Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

100 lat strażaków z Zielunia

2014-07-03 09:05:32 (ost. akt: 2014-07-03 09:11:49)
Strażacy z Zielunia świętowali 100 rocznicę istnienia jednostki

Strażacy z Zielunia świętowali 100 rocznicę istnienia jednostki

Podziel się:

Ochotnicza Straż Pożarna z Zielunia w niedzielę 29 czerwca świętowała 100 – lecie. W ten niezwykły jubileusz składano strażakom życzenia ze wszystkich stron. Uroczystości uświetnił również koncert orkiestr dętych.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski .pl

Rok 2014 to dla strażaków data niezwykła. Równo 100 lat temu dzięki księdzu proboszczowi miejscowej parafii - księdzu Wacławowi Gieryszewskiemu powstała w Zieluniu pierwsza jednostka straży. W niedzielę 29 czerwca strażacy z Zielunia hucznie obchodzili ten okrągły jubileusz.

Odznaczenia dla strażaków
Podczas uroczystości 100 jubileuszu strażakom z Zielunia przyznano wiele wyróżnień i odznaczeń. Najważniejsze z nich, przyznawane przez Zarząd Główny Straży to Złoty Znak Związku – otrzymała go zarówno jednostka OSP Zieluń, jak i Zdzisław Orzechowski prezes strażaków z Zielunia.
Kolejne niezwykle ważne w hierarchii strażackich odznaczeń to medal honorowy imienia Bolesława Chomicza. Otrzymał go członek OSP Zieluń Roman Lewandowski.
Ponadto wyróżnienie „Zasłużony dla powiatu” od Zarządu Powiatowego Straży otrzymał Marian Osik naczelnik jednostki OSP Zieluń.
Ponadto wielu strażaków zostało wyróżnionych przez OSP Zieluń.

Strażackie uroczystości
Uroczystości w Zieluniu rozpoczęły się Mszą Świętą, następnie pochód przemaszerował na miejscowy cmentarz, gdzie odsłonięto i poświęcono pomnik ufundowany przez wójta Gminy Lubowidz Krzysztofa Ziółkowskiego (pomnik św. Floriana wykonał Cezary Karczewski). Następnie rozpoczęły się uroczystości przy Zespole Szkół w Zieluniu. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz świeckich i duchowych. Przedstawiciele Sejmu (poseł Tadeusz Woźniak),sejmiku (radni Benedykt Pszczółkowski i Henryk Antczak),starostwa (wicestarosta Mieczysław Olszlegier), gminy (wójt Krzysztof Ziółkowski), straży państwowej (komendant Adam Dobrosielski), policji (kierownik Grzegorz Masanowski), Ochotniczych Straży Pożarnych (Zbigniew Włocki, Jarosław Krzyżak), dekanatu (ks. Kazimierz Kowalski), proboszcz (ks. Sławomir Rosiński). Po wręczeniu nagród i złożeniu życzeń, w których każdy z prelegentów podkreślał, jak wielką rolę w społeczeństwie sprawuje Ochotnicza Straż Pożarna, uczestnicy uroczystości udali się na wspólny posiłek.

Koncert orkiestr


Ostatnim oficjalnym punktem programu jubileuszu OSP Zieluń był piknik orkiestr dętych. W Zieluniu zaprezentowały się wszystkie funkcjonujące na terenie powiatu orkiestry: z Zielunia, Żuromina, Lutocina, Bieżunia, Lubowidza i Zielonej. Wszystkie orkiestry stanęły na scenie, prezentując po trzy utwory.
Obchody 100 – lecia straży w Zieluniu połączone były z festynem organizowanym przez Zespół Szkół w Zieluniu. Po oficjalnych uroczystościach strażacy wraz z mieszkańcami Zielunia bawili się na festynie.
- To wspaniała uroczystość - podkreślał w rozmowie z Kurierem prezes powiatowej OSP Zbigniew Włocki – Muszę pochwalić organizatorów za sprawne przygotowanie uroczystości.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do ...hm..L #1433876 | 37.248.*.* 8 lip 2014 00:50

  Jeżeli Cię to nie interesuje to nie zabieraj głosu CHŁOPCZYKU.Natomiast jeżeli tak to proponuje pójść do prezesa i poprosić aby Cię wpisał w szeregi OSP-wtedy posmakujesz jak jest,,,,(?)...::::::::::::::::::)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. L #1433792 | 94.254.*.* 7 lip 2014 22:46

   W jakim celu w XXI wieku w takim Zieluniu działa taka OSP sie pytam? W jakim celu w ogóle działa OSP? Ile razy taka jednostka w ubieglym roku brala udzial w akcji, a ile razy takie ochotniki swietowali, goscili sie, brali udzial w zawodach, itd. I ile w koncu na to wszystko poszlo publicznych pieniedzy? Moim zdaniem w dzisiejszych czasach ten twor jest zuprlnie niepotrzebny, a juz na pewno nie w takim wymiarze jak obecnie... No chyba ze tylko po to aby wlodarze mogli sobie budowac elektorat za publiczne pieniądze

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. aaa #1432491 | 178.42.*.* 5 lip 2014 19:53

   Zespół Szkół organizował festyn, ale wcześniej. Ten zorganizowała straż.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Poseł #1431741 | 195.47.*.* 4 lip 2014 13:13

   Poseł Woźniak? A skąd on? Chyba nie z naszego okręgu? Pierwsze słyszę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. obs.... #1431535 | 77.255.*.* 4 lip 2014 08:49

   Festyn - festynem , ale na licy Batorego wszyscy do kościoła chodzą gęsiego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)