środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Mąż mnie bije!!!

2014-10-10 10:02:40 (ost. akt: 2014-10-10 10:08:03)
Przypadki przemocy są wszędzie, nie bójmy się o nich mówić. Nie bójmy się pomagać!!!

Przypadki przemocy są wszędzie, nie bójmy się o nich mówić. Nie bójmy się pomagać!!!

Podziel się:

W wielu domach za zamkniętymi drzwiami rozgrywają się dramatyczne sceny - Mąż jest moim katem – mówi Małgorzata z gminy Lutocin – Żyję jak zwierzę, które boi się, że za chwilę znów mu się oberwie. Wiele kobiet w naszym powiecie jest w podobnej sytuacji. Niektóre z nich błagają o pomoc. Inne biernie czekają na kolejne ciosy.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Małżeństwo Małgorzaty trwa od 21 lat. Nie były to jednak najszczęśliwsze lata w jej życiu. Jak opowiedziała nam, mąż ją bije. Nieraz na jej ciele pojawiały się siniaki. Jak sama mówi, nie tylko one bolą.
- Najgorsze są wyzwiska i krzyki – żali się kobieta.
Mąż robi jej awantury wtedy, kiedy jest pijany. Potem przeprasza za swoje zachowanie. Spokój nie na długo gości w ich domu. Do kolejnej libacji.
- Zawsze znajdzie powód, żeby się pokłócić, zawsze o coś ma pretensje – mówi Małgorzata – dla mnie to jest kat, myśli, że wszystko mu wolno.
Sama dokładnie nie pamięta, kiedy w ich życiu pojawiła się przemoc. Wie jednak, że sytuacja sama się nie zmieni. Chce z tym skończyć. Nie wie jednak, gdzie ma szukać skutecznej pomocy.

Kto pomoże
Nikt, kto doświadcza przemocy, nie powinien z tym problemem zostać sam. Istnieje osoby i instytucje, które pomagają ofiarom wyjść z trudnej sytuacji. Można się zgłosić do pracownika socjalnego w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w swojej gminie. Taka osoba skieruje do odpowiedniej instytucji udzielającej pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie. Można również zgłosić się do Zespołu Ośrodków Wsparcia w Mławie. Tam schronienie otrzyma ofiara i jej dzieci. Tam też w razie potrzeby zostanie udzielone wsparcie psychologiczne i prawne. Ofiara przemocy może również poinformować o swojej sytuacji policję i prokuraturę. Policjant ma możliwość wypełnienia formularza „Niebieska karta”. Służy to dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą oraz jako dowód w sprawach sądowych.

„Niebieska Karta” może zostać założona również przez Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Może być założona na wniosek ofiary, ale również bez jej zgody. Osoba pobita lub gdy zostały pobite dzieci, powinna zgłosić się do lekarza i poprosić o zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała. Jeżeli sprawca przemocy nadużywa alkoholu, powinno się ten fakt zgłosić do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub do instytucji, które profesjonalnie zajmują się leczeniem uzależnień. To jednak nie wszystkie możliwości. Instytucja, która nam pomoże to także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w którym funkcjonuje Powiatowe Specjalistyczne Poradnictwo Rodzinne. Tam zupełnie nieodpłatnie zostanie udzielona pomoc prawna i psychologiczna.

Sprawy są trudne
Do Powiatowego Specjalistycznego Poradnictwa Rodzinnego w Żurominie, mogą zgłaszać się osoby, które postanowiły zmienić coś w swoim życiu. W tym roku, bezpośrednio z problemem przemocy domowej, zgłosiło się 10 osób. W zdecydowanej większości były to kobiety w różnym wieku i o różnym statusie materialnym. Najwięcej jednak jest osób w wieku 40 – 50 lat z długoletnim stażem małżeńskim, które dopiero po wielu latach zdecydowały się zmienić swoją sytuację. W Powiatowym Specjalistycznym Poradnictwie Rodzinnym najpierw zajmuje się nimi pracownik socjalny, potem mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnika i psychologa.
- Tu nie ma łatwych przypadków, tam gdzie jest przemoc tam sprawy zawsze są skomplikowane – mówi pracownik socjalny z PCPR-u Justyna Żywiecka – osoby, które chcą zmienić coś w swoim życiu u nas otrzymają odpowiednią pomoc.
Jak mówi Justyna Żywiecka wielu udaje się wyjść z trudnej sytuacji. Jednak potrzebna jest motywacja i determinacja.
- Najlepszym wyjściem byłoby zupełne odcięcie się od oprawcy i zerwanie z nim kontaktu, jednak nie zawsze jest to możliwe – mówi Żywiecka – terapia prowadzona w Poradnictwie bywa skuteczna, przy odpowiedniej chęci i wytrwałość zgłaszających się osób.

Pamiętajmy, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest wyjście.


Przemoc istnieje wtedy, gdy w Twoim domu ktoś:
- poniża, krytykuje, wyśmiewa
- wyzywa i obrzuca obelgami
- popycha cię szarpie, uderza, policzkuje
- grozi, że Cię zabije, skrzywdzi lub zabierze dzieci
- krytykuje Twoją rodzinę i znajomych oraz próbuje ograniczyć twoje kontakty z nimi
- zabiera pieniądze i karze Ci o nie prosić
- zmusza cię do robienia rzeczy, które są poniżające i nieprzyjemne

Gdzie ofiara przemocy znajdzie pomoc
Telefon alarmowy 112
Policja tel. 997, 23 657 12 00
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie ul. Lidzbarska 27 tel. 23 657 35 15
Powiatowe Specjalistyczne Poradnictwo Rodzinne w Żurominie ul. Lidzbarska 27 tel. 23 657 09 04
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej tel.23 657 46 51
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bieżuniu tel. 23 657 80 56
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kuczborku tel. 23 657 63 92
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubowidzu tel. 23 658 20 78
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lutocinie tel. 23 658 10 01
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemiątkowie tel. 23 679 60 27

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KingaZ.29 #1507670 | 212.180.*.* 14 paź 2014 20:42

  W praktyce POMOC wygląda tak, że po pierwszym słowie na postawione w artykule pytanie Kto pomoże? postawiłabym KROPKĘ a nie przecinek po słowie NIKT. Temat potraktowany bardzo powierzchownie, szkoda.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ktoś #1506057 | 82.160.*.* 12 paź 2014 22:36

   Panie " lewy " nawet to jak napisałeś " puszcza się na prawo i lewo " nikogo i w zadnym przypadku nie upoważnia do jakichkolwiek kar cielesnych czy znecania psychicznego. To wszystko jest karalne i podlega pod paragraf !

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ona #1505288 | 31.11.*.* 11 paź 2014 16:59

   mała poprawka "gdy ją uderzył"

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ona #1505286 | 31.11.*.* 11 paź 2014 16:58

   gdy ją uderzyła pierwszy raz to myślała,że przestanie? od razu mogła dziada usadzić tyle jest możliwości ,a teraz w gazetach o niej piszą.A taki pan redaktorek zarabia żerując na ludzkich nieszczęściach.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. aga #1505263 | 94.254.*.* 11 paź 2014 16:22

   Czytaj uważnie, kobieta jest z gminy Lutocin a zdjęcie nie wydaję sie byc robione na ulicy Warszawskiej...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (14)