Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Zieluniu

2014-07-08 14:11:20 (ost. akt: 2014-07-08 14:13:56)
Straż z Zielunia w czasie II wojny światowej

Straż z Zielunia w czasie II wojny światowej

Podziel się:

Prezentujemy Państwu tekst Romana Lewandowskiego dotyczący historii Ochotniczej Straży w Zieluniu. Przypominamy jednocześnie, że w ubiegłą niedzielę (29 czerwca) w Zieluniu hucznie obchodzono tę rocznicę (informacje na ten temat w innym miejscu Kuriera).

redakcja@kurierzurominski.pl

Początki

Ochotnicza Straż Pożarna w Zieluniu powstała w 1914 r. Założycielem OSP był proboszcz miejscowej parafii - ksiądz dr Wacław Gieryszewski, który został pierwszym prezesem OSP Zieluń. Pierwszym naczelnikiem zostaje Józef Jabłoński. Straż liczyła 18 członków. OSP na wyposażenie otrzymuje jedną sikawkę konną z Żuromina.

W wyniku działań wojennych I wojny światowej, po opuszczeniu przez Rosjan komory celnej w Zieluniu, druhowie Przybysz i Kamiński przyprowadzają pozostawiony przez nich sprzęt gaśniczy - trzy beczkowozy jednokonne i sikawkę.


Remiza

W 1927 r. ze składek całego społeczeństwa ówczesnej gminy Zieluń rozpoczęto budowę remizy strażackiej, której uroczyste oddanie nastąpiło rok później.

W remizie tej, po adaptacji i wybudowaniu garaży na sprzęt pożarniczy, w pomieszczeniach na parterze mieścił się jeszcze Urząd Gminy Zieluń. Piętro budynku przeznaczone było do użytku OSP i społeczeństwa gminy.

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r., Niemcy rozwiązują Ochotniczą Straż Pożarną, a w jej miejsce powołują Straż Ogniową. Werbunek do tej Straży jest przymusowy.


Po wojnie
W 1945 r., po okupacji hitlerowskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Zieluniu zostaje ponownie odtworzona. Prezesem OSP zostaje wybrany dh mgr Stefan Kaziński (właściciel tutejszej apteki). Naczelnikiem zostaje dh Paweł Prelewicz.

Pierwszy samochód ciężarowy służący strażakom zakupiła OSP Zieluń ze składek społeczeństwa za sumę 40 000,00 zł w roku 1956.

Wóz bojowy

W roku 1961 OSP otrzymuje pierwszy wóz bojowy typu GBAM-2/8+8.
Rok 1964 jest rokiem szczególnym w dziejach OSP Zieluń - jednostka obchodzi Jubileusz 50-lecia, połączony z aktem nadania i poświęcenia sztandaru. W tym samym roku Naczelnikiem OSP zostaje wybrany druh Jerzy Leszek Woźniak, który pełni tę funkcję do chwili śmierci w 1991 r. Z jego inicjatywy powołano w OSP Zieluń drużyny młodzieżowe - żeńska i męską.

9 października 1994 r. jednostka obchodzi uroczyście jubileusz 80-lecia, połączony z aktem nadania i poświecenia nowego sztandaru. OSP zostaje odznaczona „Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa".
Rok 2000 - drużyna z OSP Zieluń wygrywa gminne zawody sportowo-pożarnicze. Bierze udział w zawodach rejonowych w Płońsku zajmując III miejsce i awansuje do zawodów wojewódzkich w Mińsku Mazowieckim. Tam również zajmuje III miejsce i awansuje do zawodów ogólnopolskich.
16 września 2000 r. w Częstochowie odbywają się krajowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP. Startuje 49 drużyn z całej Polski. OSP Zieluń zajmuje 7. miejsce i jest najlepszą drużyną województwa mazowieckiego.
Rok 2002 - Decyzją nr YII-64 Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył Ochotniczą Straż Pożarną w Zieluniu do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Orkiestra


Jednostka OSP Zieluń posiada orkiestrę dętą założoną w 1915 r., przez druha Siwińskiego, który przekazał dla orkiestry kilka własnych instrumentów. W 1918 r. Amerykanin pochodzący z Zielunia - Pan Szczechowicz zakupuje dla orkiestry instrumentu muzyczne. Niektóre z tych instrumentów służą orkiestrze do dzisiaj.
Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był druh Siwiński, następnymi Jan Kozłowski, Pan Kawecki, Pan Klimowski, Jan Wiśniewski z Płośnicy, Bonifacy Krajewski z Zielunia, Ireneusz Szkalej z Brodnicy, Józef Rochoń. Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest druh Zbigniew Bilicki.

Ważniejsze osiągnięcia orkiestry:
1. I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Strzegowie w 1995 r.,
2. Reprezentowanie województwa ciechanowskiego na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Siemiatyczach w 1996 r.,
3. Gościnne koncerty w Niemczech w 1996 i 1997 r.,
4. Udział w Ustanowieniu Rekordu Guinnesa - koncert Największej Orkiestry Strażackiej Świata w 1997 r.,
5. Udział w VIII Festiwalu Mazowieckich Zespołów Muzycznych w Warszawie w 2005 r. „Letnia Serenada".

Dziś

Obecnie prezesem OSP jest druh Zdzisław Orzechowski, naczelnikiem druh Marek Osik.
Jednostka posiada na wyposażeniu lekki samochód gaśniczy - ford transit rok prod. 1997- typu GLM-8 oraz ciężki samochód gaśniczy - IVECO-Magirus, rok prod. 1993 typ GCBA-4/24 zakupiony przez Urząd Gminy Lubowidz w 2008 r. Jednostka liczy 55 członków w tym 3 kobiety, w skład jednostki wchodzi orkiestra licząca 23 członków, a także młodzieżowa drużyna pożarnicza.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB