środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Mleczówka. Szkoła z przeszłością oraz z… przyszłością

2014-10-20 08:33:31 (ost. akt: 2014-10-20 08:48:28)
W Szkole w Mleczówce rodzi się wiele inicjatyw. Tu pokazujemy Dzień Kobiet zorganizowany dla pięknej płci z Mleczówki i okolic

W Szkole w Mleczówce rodzi się wiele inicjatyw. Tu pokazujemy Dzień Kobiet zorganizowany dla pięknej płci z Mleczówki i okolic

Podziel się:

Zewsząd słyszy się narzekania na nieprzygotowanie szkół do nauki sześciolatków. Tymczasem Szkołę Podstawową w Mleczówce można tylko chwalić. Co roku trwają tu remonty i modernizacje, a na szkolny budynek aż miło popatrzeć. Szkoła ma jednak jeszcze swoje bolączki…

Ewa Marcińczak

Najwięcej zmian dokonało się tu w ostatnich latach. Szkoła może pochwalić się rozbudowanym placem zabaw, nowym nowoczesnym wielofunkcyjnym boiskiem oraz nowym ogrodzeniem. W ramach programu Radosna Szkoła wyposażono oddział przedszkolny i sale dla klas młodszych w meble i sprzęt (stoliki, krzesła, szafki, dywany) oraz gry i pomoce.
Tegoroczne lato przyniosło remont łazienek szkolnych, zmianę wyposażenia pokoju nauczycielskiego i nowe płytki na szkolnym korytarzu. Utworzono także miejsce na ognisko w kręgu z ławeczek. Jeszcze w tym roku, przed zimą, zbudowane będzie nowe szambo.
Od 3 lat szkoła realizuje projekty unijne. Dzięki środkom pozyskanym w ramach tych projektów znacznie wzbogaciło się zaplecze do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Między innymi zakupiono meble, skrzynię gimnastyczną , ławeczki gimnastyczne, czy materac gimnastyczny. W tym roku również zostanie zakupiony sprzęt komputerowy, magnetofon, mikroskop i wiele innych pomocy do realizacji zajęć w ramach aktualnie trwającego projektu dla klas IV-VI "Moja przyszłość".
- Dzięki udziałowi w projekcie unijnym "Szkoła równych szans" uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość udziału w darmowym cyklu zajęć na basenie z nauki pływania oraz edukacyjnym wyjeździe w góry – mówi Małgorzata Markowska, dyrektorka szkoły, która uczy w tej szkole prawie 30 lat. - Uczniowie mogli ponadto uczestniczyć w zajęciach z korektywy wad postawy oraz dodatkowych lekcjach z jęz. polskiego i matematyki. W ramach aktualnie trwającego projektu dzieci biorące w nim udział otrzymają wsparcie z zajęć z jęz. angielskiego i przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a ponadto wezmą udział w dwóch darmowych wycieczkach do Torunia , Warszawy lub do Gdańska. W tym roku również zostanie zakupiony sprzęt komputerowy, magnetofon, mikroskop i wiele innych pomocy do realizacji zajęć w ramach aktualnie trwającego projektu dla klas IV-VI "Moja przyszłość".
Ostatnio szkoła wnioskowała również o aplikację środków w wysokości 22 000 zł w ramach zwiększonej o 0.4% subwencji budżetu gmin. Pozyskane środki zaplanowano na doposażenie świetlicy i dostosowanie sal do potrzeb dzieci sześcioletnich.
Od października br. uczniowie objęci pomocą GOPSU otrzymywać będą zamiast słodkich bułek gorące zupy z pieczywem. Za niewielką opłatą posiłek ten będą mogli dostać także pozostali uczniowie. Zorganizowanie tej formy dożywiania możliwe będzie dzięki zapewnieniu przez gminę dowozu zupy do szkoły w termosach. Funkcję stołówki pełnić będzie jedna z sal lekcyjnych.
Na przeprowadzane działania i inwestycje składają się wszyscy: gmina, rodzice, sponsorzy. Z pieniędzy gminnych wymieniono drzwi i okna, potem dach. Cztery lata temu samorząd odnowił także elewację. Na budowę placu zabaw dla dzieci złożyli się rodzice. W tej szkole uczyli się przecież oni, a wcześniej dziadkowie. Teraz uczą się, bądź za chwilę będą się uczyć ich dzieci. Dla przykładu: zarejestrowany na portalu NK.pl Stanisław Sobiech wspomina wychowawcę Marcelego Donderowicza z lat 1946-1953.
Do tradycji należą już kiermasze organizowane przez Radę Rodziców przy okazji różnych uroczystości. Za środki uzyskane ze sprzedaży palm wielkanocnych, pisanek, ozdób choinkowych wykonanych przez uczniów tutejszej szkoły czy sałatek, ciast i ciasteczek przygotowanych przez ich mamy, dzieci pojechały na wycieczkę do Warszawy i doposażono plac zabaw.
Dużym problemem szkoły jest brak pomieszczenia szatni. Ubrania wierzchnie dzieci wieszają na wieszakach na korytarzu szkolnym. By zmienić tę sytuację, rodzice wraz z dyrekcją podjęli decyzję o zbiórce środków na zakup metalowych szafek dla każdego ucznia. Liczą też trochę na hojnych sponsorów – firmy, dla których 100 czy 200 zł nie będzie uszczerbkiem, a za które będzie można już kupić jedną szafkę dla dziecka. Wierzymy, że uda im się zdobyć potrzebne środki. I obiecujemy, nie zapomnimy o darczyńcach…

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1546815 | 31.175.*.* 14 lis 2014 17:16

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ge4 żyjesz, nareszcie minusujesz, dzięki Boże,ze mamy sprawiedliwego według pisma, nadstawiasz drugi policzek, chwała Chrystusowi, że zostawił takich następców.

 2. gość nie dzielny #1541776 | 188.33.*.* 11 lis 2014 20:24

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dobrze by było, jakby ten kapłan coś powiedział, czyta i milczy?

 3. he he #1540928 | 31.175.*.* 11 lis 2014 08:54

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie odzywa się bo same przykre sprawy związane z kasą.

 4. Pokręt #1538110 | 188.33.*.* 8 lis 2014 18:22

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. ge4 daj głos, wybiel czarnych.

 5. Pokręt #1537539 | 46.113.*.* 8 lis 2014 08:18

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Co na to ge4, może nie jesteś w Polsce tylko na Dominikanie?

Pokaż wszystkie komentarze (34)