Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Żuromin. Cena za zadłużenie

2014-08-19 14:56:23 (ost. akt: 2014-08-19 14:57:57)
Żeby uniknąć niepotrzebnych dodatkowych kosztów, za śmieci trzeba płacić w terminie

Żeby uniknąć niepotrzebnych dodatkowych kosztów, za śmieci trzeba płacić w terminie

Podziel się:

- Jak to jest? Za niewpłacenie w terminie 24 zł mam naliczone odsetki w wysokości 11,60 zł. To jak w Providencie – żali się mieszkanka Brudnic. Okazuje się, że to nie odsetki zostały naliczone a tzw. koszty upomnienia. Jak tłumaczy Urząd, nieważne z jaka kwotą zalegamy, w urzędzie koszty upomnienia są takie same.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Nasza Czytelniczka otrzymała pismo z Urzędu Gminy i Miasta w Żurominie w związku z nieuregulowaniem opłaty za śmieci. Kwota z którą zalegała to 24 złote. Opłata za śmieci powinna być zapłacona do 15 każdego miesiąca. Nasza Czytelniczka tego w czerwcu nie zrobiła. A już na początku lipca przyszło upomnienie z Urzędu.
- Za śmieci płacę regularnie, ale co dwa miesiące i nigdy nie zdarzyło mi się, żeby za zwłokę była naliczona jakaś kara – mówi kobieta


W urzędowym piśmie wzywano do uregulowania płatności w wysokości 24 złotych i doliczono opłatę w wysokości 11,60 zł. Kwota ta ma być konsekwencją nieuregulowania płatności w terminie
- Kto to słyszał, żeby za taka niską kwotę mojego zadłużenia naliczyć tak wysoką karę – żali się kobieta.

Ponadto płatność musi być uregulowana w ciągu 7 dni. W przeciwnym razie koszty dla mieszkańca będą jeszcze większe.

Dla wszystkich taka sama

Okazuje się, że kwota naliczona w przypadku naszej Czytelniczki to nie są odsetki od zadłużenia. Są to tzw. koszty upomnienia. Jak dowiedzieliśmy się UGiM Żuromin, wysokość kosztów jest regulowana ustawowo i zawsze wynosi 11,60 zł. Niezależnie od wysokości zadłużenia. Jeżeli byśmy byli winni urzędowi np. 5 zł, to koszt „przypomnienia” nam o zadłużeniu też byłby naliczony w wysokości 11,60 zł. Dowiedzieliśmy się również, że upomnienia za niezapłacone śmieci nie są wysyłane co miesiąc. Weryfikacja dłużników odbywa się co kwartał. Po zakończeniu kwartału mieszkańcom, którzy zalegają z opłatą są wysyłane upomnienia i naliczane dodatkowe koszty.

Jeżeli nie chcemy ponosić dodatkowych opłat za rachunki, wyjście jest tylko jedno – trzeba płacić za wszystko w wymaganym terminie – tłumaczy urzędniczka.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Japa #1467913 | 79.191.*.* 23 sie 2014 14:05

  Brawo drops ! Nic ująć nic dodać - amen

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. drops #1465149 | 95.49.*.* 20 sie 2014 08:26

  za gapowe zawsze siepłaci.A pretensje należy mieć do siebie a nie jak zwykle do urzedników. którzy w tym przypadku zachowali się tak jak powinni.Bo ludziom to za przeproszeniem zwisa i powiewa zapłacenie tam jakiś małych kwot,a nawet odbiór np z kasy banku czy urzedu- zawsze są poszkodowani i tylko oni są najwazniejsi. Opłata za smieci to prawo miejscowe -zapewne- wiec za jego złamanie trzeba ponieśc konsekwencje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. teletubiś #1464726 | 164.127.*.* 19 sie 2014 15:42

   Proponowałbym wysyłanie SMS-ów z informacją o niezapłaconych opłatach. Koszt dla urzędu znikomy a skutek w 99 procentach taki sam. Wystarczy tylko trochę dobrej woli.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)