Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Żuromin. Od 2900 do 12000. Rada spiera się o nagrodę dla Białczaka

2014-09-05 08:47:09 (ost. akt: 2014-09-05 09:09:40)
W tym roku Zbigniew Białczak otrzyma niższą nagrodę niż rok wcześniej

W tym roku Zbigniew Białczak otrzyma niższą nagrodę niż rok wcześniej

Podziel się:

Dyrektor żuromińskiego szpitala Zbigniew Białczak otrzyma nagrodę roczną za swoją pracę. Rada Społeczna nie była zgodna co do kwoty. Michał Bodenszac proponował 2900, za to Piotr Wlizło 12000. Wszystkich pogodził starosta… Tym razem dyrektor otrzymał 7 tysięcy. Dyrektor nagrodę otrzymuje raz w roku. Z roku na rok kwota nagrody jest niższa. Mimo to co roku wzbudza spore kontrowersje.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Nagroda roczna dla dyrektora szpitala w Żurominie jest przyznawana co roku. Kwota, jaką ma otrzymać dyrektor, jest proponowana przez Radę Społeczną Szpitala. Ostateczną decyzje jednak podejmuje Zarząd Powiatu Żuromińskiego. Może on się zgodzić lub nie z propozycją Rady. Tak było w ubiegłym roku. Rada Społeczna Szpitala zaproponowała premię w wysokości 10 tys. złotych. Zarząd natomiast przyznał dyrektorowi 8 tys. Rok wcześniej natomiast Białczak otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. 27 sierpnia na posiedzeniu Rady Społecznej Szpitala ustalano wysokość nagrody dla Białczaka. Członkowie Rady mieli różne zdania na ten temat. Właściwie każdy z nich zaproponował inną kwotę. Tylko 3 głosami „za” przyjęto, kwotę 7 tys., zaproponowaną przez starostę Janusza Welenca. Zarząd Powiatu poparł tę propozycję. Białczak za swoją pracę w 2013 roku otrzyma 7 tys. złotych brutto. Poniżej przedstawiamy, jak do tego doszło.

Bodenszac proponuje 2900 zł
Pierwsza kwotę zaproponował Michał Bodenszac.
- Chcę być konsekwentny – mówił Bodenszac – żeby nagroda była adekwatna do
wyniku finansowego szpitala, rok temu wnioskowałem, o ile dobrze pamiętam o 3 700 zł, w tym roku w związku, że jest kolejny spadek w odniesieniu do wyniku finansowego proponuje 2900 zł – wyjaśnił Bodenszac.
Bodenszac zastanawiał się nad zaproponowaniem jeszcze niższej kwoty. Takiej, jaką dyrektor zamierzał dać pracownikom.
- Dyrektor szpitala zaproponował, że w tym roku pracownikom szpitala nagrody przydzieli równo po 1 500 zł. Myślę, że dyrektor czułby sie dyskomfortowo, gdyby sam otrzymał tak dużą kwotę – mówił Bodenszac.

Żeby się dyrektorowi chciało dajmy 12 tys.
Kolejna propozycja wysokości nagrody dla Białczaka była zdecydowanie wyższa od tej pierwszej. 12 tys. złotych zaproponował Piotr Wlizło
- Patrząc na zakres działań, które dyrektor wykonał i sobie z nimi poradził, a problemów było sporo. Patrząc też na kwestię rozwoju szpitala, infrastruktury i przebudowy proponuję 12 tys., żeby motywować dyrektora i żeby jeszcze mu się chciało – tłumaczył Piotr Wlizło.
Z argumentacją Wlizły nie zgadza się jednak Michał Bodenszac
- W tamtym roku modernizacja była na poziomie 194 tys. zł, a w 2012 na poziomie 6 mln, więc poszło w dół, a nie górę zakup środków trwałych też się zmniejszył – tłumaczył Bodenszac.
Dla Piotra Wlizły nie liczby są jednak najważniejsze.
- Ja patrzę na to wizualnie, bo dużo zmienia się w szpitalu, być może tych inwestycji nie było tak widać gołym okiem, bo to szło głównie w sprzęt, a teraz zmienia się estetyka i funkcjonalność pewnych działów – mówił Wlizło – oceniam ten rok bardzo dobrze ze strony zarządzania przez dyrektora, poradził sobie z problemami, których miał ogrom – tłumaczył.
Zdaniem Wlizły argumentem do przyznania wyższej niż rok wcześniej nagrody jest fakt, że w szpitalu pojawia się coraz więcej lekarzy. Jego zdaniem nagroda w wysokości takiej samej jak rok wcześniej nie będzie motywująca dla dyrektora
- Niech chociaż tysiąc więcej pokaże, że jego praca jest zauważona, gdy nagroda zostanie na takim samym poziomie, dyrektor może mieć odczucie, że niewiele robi – wyjaśnił Wlizło.

Dla pracowników nie ma, dla dyrektora są
Propozycja Piotra Wlizły nie spodobała się również przedstawicielowi Związków Zawodowych żuromińskiego szpitala.
- Nam Związkom Zawodowym tłumaczy się, że nie ma pieniędzy, a dla dyrektora są ogromne – mówiła przewodnicząca Związku Zawodowego Jadwiga Ratajczyk – Nie tylko dyrektor ma udział w tym co się dzieje w szpitalu, mają w tym udział wszyscy pracownicy. Nagroda dyrektora będzie demotywująca dla pracowników.
Zdaniem Wlizły odpowiedzialność dyrektora za to, co się dzieje w placówce, jest większa niż pracowników.
- On musi być menagerem wysokiej klasy – mówił Wlizło.

Kolejne propozycje 10 i 8 tys.
Wójt Lutocina Ryszard Gałka zaproponował kwotę 10 tys. Nie argumentował swojej propozycji. Wyjaśnił, że chce być konsekwentny. Bernard Jabłoński zaproponował 8 tys. Wyjaśnił, że wolałby uniknąć podawania wysokości nagrody, ale jak musi, to zaproponuje taką, jaką w ubiegłym roku otrzymał dyrektor. Zwrócił uwagę również na to, że szpital ciągle się rozwija.

Rozwój to podstawa
Starosta Janusz Welenc podkreślił, że najważniejsze jest to, czy szpital się rozwija.
- Musimy sobie odpowiedzieć, gdzie jesteśmy, gdzie byliśmy w ubiegłym roku, czy teraz jesteśmy dalej w sensie modernizacji szpitala, poprawy infrastruktury i poprawy organizacji, wzmacniania jakości usług, czy jesteśmy dalej, czy się cofamy – mówił Janusz Welenc – musimy sobie odpowiedzieć, czy szpital pod kierunkiem pana Białczaka w 2013 roku dokonał dalszego postępu. To jest najważniejsze w przyznaniu nagrody.
Zdaniem starosty należy porównać wszystkie czynniki, które mówią o jakości szpitala. Trzeba też zwrócić uwagę na duże zmiany, które są realizowane w szpitalu. Ich realizacja rozpoczęła się w 2013 roku, ale efekty widać dopiero teraz.
Starosta, podsumowując swoje wywody, zaproponował 7 tys. złotych.
W piątek 29 sierpnia Zarząd Powiatu poparł tę propozycję. Dyrektor Zbigniew Białczak otrzyma premię w wysokości 7 tys. złotych brutto.

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1967027 | 5.172.*.* 2 kwi 2016 20:34

  kiedyś myślałam: szpital na plusie - brawa dla dyrekcji, teraz już wiem, że deficyt nie zawsze jest zły, co powinien wiedzieć p. dyrektor jako wykształcony ekonomista, co z tego, że jest na plusie, skoro oszczędza się na leczeniu i pracownikach, no powiem, że nie chciałabym być leczona w takim szpitalu, dążenie tylko do jednego celu nadwyżki w finansach mija się z głównym celem, dla którego szpitale w ogóle istnieją!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aut #1494988 | 79.191.*.* 27 wrz 2014 22:54

  W normalnym mieście taki dyrektor zostałby odwołany dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym. Przecież już gorzej być nie może chyba że kolega zaproponuje dwadzieścia tysięcy nagrody. już ma na taki manewr tylko krótką chwilę więc musi się śpieszyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ropuch #1494836 | 87.205.*.* 27 wrz 2014 18:54

  Panie Galka wojcie Lutocina zaproponuj Bialczakowi zamiast nagrody 10tys stanowisko SOLTYSA. To ci sie wies rozwinie. Tylko zeby krowy nie popekaly ze smiechu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pobory #1492994 | 83.31.*.* 24 wrz 2014 23:14

  Pan dyrektor ma symboliczne 10tys zł poborów oraz 10tys zł trzynastki czyli 130tys zł rocznie. Pan dyrektor jak cała budżetówka nie wypracowuje zysku to nie powinien mieć nawet trzynastki ale tak stanowi prawo i tak jest. Za to nagroda mu się moim zdaniem nie należy gdyż nagrodą jest trzynasta pensja. A takie szaleńcze pomysły z nagrodami po 12tys zl to już pewna przesada i kpiny z podatników którzy są wyborcami. Myślicie że ktoś będzie chciał ażeby dalej reprezentował go ktoś kto rozdaje pieniądze podatnika do prywatnej kieszeni???

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. RACZEJ TAK #1492958 | 37.190.*.* 24 wrz 2014 22:22

  12 tyś zł premia roczna dla managera - ŚMIECHU WARTE. Chcecie mieć efekty zarządzania to dajcie 100 tyś, ale wyznaczcie cele przed rozpoczęciem roku premiowanego ze szczegółowym planem w udziałach kwoty w odniesieniu do tego planu. Wtedy znalazłoby się kilku Białczaków i ruszałoby głowami, żeby tego nie stracić. Za 7 tyś Panie Starosto, to pan Białczak sobie dobrze nie pierdnie po wakacjach, do których dołoży 3 razy tyle, żeby odpocząć.... Za te 7, to on raczej w przyszłym roku pokombinuje, co zrobić, żeby mieć boki. Motywacja jak jasna cho-ra.... Powodzenia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (49)