Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Żuromin.Czy burmistrz Zbigniew Nosek złamał prawo? - Radni powiatowi mają wątpliwości

2014-06-27 14:43:09 (ost. akt: 2014-06-27 14:51:02)
Czy  Nosek popełnił przestępstwo – pytają radni powiatowi

Czy Nosek popełnił przestępstwo – pytają radni powiatowi

Podziel się:

W gminie Żuromin inwestor zrefundował sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym miał wpływ na umiejscowienie na terenie gminy turbin wiatrowych. Radni powiatowi maja wątpliwości, czy jest to zgodne z prawem. Uważają, że mogło dojść do przestępstwa.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Komisja Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Żuromińskiego kolejne posiedzenie poświęciła obecności na terenie powiatu turbin wiatrowych. Problem ten radnych zatrważa, gdyż turbin przybywa w ogromnym tempie. Podstawą do dyskusji były pisma z odpowiedziami z Urzędu Gminy w Kuczborku i Urzędu Miasta w Żurominie na pytania dotyczące powstających na terenie gmin Farm Wiatrowych. Zastrzeżenia radnych wzbudziła informacja, że w gminie Żuromin plan zagospodarowania przestrzennego został zrefundowany przez dwóch inwestorów zajmujących się budową turbin wiatrowych. Plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa, jaka na danym terenie ma powstać zabudowa i na jakich warunkach. Żeby farmy wiatrowe mogły na jakimkolwiek terenie powstać, muszą zostać uwzględnione właśnie w takim planie. Wygląda na to, że od dwóch firm wpłynęły do budżetu Żuromina pieniądze na pokrycie kosztów związanych z sporządzeniem planu zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, żeby wiatraki w planie zostały ujęte. Ta kwestia zainteresowała radnych. Mają wątpliwości, czy takie praktyki są zgodne z prawem

-Warto się nad tym tematem pochylić i zwrócić do odpowiednich służb, żeby Gminę sprawdzić. Mamy wątpliwości, czy takie praktyki są zgodne z prawem – mówi radny Mariusz Jarzynka.
Radny Marek Budzich dotarł do wyroku Sądu Administracyjnego w Warszawie, z którego wynika, że budowa Farm Wiatrowych nie jest uznawana za inwestycję dla celu publicznego, a to z kolei oznacza, że inwestorzy nie mogą fundować dla gmin takich dokumentów jak plan zagospodarowania przestrzennego.
- Jeżeli jest to niezgodne z prawem, to nie możemy pozwolić, że przychodzi inwestor i na jego życzenie robi się plan zagospodarowania przestrzennego – mówi radny Marek Budzich.
Radny Ireneusz Rejmus podkreślił jednak, że przy tak kosztownych inwestycjach inwestor nie pozwoli sobie na jakikolwiek błąd. Jego zdaniem wszystko jest dopilnowane, żeby nie zostały złamane przepisy.
- Przecież przez takie niedopatrzenie inwestycja mogłoby nie dojść do skutku, a inwestor poniósłby wszelkie tego koszty – mówił Rejmus.
Członkowie komisji pewności jednak nie mają, czy Urząd Gminy w Żurominie działał zgodnie z przepisami czy nie. Sprawę chcą jednak wyjaśnić tak, żeby nie było wątpliwości. Ustalono , że do Urzędu Gminy trafi od Komisji zapytanie, na podstawie jakich przepisów prawa inwestorzy zrefundowali koszty sporządzenia planu. O opinię prawną w tej kwestii zostali poproszeni również radcy prawni Starostwa Powiatowego.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1431999 | 109.243.*.* 4 lip 2014 20:20

  Co to za tłumaczenie - to w końcu zgodnie czy niezgodnie z prawem sa te wiatraki ?O co tu chodzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Radosław Tuszyński #1428512 | 213.238.*.* 30 cze 2014 17:41

  A czy którykolwiek z was wziął pod uwagę, że tak duża inwestycja zasili konto powiatu.Mowa tu o podatku.Dochody powiatu z tytułu podatku od nieruchomości w postaci elektrowni wiatrowych kształtują się na poziomie 2% wartości budowli.A gdzie podatek dochodowy ??

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mieszkanka #1428003 | unknown, 148.81.*.* 29 cze 2014 22:24

   Z tego co mi wiadomo od ludzi z Drobina, którzy walczą z Farmą Wiatrakową to finansowanie inwestorów w takim przypadku jest przestępstwem. Może i u nas już starczy tych wiatraków tym bardziej że nasi radni tracą subwencje dla naszej gminy.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #1427933 | 95.49.*.* 29 cze 2014 20:03

   Dlaczego radni powiatowi, przecież to radny miejski "wszystko mogę" jest organizatorem tych wątpliwości odnośnie wiatraków. Jakieś typy?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. co z tego #1427862 | 78.88.*.* 29 cze 2014 16:03

    Co z tego jak korupcja w Polsce nie jest karana.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)