Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Lutocin. Odsłonięto pomnik dla bohaterów, uczczono pamięć powstańców

2014-09-15 08:19:16 (ost. akt: 2014-09-15 08:22:30)
Profesor Ryszard Juszkiewicz przypomniał zebranym powstańczą martyrologię

Profesor Ryszard Juszkiewicz przypomniał zebranym powstańczą martyrologię

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

W miejscowości Jakubowo w gminie Lutocin stoi pamiątkowy obelisk. Ma przypominać bohaterów powstania styczniowego, którzy tam polegli. Jego oficjalne odsłonięcie odbyło się 4 września. Uroczystości przeniosły się do Bieżunia, gdzie złożono wieńce na grobach powstańców i otwarta została wystawa o tematyce powstańczej. Było bardzo uroczyście i podniośle.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Obelisk w Jakubowie powstał, by upamiętnić bohaterów poległych w Bitwie pod Chromakowem w1863 roku. Inicjatorami przedsięwzięcia są członkowie Żuromińskiej Grupy Historycznej. Oni własnoręcznie ustawili kamienny obelisk i uporządkowali teren wokół niego. Krzyż, który jest przytwierdzony do obelisku składa się z dwóch kos zatkniętych na sztorc. Symbolizować mają one gotowość do walki i niezłomność. Tablicę pamiątkową, która znajduje się na kamieniu, ufundował Urząd Gminy w Lutocinie. ŻGH również przygotowała uroczyste odsłonięcie obelisku. Odbyło się ono 4 września. W uroczystości wzięło udział wiele osób. Wśród gości znaleźli się m.in. prof. Ryszard Juszkiewicz, przedstawiciele władz powiatowych z wicestarostą Mieczysławem Olszlegierem, wójt Gminy Lutocin Ryszard Gałka i przewodniczący rady Józef Górski, Komendant Powiatowy Hufca ZHP w Żurominie harcmistrz Henryk Czeczko, senator RP Jan Maria Jackowski, radny wojewódzki Benedykt Pszczółkowski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, kierownik Działu Historycznego Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie Bogumiła Umińska, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz, były dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie Andrzej Grzymkowski, kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzy Piotrowski, dyrektorzy szkół, a także nauczyciele, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy okolicznych wsi. Uroczystości przy pomniku rozpoczęły się od przywitania gości. Potem członek Żuromińskiej Grupy Historycznej Marek Oryl wygłosił okolicznościowy referat. Były również przemówienia. Uroczystość była bardzo podniosła. Pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze. Była również salwa honorowa wykonana przez Parafialną Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Św. Marcin” z Mochowa pod przewodnictwem księdza proboszcza Grzegorza Mierzejewskiego. Była msza Święta oraz poświęcenie pomnika. Następnie uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1863 roku przeniosły się na cmentarz w Bieżuniu. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie 16 poległych pod Chromakowem powstańców. Zebrani wysłuchali modlitwy przygotowanej przez proboszcza parafii Bieżuń ks. Tomasza Ozimkowskieg. Ostatnim punktem obchodów było otwarcie wystawy w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu pn. „Chwała zwyciężonym. W 150 rocznicę Powstania Styczniowego”.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nemo #1497704 | 83.6.*.* 1 paź 2014 20:10

  Panie Pokręt ! W Zielonej ksiądz proboszcz zakupił książki do religii dla dzieci . Wyręczył rodziców ! Piękna inicjatywa ! Ale jak rodzice poprosili o przedstawienie faktury, okazało się że wielebny zarobił na każdym podręczniku 12 zł.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1496332 | 164.127.*.* 30 wrz 2014 03:36

  Pisałem kiedyś o tym księdzu jak i o kilku innych ale byli oni represjonowani przez zwierzchników z Papieżem włącznie.Tak wiec jaką instytucją był kościół?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. faber #1496304 | 178.42.*.* 30 wrz 2014 00:08

  Ksiądz generał Stanisław Brzóska był dowódcą, który walczył wraz ze swoim oddziałem najdłużej w Powstaniu Styczniowym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. . #1496301 | 31.174.*.* 29 wrz 2014 23:54

  Państw sui generis oceniać nie będę, jednakże jako historyk chcę podkreślić, że w czasie Powstania Styczniowego duchowieństwo diecezji płockiej zachowało się poprawnie. Przytoczę tylko urzędowe fakty (nie po to by z kimś polemizować). Kto zna historię powstania ten wie, że na 400 księży diecezji 180 było represjonowanych a 22 z nich za bezpośredni udział w powstaniu pozbawiono godności kapłańskiej oraz wszelkich praw stanu po czym zesłano do fortec katorżnych w odległych guberniach cesarstwa. I tak z Lutocina proboszcz Kowalewski Feliks skazany na 10 lat robót katorżnych na Syberii - na zesłaniu przebywał do 1883 r., proboszcz z Lubowidza Manelski Walenty za nawoływanie do udziału w powstaniu z ambony skazany na 8 lat katorgi na Syberii, powrócił do kraju po 21 latach z guberni tambowskiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. precz ze zdrajcami #1495145 | 5.173.*.* 28 wrz 2014 10:43

  Sprzyjali legalnej władzy to mało powiedziane jesli wydaje się powstańców na śmierć. Pius XII też sprzyjał Hitlerowi, gościł jego generałów u siebie, błogosławił jego wojska.JPII czynił starania by ten dostojnik został świętym jako i sam został na życzenie Polaków a ci żyją w nieświadomości, jakich przestępców chronił, jakie zbrodnie tuszował.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)