Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Powiat. Letnia przygoda harcerzy

2014-07-17 10:44:34 (ost. akt: 2014-07-17 10:47:11)
 Harcerze z Żuromina uczestniczyli w Rajdzie Grunwaldzkim

Harcerze z Żuromina uczestniczyli w Rajdzie Grunwaldzkim

Podziel się:

Około 800 harcerzy wzięło udział w tegorocznym Rajdzie Grunwaldzkim. Uczestniczyli w nim również harcerze z Żuromina.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


VI Ogólnopolski Rajd Grunwaldzki rozpoczął się 7 lipca. Organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku wzięło w nim udział około 800 harcerzy z całej Polski. Byli tam również żuromińscy harcerze. W tym roku dla uczestników przygotowano 10 tras. Starano się, żeby były dostosowane do wieku i zainteresowań uczestników Rajdu. Trasy dają możliwość przeniesienia się w inne czasy z historii Polski. Od średniowiecza, poprzez renesans i barok, po historię najnowszą obejmującą wydarzenia I i II wojny światowej oraz czasy PRL-u i współczesność. Na trasie harcerze spotkali się z takimi postaciami jak: król Władysław Jagiełło, Mikołaj Kopernik, Anna Wazówna, Emilia Sukiertowa-Biedrawina i wiele innych. W tym roku uczestnicy mieli prawdziwie letnią pogodę. Upały jednak nie zwalniały ich z wykonania zadań postawionych na trasie. Zadania były różne, m.in. zbudowanie tratwy czy szałasów. Uczestnicy stawali się partyzantami, odbierali miecze Krzyżakom, szukali skarbów. Kilka grup harcerzy gościliśmy również w redakcji Kuriera. Tu mieli do wykonania jedno z detektywistycznych zadań i trzeba przyznać, poszło im całkiem dobrze.

Grupa z Żuromina

W tegorocznym rajdzie wzięło udział 13 harcerzy z Żuromina. Do pokonania mieli trasę brodnicką. Trasa X Brodnicka to trasa dla żądnych przygód odkrywców, którzy podobnie jak Sherlock Holmes mieli okazję rozwikłać największą zagadkę w historii. Do pokonania mieli 56 kilometrów. Robili więc zwiad w Brodnicy, grali w grę miejską z fabułą i bawili się na balu u księżniczki Anny Wazówny. Drugiego dnia zmagań podróżowali do Bratiana i wędrowali na zamek Kurzętnik. Fabuła trasy - odnaleźć i ostrzec Annę Wazównę przed planowanym zamachem na jej życie. Kolejny dzień to trasa Kurzętnik – Brzozie. Dzień czwarty przyniósł uczestnikom długą trasę do pokonania. W upale wędrowali z Brzozia do Leźna. W sumie około 14 kilometrów. W dalszym ciągu harcerze próbują rozwikłać zagadkę. Pytają ludzi. Do wieczora muszą podać podejrzanych. Ostatniego dnia musieli przejść z Leźna do Lidzbarka.

Uroczyste zakończenie VI Ogólnopolskiego Rajdu Grunwaldzkiego odbyło się 7 lipca w Lidzbarku na Błoniach Miejskich. Odbył się tam uroczysty apel, koncert i rozdanie nagród. Grupa z Żuromina otrzymała puchar za zajęcie drugiego miejsca na trasie X.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB