Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

W kamizelce będzie bezpieczniej

2014-08-27 17:59:05 (ost. akt: 2014-08-27 18:04:31)
Policjanci z drogówki już rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”

Policjanci z drogówki już rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”

Podziel się:

W ubiegłym roku na drodze powiatowe pod Osówką ginie kobieta. Kierowca tłumaczy, że nie widział pieszej. Mieszkanka Osówki po zmroku ubrana była w szare ubrania, na głowie miała ciemne nakrycie głowy. Czy doszłoby do wypadku, gdyby miała na sobie kamizelkę? Możemy się tylko domyślać.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

- Kamizelka lub inne elementy odblaskowe w znaczny sposób zwiększają widoczność na drodze. Niemożliwe jest, żeby po zmroku nie zauważyć człowieka, który ma na sobie kamizelkę odblaskową – mówi kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej policji aspirant sztabowy Jan Składanowski.
Od 1 września trzeba już będzie nosić elementy odblaskowe, kiedy będziemy poruszali się pieszo poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu. Przepis ten dotyczyć będzie osób do lat 15.
- Nie muszą to być kamizelki – tłumaczy Składanowski – przepis mówi o odblaskowym elemencie. Może to być czapka, buty, pasek albo maskotka.

500 zł za brak kamizelki?
Niektóre media podają, że za brak kamizelki można zapłacić nawet 500 zł. Dementuje te informacje Składanowski.
- To bzdura. Złamanie tego przepisu nie jest jeszcze objęte taryfikatorem, a to oznacza, że policjant może dać mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł. Żaden policjant nie wręczy mandatu na kilkaset złotych za to przewinienie. Raczej będziemy trzymali się dolnej granicy widełek – tłumaczy Składanowski .
Kierownik dodaje ponadto, że pierwsze tygodnie, od kiedy przepis wejdzie w życie, będą traktowane ulgowo.
- Raczej będziemy pouczać, czyli stosować wszechstronną edukację – mówi Jan Składanowski.
Funkcjonariusze podczas służby będą rozdawali i pieszym i rowerzystom odblaskowe elementy. Przynajmniej przez pierwsze dwa tygodnie września.
- Odblaskowe kamizelki zafundował nam starosta żuromiński Janusz Welenc. Wydaje mi się, że to świetna okazja, żeby rozdać je pieszym – mówi funkcjonariusz.
Tym bardziej, że żuromińska drogówka już rozpoczęła akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W jej ramach policjanci będą spotykać się z dziećmi z żuromińskich szkół.
- To świetna okazja, żeby przypomnieć o istniejącym przepisie – dodaje Składanowski.

Policjant uznaje, że przepis dotyczący elementów odblaskowych przyda się i jest przekonany, że wpłynie on korzystnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hi hi #1476241 | 83.31.*.* 3 wrz 2014 21:47

  To źle czy dobrze postąpił podwładny wobec przełożonego? Jak jest twoja ocena he he?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. he he #1471428 | 164.126.*.* 28 sie 2014 07:33

  Kiedyś komendant wojewódzki policji dostał mandat od swojego podwładnego i poszło w eter.Rzecznik usprawiedliwiał go,że się zamyślił, droga wolna, nie zauważył znaku, jechał bezpiecznie w terenie zabudowanym 83 na godzinkę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Japa #1471140 | 83.6.*.* 27 sie 2014 19:35

  Bardzo piękne określenie najwyraźniej na miarę wykształcenie , sposobu bycia zachowania się. Nic tylko pogratulować samopoczucia . Oto najwidoczniej jeden z wielu , którego do bydła nie przyjęli bo zamiast mózgu , sieczka w głowie. Nie wie ,że wszelkie prawa ustanawiane są w Sejmie , myśli i jest przekonany ,ze to w Żurominie na ul. Warszawskiej 8 i moim zdaniem nie warto z " NIM" prowadzić dyskusji bo i tak nie zrozumie i po co zniżać się do jego poziomu. Nawet pierwszoklasista wie ,ze jeśli założy kamizelkę - będzie widoczny i bezpieczny. Pozdro Policmajster a raczej debilomajster.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Policmajster #1471084 | 109.243.*.* 27 sie 2014 18:15

  Niedobrze, jak bydło dostanie się do policji i ma władzę w ręku,myśli że świat jest przed nim na kolanach. Jak oni moga nakładać kary, od tego jest Sąd, nie przyjmujcie mandatów, połowa z nich jest wystawiana niesłusznie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)