środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Czy oszczędzania można się nauczyć?

2014-07-03 21:57:06 (ost. akt: 2014-07-03 22:04:00) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Od najmłodszych lat rodzice uczą nas dobrych zwyczajów i zasad współżycia społecznego. To, jak zostaniemy wychowani, będzie bezpośrednio rzutowało na to, jakimi ludźmi będziemy w przyszłości. Czy tak, jak zasad zachowania się przy stole, można nauczyć się oszczędzania? Czy na naukę oszczędzania nigdy nie jest za późno?

Oszczędzanie dla dzieci

Kupując dziecku pierwszą skarbonkę, robimy krok w stronę nauki oszczędzania. Jeśli dziecko będzie gromadziło drobne sumy otrzymywane od rodziców, dziadków czy wujków i cioci w skarbonce, a później będzie mogło samo wybrać, co chce za to kupić, na pewno nauczy się dysponowania pieniędzmi. Będzie wiedziało, że dzięki oszczędzaniu może sobie pozwolić na zakup wybranej zabawki czy ulubionych lodów.


Kolejnym elementem nauki oszczędzania może być umówienie się z dzieckiem, że rodzic będzie wypłacał mu tygodniówkę. Jeśli dziecko zapragnie kupić sobie np. nową lalkę czy samochód z napędem, będzie mogło oszczędzać na ten cel. Trzeba mu jedynie uświadomić, że oszczędzając, przybliża się do dokonania upragnionego zakupu. Dla bardziej nowoczesnego oszczędzania można założyć dziecku konto w banku, na którym będzie mogło gromadzić swoje pieniądze i dysponować nimi wedle własnego uznania, ale pod czujnym nadzorem rodziców mających wgląd do historii rachunku bankowego.


Oszczędzanie dla dorosłych

Jeśli w dzieciństwie i w młodości nie nauczyliśmy się oszczędzania, będąc osobą dorosłą możemy rozpocząć z powodzeniem edukację w tej dziedzinie. Pomocne będą w tym dostępne w bankach produkty finansowe – konto oszczędnościowe, programy systematycznego oszczędzania czy lokaty terminowe. Najłatwiej będzie oszczędzać na koncie oszczędnościowym, utworzonym wraz z kontem osobistym w tym samym banku. Możemy zawrzeć z bankiem umowę, na podstawie której część środków, np. wydawanych z karty debetowej przypisanej do konta, będzie przekazywanych na konto oszczędnościowe. Wpłacając regularnie na taki rachunek niewielkie kwoty pieniędzy, można budować kapitał, który będzie pracował na siebie dzięki oprocentowaniu. Dobrą praktyką w nauce oszczędzania jest zdefiniowanie celu gromadzenia oszczędności. Możemy m.in. utworzyć na koncie oszczędnościowym subkonta z przeznaczeniem np. na wakacje, na nowy samochód.

Materiał zewnętrzny