Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Żuromin. Policja łamie przepisy?

2014-07-04 08:34:01 (ost. akt: 2014-07-04 08:47:56)
Na skrzyżowaniu pali się czerwone światło. Policyjny samochód mimo to przejeżdża przez nie

Na skrzyżowaniu pali się czerwone światło. Policyjny samochód mimo to przejeżdża przez nie

Podziel się:

Do redakcji Kuriera Żuromińskiego wpłynęły zdjęcia naszego Czytelnika. Przedstawiają one samochód policyjny, który porusza się po skrzyżowaniu ulic Lidzbarskiej i Wyzwolenia na czerwonym świetle.

Sprawę postanowiliśmy wyjaśnić. Rozmawialiśmy z Kierownikiem Ogniwa Ruchu Drogowego st. aspirantem Janem Składanowskim. Funkcjonariusz zapoznał się ze zdjęciami.
- Jestem przekonany, że policjanci nie przekroczyli przepisów - mówił nam Składanowski – Samochód ma prawo wjechać na skrzyżowanie tylko na zielonym świetle. Są jednak takie sytuacje, kiedy zjeżdżając ze skrzyżowania, zapali się już czerwone – tłumaczy Składanowski.

Oburzeni Czytelnicy

Czytelnicy Kuriera oburzyli się, oglądając zdjęcia radiowozu. Kilku z nich oświadczyło, że za identyczne zachowanie zostało ukaranych mandatem w wysokości 500 zł i 6 punktami karnymi. Są też głosy przeciwne: Pojazd policyjny jest na pasie skrętu w lewo ,na skrzyżowanie mogli wjechać na zielonym świetle, tyle że muszą najpierw ustąpić pojazdom z naprzeciwka jadącym prosto i mimo zmiany światła na czerwone mogą opuścić skrzyżowanie, nie widzę tu nic nieprawidłowego. Taka sytuacja dzieje się przy każdej zmianie świateł – tłumaczy nasz stały Czytelnik Adam.

Eksperci nie są jednomyślni

Również wśród ekspertów nie panowała jednomyślność. Część z nich powoływała się na przepis, że zielone światło zezwala na przejechanie za sygnalizator. Inni twierdzą, że należy powołać się na inny przepis: „sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, jeżeli ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego”.
Pierwsi z kolei przekonują, że przepis ten jest martwy, ponieważ, stosując się do niego, nie moglibyśmy zjechać z większości skrzyżowań w Polsce.

I komu tu wierzyć? Mamy jedynie nadzieję, że władza również dla kierowców będzie tak dobroduszna i wspaniałomyślna jak dla swoich kolegów.

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ppp #1451969 | 94.254.*.* 1 sie 2014 19:40

  Jeśli pojechali dalej, to trzeba było zrobic zdjecie jak juz przekroczyli sygnalizator ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. he he #1440308 | 5.173.*.* 16 lip 2014 19:08

  Jechałem za patrolem,w kuczbkrku-O mieli 85/h i jak to zobaczyłem, wyhamowałem, a oni dalej,obok kościółka zatrzymali się i łapali, za 100% byli bez pasów,jak mnie wyprzedali,widziałem bardzo dobrze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wisniA #1436881 | 94.254.*.* 12 lip 2014 07:25

  Tu nie tylko chodzi o zapinanie pasów. Tu chodzi o przestrzeganie prawa przez policjantów w całości. Im wolno pić gorzalkę i jechać samochodem (sprawa Ireneusza ś i wielu innych). Dajcie mi laser a bez problemu każdego z nich złapie na prędkość.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. wisniA #1436880 | 94.254.*.* 12 lip 2014 07:25

   Tu nie tylko chodzi o zapinanie pasów. Tu chodzi o przestrzeganie prawa przez policjantów w całości. Im wolno pić gorzalkę i jechać samochodem (sprawa Ireneusza ś i wielu innych). Dajcie mi laser a bez problemu każdego z nich złapie na prędkość.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. L #1436495 | 164.127.*.* 11 lip 2014 17:12

   z tymi pasami faktycznie macie rację, nie fair jest kiedy policjanci, którzy karzą kierowców za pasy sami ich nie zapinają, uważam, że tacy ludzie nie mają ani honoru, ani wstydu, a kierownik Składanowski jako przełożony powinien wyegzekwować przestrzeganie w tym aspekcie prawa, tak dla przyzwoitości i dobrego imienia tej formacji, tłumaczenia, że mają stosowne zaświadczenia są po prostu śmieszne i ktoś w końcu kiedyś się zdenerwuje, doniesie tam gdzie potrzeba, a wtedy ciekawe jak takie osoby (łącznie z lekarzami, którzy takie kwity wystawiają) się wytłumaczą... Pozdrawiam

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (29)