Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Niebezpieczna droga do szkoły?

2014-09-25 15:24:31 (ost. akt: 2014-09-25 22:49:48)
Jedna z ulic przy ZPO jest świetnie oznakowana

Jedna z ulic przy ZPO jest świetnie oznakowana

Podziel się:

Niepokojący telefon otrzymaliśmy od jednej z mieszkanek Zielonej. - Jestem matką, której dziecko uczy się w miejscowej szkole – tłumaczy nam kobieta – Uważam, że droga do szkoły nie jest bezpieczna. Kobieta mówi, że dojście do Zespołu Placówek Oświatowych nie jest bezpieczne dla dzieci.

- Uważam, że za mało jest znaków ostrzegawczych, a tuż przy bramce, gdzie wchodzi się na teren szkoły, nie ma żadnego chodnika – mówi kobieta.
W związku z apelem naszej Czytelniczki postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Zielonej przy Zespole Placówek Oświatowych.

Pozytywne zaskoczenie

Pierwsze wrażenie było pozytywne. Kiedy skręciliśmy z wojewódzkiej 463 (ul. 1 Maja), od razu rzuciły się w oczy znaki ostrzegawcze. Najpierw A-17 - „dzieci”, a następnie dwa znaki T-27 - „Agatka” zapowiadające przejścia dla pieszych, po których dzieci mogą przechodzić do szkoły.
I ta ulica przyszkolna z pewnością jest bezpieczna. Gorzej z drogą, która jest równoległa do frontu szkoły.

Niebezpieczna Szkolna

Ulica Szkolna nie jest oznakowana w ogóle. Mało tego, przed bramką do szkoły nie ma żadnego chodnika i jest najzwyczajniej w świecie niebezpiecznie. Co z tego, że dzieci przejdą jedną ulicę przez doskonale oznakowane przejście dla pieszych, kiedy już dalej muszą spacerować po nieoznaczonej jezdni.
Tym bardziej, że w tym miejscu mogą również zatrzymywać się samochody, które odwożą dzieci do szkoły. Wtedy pozostali muszą je omijać, wychodząc na środek ulicy.
- Znamy to miejsce – mówi kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP Żuromin starszy aspirant Jan Składanowski – Rzeczywiście już diagnozowaliśmy ten problem.
Składanowski również uważa, że oznakowanie na ulicy Szkolnej nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa.

- KPP Żuromin będzie wnioskowało o zmianę oznakowania ulicy – mówi Składanowski.

Opcje są dwie. Po pierwsze, przy szkolnym ogrodzeniu można oznakować parking oraz nanieść na ulicę progi spowalniające, jednocześnie zaznaczając znakiem D-40 strefę zamieszkania (w takiej strefie obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h). Po drugie, można wyłączyć teren ulicy całkowicie z ruchu (mogliby wtedy przez szkolną przejeżdżać tylko właściciele posesji).

Która z opcji zwycięży, a może powstanie jakaś trzecie? Zobaczymy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci.

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. darek m #1496025 | 91.229.*.* 29 wrz 2014 16:49

  gazeta w Zielonej rozchodzi się jak świeże bułeczki , to chyba jakaś propaganda !!!a tak pro po to co o Zielonej można dobrze pisać . tu aby chlewnie i kurniki chcą stawiać , wiatraków w koło co nie miara a korzyści żadnych , mamy pięciu radnych w Zielonej inwestycji nie widać ! chodnik na głównej ulicy i kawałek na szkolnej , aby klecha w koło kościoła by chciał same parkingi żeby mu sponsorować , tylko wiernych w kościele coraz mniej !!!a oczywiście w Kuczborku chodniki są robione na ślepych uliczkach , tylko chyba po to a żeby krowy prowadzone z łąk na nie ładowały . inwestycje są potrzebne tylko żeby były wszędzie a nie w jednej kilka a w drugiej w ogóle !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

  1. redakcja #1496015 | 212.160.*.* 29 wrz 2014 16:29

   Otrzymaliśmy komiczny telefon od osoby, która podawała się, że jest sołtysem. Powiedziałą ona, że nie mamy, o czym pisać, że o Zielonej piszemy tylko źle i że on jest zbulwersowany, a ludzie z Zielonej nie chcą już gazety kupować, bo droga do szkoły jest dobra. Panie "sołtysie", litości.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. DAREK M #1496001 | 91.229.*.* 29 wrz 2014 16:10

   Temat niebezpiecznej ulicy dla dzieci , jaką jest szkolna został poruszony już dwa tygodnie temu na zebraniu sołeckim , co prawda mieszkańcy frekwencją się nie popisali no ale poprawiło to się wczoraj tj. 28.09! z ustaleń wynika iż pewna cześć pieniędzy z tegoż funduszu zostanie przeznaczony na poprawienie bezpieczeństwa na tej drodze . mają zostać zakupione spowalniacze ruchu ,i ma zostać położony chodnik . Ale to czy chodnik będzie, zależy od gminy i od tego czy Wójt po czterech latach nie robienia niczego w naszej wsi znajdzie jakieś zaskórniaki na dołożenie do tak drobnej inwestycji , jaką jest 300 czy 500 metrów chodnika !!! bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze !!! CZYŻ NIE TAK !!! Atak w ogóle to czy na części ulicy , na długości szkoły postawić zakaz postoju !!! czy to takie trudne . A nie mamusie które mają dosłownie 300 metrów do szkoły muszą przyjeżdżać do szkoły autem , a później nawet autokar przywożący dzieci z innych wsi nie ma jak przejechać !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. nicka #1494021 | 46.186.*.* 26 wrz 2014 12:40

   Tak właśnie 100% poparcia dla pani która zdecydowała się otwarcie powiedziec o tym problemie.wiele się porusza tematów i pozostawia wiele obietnic i na tym koniec a nasi "Radni-bezradni"???Sołtys no cóż jak jest wiadomo??? Pieniądze są na to i owo, a na to co bardzo potrzebne przy szkole brak brak brak!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Koncepcja #1493856 | 164.126.*.* 26 wrz 2014 07:14

   może zamknąć dla ruchu wszystkie drogi, tylko piesi i dzieci będą sie poruszać i ograniczyć im predkość do 10 km/h i bez progów zwalniających, mogą się zimą na nich pośliznąć.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)