. „Poza” wyznaczonymi drogami uczestnicy zawodów czy imprez offroadowych jeżdżą solidnymi samochodami 4x4, zażywając adrenaliny i sprawdzając swoje umiejętności zarówno kierowania pojazdem, jak i nawigowania.

Off road odbywa się na specjalnych trasach - szosowych, piaskowych, błotnych, kamienistych, wodnych, czy leśnych. Wybór terenu, na którym będą organizowane zawody offroadowe ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego przygotowania pojazdu. Przede wszystkim, samochód terenowy przystosowany do off roadu musi posiadać solidne opony, przystosowane do trudnych tras. Takie opony są do kupienia w specjalistycznych sklepach oponiarskich i raczej nie są produkowane seryjnie. Można je znaleźć m.in. w sklepie tirendo.pl. Jeśli opony niewłaściwie zostaną dobrane do typu drogi, po której ma jechać samochód, podczas zawodów off road może on stwarzać zagrożenie dla kierowców i pasażerów takich pojazdów.

Przygotowanie pojazdu

Zwyczajny, osobowy samochód, nawet typu SUV, nie będzie nadawał się do jazdy po trasach offroadowych. Rajdy tego typu wymagają, aby wykorzystywać seryjnie produkowane samochody terenowe, których producenci dbają o solidną ich konstrukcję, zdolną wytrzymać często szaloną jazdę po bezdrożach. Właściciele samochodów terenowych offroadowych często sami je modyfikują, aby były dostosowane do pokonywania trudnych dróg. Na wyposażeniu takiego auta powinny znaleźć się solidne liny, łopata, lewarek i inne przedmioty, które pomogą wyciągnąć samochód np. z rzeki czy z piaszczystego dołu, w który nieopatrznie wjedzie kierowca.

Zawody i rajdy offroadowe wydają się być typowo męskim sportem, ale coraz częściej i przedstawicielki płci pięknej biorą w nich udział. Panie skutecznie konkurują z panami o pierwsze miejsca w zawodach typu off road.

Materiał zewnętrzny