środa, 26 lutego 2020. Imieniny Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Żuromin. Radni pisali do Noska. Rzymowski przetrzymał list

2014-07-14 11:03:59 (ost. akt: 2014-07-16 13:46:30)
Pismo nie wyszło z budynku Starostwa. Zdaniem przewodniczącego dlatego, że radni interesują się sprawami, którymi interesować się nie powinni

Pismo nie wyszło z budynku Starostwa. Zdaniem przewodniczącego dlatego, że radni interesują się sprawami, którymi interesować się nie powinni

Podziel się:

Radni powiatowi napisali pismo do burmistrza Zbigniewa Noska z pytaniami dotyczącymi opłacenia przez zewnętrzną firmę planu zagospodarowania gminy. Przewodniczący Rady powiatu Jerzy Rzymowski pisma nie przekazał dalej, bo, jak twierdzi, radni nie powinni zadawać takich pytań. - Co się z pismem stało i kto zdecydował, że nie zostanie wysłane – próbował wyjaśnić radny Mariusz Jarzynka.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl



Komisja Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Żuromińskiego interesują się powstającymi na terenie powiatu żuromińskiego turbinami wiatrowymi. O sprawie pisaliśmy w Kurierze. Po tym jak zaproszeni na posiedzenie Komisji urzędnicy z Kuczborka i Żuromina z zaproszenia nie skorzystali, radni postanowili nurtujące ich pytania odnośnie wiatraków zadać na piśmie. Odpowiedzi zostały im udzielone.

Sprawa dalej nurtuje radnych. Najbardziej zainteresowali się jednym wątkiem. Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego gminy Żuromin, który pozwala na powstawanie wiatraków na terenie gminy. Jak się okazuje, sporządzenie planu kilka lat wcześniej sfinansowały firmy, które zajmują się budową wiatraków. Ten wątek szczególnie zainteresował członków Komisji. Mają wątpliwości, czy taka praktyka jest zgodna z prawem. Na ostatnim posiedzeniu ustalili, że zapytają burmistrza Żuromina o przepis prawny, na podstawie którego inwestorzy zrefundowali plan zagospodarowania. Pismo powstało na posiedzeniu Komisji. Jak się okazuje, nie zostało wysłane do burmistrza Żuromina.

Radny chce wyjaśnić

Sprawę na sesji Rady Powiatu poruszył radny Mariusz Jarzynka. Jest on członkiem Komisji Infrastruktury i dowiedział się, że pytanie do burmistrza nie zostało wysłane. Chciał wiedzieć, co się z pismem stało i kto zdecydował, że nie trafi do burmistrza.

Przewodniczący wyjaśnia

Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Rzymowski sprawę wszystkim radnym wyjaśnił na sesji. Poinformował również, że na posiedzeniu Komisji Infrastruktury też mówił na temat tego pisma i zainteresowania radnych sprawami gminy. Jego zdaniem interesowanie się sprawami finansowania planów zagospodarowania przestrzennego nie leży w kompetencji radnych powiatowych
- Moim zdaniem zaczęliśmy wkraczać na śliski grunt – mówi Jerzy Rzymowski – Myślę, że dla wszystkich jasna jest zasada o niezależności samorządów. To wykracza poza kompetencje komisji, a wkraczamy w kompetencje Rady Miejskiej.
Przewodniczący podkreślił, że plany zagospodarowania przestrzennego leżą w kompetencji radnych miejskich.
- W moim przekonaniu Rada Powiatu nie ma podstaw, żeby wkraczać w te sprawy i rozliczać burmistrza czy finansowanie było właściwe czy nie - wyjaśnił Rzymowski – Dlatego pismo do burmistrza nie zostało wysłane.

Bodenszac zdziwiony

Głos w sprawie zajął radny Michał Bodenszac. Podkreślił, że przeciwnikiem budowy wiatraków nie jest. Sam zasiadał w Radzie Miejskiej, gdy uchwalano plan zagospodarowania przestrzennego, wiedział kto go refunduje. Dziwi go jednak, kwestia niewysłanego pisma.
- Zdumiewa mnie cała sytuacja, ponieważ demokratycznie wybrana Rada Powiatu w sposób demokratyczny wybrała komisje, demokratycznie komisja konstruuje pismo i jak ono głupie by nie było, to z urzędu powinno wyjść – mówił radny Michał Bodenszac – Przede wszystkim przewodniczący Komisji powinien dociekać, co się stało – radny dziwił się, że w tej sprawie nie odezwał się Antoni Tański.
Natomiast przewodniczący komisji Antoni Marek Tański niewiele w tej sprawie miał do powiedzenia. Na początku sprawiał wrażenie, jakby nie wiedział, o jakim piśmie mowa.
- Przewodniczący powiedział, że nie mamy takich kompetencji – w końcu skomentował krótko Tański.

Dobiesz by wziął

Radnego Ryszarda Dobiesza chyba zirytowały słowa Bodenszaca
- Panie Michale, ja to powiem krótko, pan z tym swoim zdziwieniem musi nauczyć się żyć – mówił Dobiesz – My też dostaliśmy pieniądze na drogę od inwestora, sytuacja jest podobna, przeszliśmy obojętnie a tam się dziwicie. Rada Gminy miała okazję, to wzięła. Ja też bym wziął – dodaje.
Ponadto, zdaniem Dobiesza samorządy powinny wykonywać swoje zadania, na własną odpowiedzialność i nie muszą się przed nikim tłumaczyć.

Czy w takim przypadku Komisja przestanie się interesować wiatrakami na terenie powiatu?

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Agnes... ;) #1440566 | 83.9.*.* 16 lip 2014 23:39

  trzymam kciuki

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mmm #1439977 | 37.128.*.* 16 lip 2014 12:54

  Przede wszystkim to nie Rzymkowski tylko Rzymowski. Takie gafy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Czytelnik #1439742 | 95.41.*.* 16 lip 2014 09:08

   Szanowna Pani Ewo. Powaga dziennikarska wymaga, aby tytuł brzmiał: Pan Rzymkowski. Taki mały savour vivre na początek

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. tadek #1439605 | 83.9.*.* 15 lip 2014 23:27

    to wybitny czlowiek ktory skonczyl powazne uczelnie... wieczorowa porą... (bez komentarza)

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. agnieszka #1439602 | 83.9.*.* 15 lip 2014 23:19

    radny rzymowski to tęgi umysł hehe...to prawa ręka wojta burakowskiego...Zna się na przepisach...wybitna postac...hehe

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (15)