Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Uwaga na upały!!!

2014-07-28 14:51:55 (ost. akt: 2014-07-28 14:53:08)

Podziel się:

Podczas upałów, kiedy temperatura powietrza sięga 30ºC istnieje ryzyko przegrzania organizmu i udaru cieplnego. W takim okresie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci, chorych oraz osób starszych.

Zasady bezpieczeństwa w upały

Temperaturę w domu można zmniejszyć dzięki wietrzeniu pomieszczeń. W czasie, kiedy na zewnątrz jest jeszcze chłodno tzn. rano i wieczorem. W godzinach najsilniejszego promieniowania słonecznego najlepiej zasłonić okna zasłonami lub opuścić rolety czy żaluzje. Wyłączenie w miarę możliwości urządzeń elektrycznych i sztucznego oświetlenia również może pomóc w zmniejszeniu temperatury wewnątrz domu.

Oczywiście bardzo istotną kwetią podczas upałów jest obfite nawadnianie organizmu oraz jego chłodzenie. Noszenie jasnych, luźnych ubrań, nakryć głowy oraz wygodnych, przewiewnych butów sprawia,że ciało się tak nie przegrzewa. Częste kąpiele, picie dużej ilości wody i unikanie spożywania napojów alkoholowych to wszystko czego potrzebuje nasz organizm, aby móc skutecznie walczyć z przegrzaniem.

W takich dniach, kiedy temperatura na zewnątrz osiąga pułap 30ºC należy unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie najwiekszego upału, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00. Powinno ustrzec się wysiłku fizycznego i stosowac kremy z filtrem UV, aby chronić skórę.

Przede wszystkim nie wolno zostawiać dzieci oraz zwierząt w samochodach.

Jeśli wystąpią takie objawy jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej.

Ze sprzyjającej pogody należy zatem korzytać rozsądnie, stosując powyższe zasady bezpieczeństwa.

Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Żurominie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB