Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Bezpłatny elementarz w każdej szkole

2014-09-01 15:17:12 (ost. akt: 2014-09-01 15:24:39)
Pierwsze części bezpłatnego podręcznika trafiły do szkół

Pierwsze części bezpłatnego podręcznika trafiły do szkół

Podziel się:

Wszyscy uczniowie klas pierwszych w podstawówkach na terenie powiatu żuromińskiego będą uczyć się z bezpłatnego podręcznika. Do naszych podstawówek trafi 658 ministerialnych elementarzy.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Już od 1 września najmłodsi uczniowie szkół podstawowych będą korzystać z bezpłatnego podręcznika „Nasz elementarz”. Tylko nieliczne szkoły nie zdecydowały się na niego. Jak informuje Kuratorium Oświaty w Warszawie bezpłatny podręcznik trafi do 24 szkół podstawowych na terenie powiatu żuromińskiego. W sumie jest to 658 podręczników. Do szkół bezpłatne podręczniki „Nasz elementarz” miały trafić najpóźniej w ubiegłym tygodniu. Jest to pierwsza część podręcznika. W ciągu roku szkolnego dzieci będą korzystać z 4 części podręcznika.

Mniejsze koszty dla rodziców

Początek roku szkolnego to dla wszystkich rodziców spory wydatek. Największą część kosztów stanowią książki. Dla pierwszoklasisty w ubiegłym roku książki kosztowały ok 350 złotych. W tym roku rodzice jednak mają ten problem z głowy. Nie zapłacą prawie za nic. Oprócz 4 części podręcznika, otrzymają również ćwiczenia lub materiały do ćwiczeń oraz podręczniki do nauki języka angielskiego. Co ważne ministerialny podręcznik nie będzie własnością ucznia. Jest on jedynie mu wypożyczony. Będzie go musiał oddać do szkoły. Z tego samego podręcznika będą korzystać kolejne roczniki pierwszaków. Trzeba więc o książkę dbać, żeby do szkoły wróciła niezniszczona. Na własność uczniowie otrzymają materiały do ćwiczeń. Zakupem ćwiczeń i materiałów do nauki języka obcego mają zająć się szkoły. Z Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymają dotację w wysokości 50 zł na jednego ucznia na zakup materiałów do ćwiczeń oraz do 25 zł dotacji na zakup podręcznika do języka obcego nowożytnego. Takie kwoty są do dyspozycji szkoły. Nauczyciele na rynku muszą znaleźć odpowiednie materiały, aby nie przekraczały kwoty dotacji.
- Wychowawcy klas pierwszych muszą wspólnie ustalić z jakich materiałów będą korzystać – wyjaśnia zastępca dyrektora ZS nr 1 w Żurominie Dorota Sobolewska – Wówczas te materiały zostaną zamówione i trafią do szkół. Zakłada się, że uczniowie otrzymają je w październiku.
Jak mówi Sobolewska, jeszcze jest wiele niejasności w związku z darmowym podręcznikiem. Wiadomo jest, że rodzic pierwszaka nie poniesie kosztów za książki do nauki. Nie wiadomo, jak zorganizować sprawę wypożyczenia książek, co zrobić jeżeli książka zostanie zniszczona.
- Od jakiegoś czasu zajmuję się tylko sprawami związanym z „Naszym elementarzem”, sporo rzeczy jest jeszcze do zrobienia - mówi Sobolewska.
Sobolewska zapowiada, że pierwsza część elementarza zostanie rozdana uczniom 1 września. Rodzice pierwszaków mogą się zająć kupowaniem tylko przyborów potrzebnym w szkole. MEN planuje w ciągu najbliższych lat objąć programem darmowych podręczników uczniów wszystkich klas gimnazjum i szkół podstawowych.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1474528 | 109.243.*.* 1 wrz 2014 19:19

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Lekcje religii ustalone? To najważniejsze,ogłupić bachorów od małego, nad tym pracują kwadratowi, będzie profit w przyszłości. Na lekarstwa nie, na rozwój duchowy tak.