Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Masz troje dzieci, możesz mieć zniżki

2014-07-29 14:38:30 (ost. akt: 2014-07-30 10:29:12)
Do czego uprawnia Karta Dużej Rodziny można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Do czego uprawnia Karta Dużej Rodziny można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Podziel się:

Tańsze bilety do kina, muzeum, na przejazdy, a przyszłości nawet tańsze zakupy – takie korzyści daje wielodzietnym rodzinom Karta Dużej Rodziny. Karty są wydawane bezpłatnie i niezależnie od dochodu.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
W czerwcu weszły w życie przepisy określające warunki realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych. W ramach programu została wprowadzona Karta Dużej Rodziny. Dzięki niej rodziny wielodzietne mają możliwość skorzystania z ulg i zniżek. Do korzystania z programu uprawnieni są członkowie rodziny, mającej co najmniej troje dzieci, niezależnie od dochodu jaki osiągają. Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie. Należy tylko odpowiednie dokumenty złożyć w Ośrodkach Pomocy Społecznej.
Na co zniżki
Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom systematycznie się powiększa. Co prawda jeszcze na liście oferującej zniżki nie znajdują się lokalni przedsiębiorcy, więc mieszkańcy powiatu żuromińskiego na swoim terenie ze zniżek nie skorzystają, ale nie przeszkadza to korzystać z nich, gdzie indziej. Można taniej korzystać z muzeów, teatrów itp. znajdujących się w dużych miastach. Obecnie dla posiadaczy Karty taniej jest m.in. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Kopalni Soli Bochnia, Kopalni Soli Wieliczka, w Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w Muzeum Narodowym w Krakowie, Białowieskim Parku Narodowym, PKP Intercity, Przewozach Regionalnych, Warsie, na Stadionie Narodowym, tańsze wyżywienie i zakwaterowanie można otrzymać w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle, w niektórych uzdrowiskach, ośrodkach wypoczynkowych, zakupy taniej można zrobić w Alma Market, Vistuli, W. Kruku. Pełna lista instytucji, które oferują zniżki w ramach programu Karta Dużej Rodziny, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Również ośrodki pomocy społecznej udostępniają taką listę.
Okazuje się, że zniżki nie dotyczą wyłącznie rozrywki kulturalnej. Wielodzietne rodziny mogą też zaoszczędzić na codziennych zakupach. Zapewnia o tym Janina Szumlicz z Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa.
- Nawiązaliśmy kontakty z szeregiem firm oferujących dobra codziennego użytku m.in. ze spółkami energetycznymi, firmami paliwowymi i sklepami spożywczymi – wylicza Szumilewicz.

Małe zainteresowanie
Zainteresowanie kartami nie jest zbyt duże. Do Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żurominie złożono wnioski o wydanie 16 kart (dane z ubiegłego tygodnia). Wniosków o wydanie kart z M-GOPS-u pobrano więcej, należy się więc spodziewać, że coraz więcej rodzin będzie ubiegać się o wydanie Karty. Program zaczął funkcjonować od niedawna, więc nie wszyscy jeszcze zdążyli to zrobić.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej publikacji z ulg będzie korzystać coraz więcej mieszkańców naszego powiatu.
- Nie mam jeszcze karty, nawet nie wiem, co potrzeba zrobić, żeby ja mieć. Nie wiem też czy do czegoś mi się przyda – mówi Artur, ojciec trójki dzieci.
.
 W Polsce Karty odebrało 20 000 osób. Wnioski złożyło 90 000. Według  ostatniego spisu powszechnego w Polsce jest obecnie 628 tys. takich rodzin, co daje 3,4 mln osób uprawnionych do odbioru Karty.

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Joli #1454464 | 164.126.*.* 5 sie 2014 21:06

  Wielodzietne rodziny to nie patologia. Pomyśl, jak wychowasz zgodnie z Konstytucją ośmioro dzieci? Jak im zapewnisz normalny rozwój? Gdzie mąż pracuje? gdzie ty możesz pracować? Wałęsa tak zrobił i co zrobił dalej? Tak Ciebie upier...lił że jesteś pracownicą unii europejskiej,jak będziesz miała dzieci to ksiądz wyciągnie za wszystko swoje,podatek zapłacisz od ciuszków, od książek i od żarcia. Jola, ty chyba dziewicą jesteś albo milionerką bez chłopa.Patrz na okolicznych znajomych z dzieciakami i bez.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. Jola #1454128 | 93.154.*.* 5 sie 2014 12:06

   dlaczego wszyscy myślicie że rodziny wielodzietne to już patologia musi być? Piwsko i papierochy. Nie prawda. Takie opinie to stereotyp niestety.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ?? #1453959 | 31.175.*.* 5 sie 2014 00:54

   Dla rodziców i dla przyszłych rodziców darmowe piwo, fajki , chleb płatny 50% i inne podstawowe produkty. Dzieci będzie mnóstwo.Do muzeum i kina to ministrowie mogą chodzić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. moni #1451659 | 83.6.*.* 1 sie 2014 12:32

   no znizki do miejsc tj. w kruk to wielodzietnej rodzinie ( klepiacej biede )potrzebne sa jak dziura w plocie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Pokręt #1449618 | 164.126.*.* 30 lip 2014 05:24

    Przeczytaj uważnie czytelniku Kuriera bo mój post zaraz zniknie."Tańsze bilety do kina, muzeum, na przejazdy i tańsze zakupy, a przyszłości nawet tańsze zakupy – takie korzyści daje wielodzietnym rodzinom Karta Dużej Rodziny. Karty są wydawane bezpłatnie i niezależnie od dochodu." Muzułmanie bedą się do nas walić drzwiami i oknami, u nich jedenaścioro to normalka,dwunastu nie chcą bo nie wzorują się na apostołach.Inna religia ale socjal mile widziany i powoli będą wycinać psów niewiernych.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    Pokaż wszystkie komentarze (26)