Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Żuromin. Cierpliwość się kończy. Mieszkańcy Żuromina są wściekli na władze

2014-10-03 12:00:00 (ost. akt: 2014-10-02 14:34:57)
Kiedy będzie plan, nie wiadomo. Mieszkańcy są bardzo zdenerwowani na władzę

Kiedy będzie plan, nie wiadomo. Mieszkańcy są bardzo zdenerwowani na władzę

Podziel się:

Nasz Czytelnik zgłosił się do redakcji ze skargą na postępowanie żuromińskich urzędników i chaos informacyjny. - Od jakiegoś czasu próbuję się dowiedzieć, kiedy będzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego Żuromina, a w urzędzie nie mogę otrzymać żadnej konkretnej informacji – żali się mężczyzna. W ciągu ostatnich kilku dni z podobnym problemem zgłosiło się do nas kilka osób.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Plan miejscowy stanowi podstawę planowania przestrzennego w gminie. Taki plan zawiera m.in. informacje o przeznaczeniu terenów np. pod budownictwo jednorodzinne albo usługi, drogach publicznych, liniach zabudowy, zasadach i warunkach podziału terenów na działki budowlane. Organem odpowiedzialnym za sporządzenie takiego planu jest wójt lub burmistrz. Przyjmuje go w drodze uchwały Rada Gminy. Zmiany do takiego dokumentu są wprowadzenie co kilka lat. Mieszkańcy mogą składać wnioski dotyczące planu. W Żurominie trwa procedura związana z sporządzeniem nowego planu, a właściwie do jego zmiany. Do 6 maja 2013 roku mieszkańcy mogli składać wnioski. Następnie projektant powinien przystąpić do wprowadzenia odpowiednich zmian.
Dla wielu mieszkańców trwa to jednak bardzo długo. Zbyt długo.
- Do sporządzenia planu przystąpiono już bardzo dawno, a nie ma jeszcze żadnego efektu – mówi zirytowana mieszkanka Żuromina – Przecież ktoś bierze za to pieniądze, moim zdaniem już dawno powinno być to zrobione.
Oprócz długiego czasu oczekiwania na miejscowy plan zagospodarowania, nasi Czytelnicy skarżą się również na brak informacji w tej sprawie i ignorowanie ich przez urzędników
- Jak dzwonię do urzędu, to mówią mi, że nie wiadomo, kiedy będzie plan i kiedy zacznie funkcjonować- mówi mężczyzna – Wiele razy próbowałem i nie mogę się niczego dowiedzieć.

Plan ma być w ciągu kilku dni, kiedy zacznie funkcjonować nie wiadomo


Jak dowiedzieliśmy się Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin procedura związana z sporządzeniem zmian w miejscowym planie zagospodarowania jest skomplikowana i czasochłonna. Jeszcze w ubiegłym tygodniu kierownik Wydziału Infrastruktury, Budownictwa, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Marianna Budzińska zapewniała nas, że projektant kończy prace nad planem. Za chwilę Budzińska miała się z nim spotkać. Nie miała jednak pewności, że to już ostateczny kształt dokumentu, bo może będzie konieczność wprowadzenia jakichś zmian. Nie dowiedzieliśmy się jednak, ile to może jeszcze potrwać i kiedy nowy plan z wprowadzonymi zmianami zostanie zatwierdzony. Kierownik sama nie wie, kiedy to będzie, ponieważ do przejścia jest jeszcze wiele procedur
- Nigdy nie wiadomo, ile taka procedura potrwa, to zależy od wielu czynników np. czy mieszkańcy będą mieli zastrzeżenia do kształtu planu, a zazwyczaj mają, czy odpowiednia komisja go zatwierdzi itd. - wyjaśnia kierownik Marianna Budzińska.

Wygląda więc na to, że mieszkańcy muszą jeszcze poczekać na taki dokument. Na to pewnie potrzeba wiele cierpliwości. Dla niektórych z nich oznacza to nie tylko stratę czasu, ale i pieniędzy.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2010639 | 83.24.*.* 14 cze 2016 12:53

  Bo jest to im na rękę. Obiecywali złote góry gruszki na wierzbie i cuda na patyku i wszystko zrealizują bo mają na to jeszcze ponad dwa lata. Problem polegał na tym że te obiecanki cacanki nie miały daty realizacji i ażeby rozliczyć obecną władzę z tych obiecanek trzeba czekać do końca kadencji. Dzień później będą wybory. Jest możliwość ze Rada Gminy i Miasta Żuromin może nie dać absolutorium urzędującej Pani Burmistrz i też będą wcześniejsze wybory. Mogą mieszkańcy zrobić referendum i też będą wcześniejsze wybory może obecna władza widząc że jest nie udolna i nie jest w stanie wywiązać się z danych obietnic sama poddać do dymisji. Może również ażeby zachować twarz nie wystartować w nadchodzących wyborach gdyż szanse na reelekcje są bliskie zeru o czym świadczy tytuł tego artykułu z przed dwóch lat. ,,ŻUROMIN. CIERPLIWOŚĆ SIĘ KOŃCZY. MIESZKAŃCY ŻUROMINA SĄ WŚCIEKLI NA WŁADZĘ" Tytuł ten był po czternastu latach rządów poprzedników a jak pasuje po półtora roku do obecnej władzy? Oceńcie sami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. obywatel #2010607 | 77.253.*.* 14 cze 2016 11:52

  no właśnie... czytam komentarze sprzed 2 lat i co - nic się nie zmieniło. Jak obowiązywał stary plan tak nadal obowiązuje, mimo tego ze został już zatwierdzony. Pytanie tylko czemu władze go jeszcze nie uchwaliły??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. yyy #1500700 | 37.128.*.* 6 paź 2014 07:38

  Jeżeli są takie procedury to dlaczego obiecują od marca, że wyłożenie będzie w maju, czerwcu, lipcu ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ulala #1500215 | 83.6.*.* 5 paź 2014 12:46

  A czy tam w ogóle coś się dzieje???

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. uuu #1500095 | 46.205.*.* 5 paź 2014 10:09

   Z innej beczki.... co jest z kinem , chcę iść do kina i co ?jest zakładka dot kina Ton ?????Qźwa i jak zwykle kupa shitu....

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)